ПОЗИЦИЯ НА Д-Р СТОЯН БОРИСОВ, ГЛ. СЕКРЕТАР НА БЛС

ПОЗИЦИЯ НА Д-Р СТОЯН БОРИСОВ, ГЛ. СЕКРЕТАР НА БЛС

Удовлетворени сме, защото такава среща, в такъв мащаб, се провежда за първи път. Тя е по инициатива на БЛС и е вследствие от среща между главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев. Добър знак е заедно - представители на Лекарския съюз, главният прокурор, министрите на здравеопазването и на вътрешните работи, директорът на ЦСМП и мениджърите на най-големите болници на София, да обсъждат проблема с насилието над медици. Дава се много сериозна гласност и се ангажира и правителството, търсят се конкретни мерки, така че в това отношение сме удовлетворени.

Оттук нататък, как ще се развиват нещата, ще покаже бъдещето, като е даден срок до края на годината. Разпределят се отговорностите между всички институции – една част върху директорите, които трябва да осигурят по-добра защита, втората част върху прокуратурата – да има дежурен прокурор, който веднага да отиде на мястото на инцидента и третата - от МВР да подсигурят екипи. Оказва се, че по-голямата част от болниците, които са охранявани, имат договори със СОТ или други охранителни фирми и нямат директна връзка с МВР. Някои от фирмите на СОТ информират дежурните в полицейските поделения, но има и такива, които въобще не го правят. В други случаи информацията до полицията минава през телефон 112. Смята се, че ако се изчисти това и директно постъпват сигналите в най-близкото полицейско управление, ще се даде възможност за по-бърза реакция и ефектът ще бъде по-добър. МВР ще изготви препоръки за охранително оборудване.

Разбира се, тежестта ще падне най-вече върху директорите на болниците. Те трябва да направят по-добро видеонаблюдение, да подпишат договори с наистина сериозни охранителни фирми, чиито представители да знаят в кой момент, как да реагират. От прокуратурата казаха, че няма достатъчно доказателства, за осъдителни присъди. Подчертаха, че най-важни са първите няколко часа след дадено произшествие, в които да се знае как да се отреагира не само от охранителните фирми, но и от персонала, за да се запазят уликите. Трябва да се въведат точно определени стъпки на поведение.

Предвижда се парите за охранителните системи на спешните медицински екипи да дойдат от Министерство на здравеопазването, а за болничните спешни структури – от бюджетите на лечебните заведения. Говорих с един директор, който каза, че не са чак толкова големи средствата, които трябва да се отделят. Все пак за един мениджър най-важен е персонала на болницата, така че би трябвало да се намери начин за по-добра охрана на екипите. Наистина и аз имам притеснение, как точно ще стане това, но на този етап няма други начини, няма от къде да се дадат допълнителни средства.

Надявам се с тези мерки да се подобри ситуацията. И главният прокурор каза, че трябва с едно ниво да се повиши сигурността. Все пак доброто е, че се започва и че се осъществи такава среща. Не е определена точна дата за следващата, но вероятно ще се състои към края на септември, още повече, че ще има и работни групи с представители на МВР, Министерството на здравеопазването и Лекарския съюз. Срещата ще бъде в по-широк състав, за да се реши как точно да се провеждат защитните мерки.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists