БЛС: НЕЕФЕКТИВНА Е НЕ ЗДРАВНАТА СИСТЕМА, А УПРАВЛЕНИЕТО Й

БЛС: НЕЕФЕКТИВНА Е НЕ ЗДРАВНАТА СИСТЕМА, А УПРАВЛЕНИЕТО Й

На 02 ноемрври /четвъртък/ в пленарна зала на НС се проведе заседание на Комисията по здравеопазване за обсъждане на Бюджет 2018 на НЗОК. Парите за здраве провокираха разпален дебат сред управляващи, опозиция, съсловните организации на лекари, фармацевти, стоматолози и специалистите по здравни грижи.

На обсъждането и четирите съсловни организации изразиха удовлетвореност по отношение на цялостното увеличение на средствата за здравеопазване. Относно разпределението на пари по пера, БЛС счита, че то е направено нецелесъобразно. Лекарския съюз изрази своето категорично притеснение, че парите в извънболничната помощ са силно подценени. Според съсловна организация за поредна година не са взети предвид препоръките в докладите на Световната банка и заложеното в националната здравна стратегия 2020, насочена към акцент в доболничната помощ. БЛС настоява заложените към момента средства за първичната извънболнична медицинска помощ (ПИМП) 207.2 млн. лв. да се увеличат на 217млн. лв., а сумата за специализираната извънболнична медицинска помощ (СИМП) от 222 млн. лв. да достигне 235 млн. лв. Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев, държавата е длъжна да обезпечи дейността в извънболничната помощ, а компенсацията може да дойде за сметка на трансфера на НЗОК към НАП за събиране на здравноосигурителни вноски, както и от вътрешно преразпределения на средства от бюджета за здраве. БЛС настояват и за прозрачност при разпределението на средства по РЗОК, като процеса трябва да бъде съгласуван със съсловната организация: „Обратното би означавало разпределението да става по непрозрачен начин“, убедени са членовете на БЛС.

Сериозно негодувание у присъстващите, предизвика изказването на финансовия министър Владислав Горанов, в което той заяви, че българската здравна система е пропита от корпоративни и лични интереси, има кражби и сериозно изтичане на средства. „След като министър Горанов твърди, че има течове в системата, нека вземе необходимите мерки за спирането им. Контролът не само в разпределението, но и в разходването на средствата е именно в ръцете на управляващите“, коментират от БЛС. „Да, краде се, краде се от съня на всички заети специалисти в здравеопазването, от празниците, от възможността да бъдем с близките си“, подчерта д-р Грозев. Според лекарския съюз подобни изказвания от представители на властта уронват авторитета на заетите в здравеопазването, излишно нагнетяват напрежението в сектора и влошават отношенията между лекар и пациент. „Борим се от дълго време за повишаване доверието между лекар и пациент. Това е основна цел и на националната кампания на съсловието срещу насилието над медицински лица – „Да спасяваш е призвание, не заслужава наказание“, #ПребориГнева”. Подобни коментари не постигат нищо друго, освен пораждане на още насилие към лекарите“, категоричен е д-р Венцислав Грозев.

В хода на дебата относно бюджета за здравеопазване, финансовият министър определи системата, като „неефективна“. „Знанията, професионалния опит и световнопризнатите постижения на медиците ни ли са неефективни? Неефективност в здравната система внася недостатъчното финансиране на системата, тежките условия на труд, в които работят колегите и липсата на остойностяване на медицинския труд, за което БЛС говори от години наред. Всичко това, води до прогресиращ отлив на кадри“, твърди д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС. „Смяната на 10 здравни министри в рамките на 8 години; прехвърлянето, преди 6 години, на близо 1,5 млрд. лв., събрани от здравноосигурителни вноски, в консолидирания бюджет на държавата говори за неефективна държавна политика в сектор здравеопазване“, допълва Грозев.

Съсловните организации на лекари, фармацевти, стоматолози и специалисти по здравни грижи, считат че държавата трябва да поеме своята отговорност за случващото се в здравната система, като се започне с превод към НЗОК на реалните здравни осигуровки на държавните служители, изплащане на надлимитната дейност на лечебните заведения, която е реално извършена и отчетена в полза на пациентите.

В отговор на безпочвените обвинения на министър Горанов, представителите на присъстващите съсловни организации напуснаха дебата. „За нас е обидно всички да бъдем категоризирани под общ знаменател като крадци. Ако някой има информация от къде идват течовете в системата е редно те да бъдат разкрити и санкционирани. Належащо е да престанем да планираме парите за здраве с дефицит всяка година“, коментира председателя на БЛС, д-р Венцислав Грозев.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists