БЛС: ПО-ВИСОКИ КЛИНИЧНИ ПЪТЕКИ И ТАКСА ЗА ПРЕГЛЕД ПРИ ЛИЧЕН ЛЕКАР

БЛС: ПО-ВИСОКИ КЛИНИЧНИ ПЪТЕКИ И ТАКСА ЗА ПРЕГЛЕД ПРИ ЛИЧЕН ЛЕКАР

Българският лекарски съюз е поискал отлагане на влизането в сила на новата разпоредба, според която личните лекари трябва да отчитат с касова бележка прегледите на пенсионери. Първото писмо с такова искане е изпратено до Здравната каса още в началото на ноември, но и досега няма отговор, каза в сутрешния блок на ТВ Европа д-р Стоян Борисов, главен секретар на лекарския съюз. От своя страна съсловната организация предлага, за да няма съмнения в дейността на личните лекари, всеки пациент да плаща пълната такса за преглед, а в последствие държавата да му възстановява част от средствата:

д-р Стоян Борисов главен секретар на БЛС:

„Всеки пациент си плаща тази потребителска такса от 2,90 лева, получава си касовия бон, за да няма никакво съмнение, че лекарят е извършил някаква манипулация, и след това, с този касов бон отива в службите за социално подпомагане – не е казано веднага, това може да стане на 3 месеца или на 4 месеца и там да си получи сумата, за която е обезщетен. Вие като казвате, че има групи, за които е безплатно, то не е безплатно, има суми, които се превеждат , но тъй като има съмнения в работата, в коректността на лекарите, най-добрия вариант е, за 100 % сигурност че няма нарушения е плащаш, взимаш бона и след това отиваш да си осребриш бона.“

От Лекарския съюз не са наясно точно кои служби трябва да възстановяват разликата на хората, които в момента плащат част от таксата при преглед. Няма обаче и официално указание от страна на здравните власти как да става отчитането на бележките, обясни д-р Борисов. А въпросът за размера на потребителската такса е сред основните, които се обсъждат по време на преговорите за новия рамков договор:

д-р Стоян Борисов главен секретар на БЛС:

„Имаме желание да подпишем рамков договор, но едно от условията е да бъдат повишени цените на част от клиничните пътеки. И ще ви кажа защо – защото клиничните пътеки не са повишавани от 11 години, а потребителската такса също не е повишавана от 7-8 години. Така че единственият законов начин да влезнат финансови средства в лечебните заведения е чрез увеличаване на цените на клиничните пътеки. Даваме си сметка, че не можем да увеличим цените на всички клинични пътеки, диференцирано искаме – и политиката е такава – да се увеличат цените на клинични пътеки, които се работят на болници и на второ и на първо ниво – тоест на областни и на общински болници, които в момента са в много тежко финансово състояние.“

Между 12 и 14 са общинските болници в страната, които са в реален риск от фалит и трябват спешни мерки както от страна на местната, така и на централната власт това да не се допусне, смятат от Българския лекарски съюз.

__Източник:__




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists