НОВИЯТ РАМКОВ ДОГОВОР ЩЕ УЛЕСНИ ДОСТЪПА НА ПАЦИЕНТИ ДО СИСТЕМАТА

НОВИЯТ РАМКОВ ДОГОВОР ЩЕ УЛЕСНИ ДОСТЪПА НА ПАЦИЕНТИ ДО СИСТЕМАТА

Здравната каса ще плаща средно с 10% повече за клиничните пътеки, това е залегнало в подписания Национален рамков договор за 2018 година, който влиза в сила от днес. По-голямо е увеличението на пътеките за рехабилитация и долекуване. Според специалистите „този договор е по-добър от миналогодишния". Вижте повече от коментара на д-р Галинка Павлова - зам. председател на Българския лекарски съюз.

Д-р Галинка Павлова - зам. председател на БЛС: Това, което сме говорили и подписали, беше и публикувано в Държавен вестник. Преди 2 дни беше публикувана и последната наредба,която има отношение към рамков договор 2018 г.. Този рамков договор не е идеалният, той няма да реши проблемите в системата на здравеопазването, но той е по-добър, стъпка напред във възможностите, които ни даде бюджетът на здравната каса, гласуван от парламента. По отношение на пациентите ще се отрази положително това, че сме заложили в него значително увеличаване на обемите медицинска дейност - ще има повече направления за консултации със специалист и за изследвания, ще има по-голям обхват на обхванатите пациенти за профилактични, диспансерни прегледи, имунизациите ще бъдат повече, защото приоритет е детското и майчино здравеопазване. Клинични пътеки са значително увеличени, тези, които, в които се преглеждат деца. Това ще намали чакането на пациентите пред кабинетите, ще направи по-лесен достъпа до системата. Повишаването на цените ще гарантира и по-добро качество на медицинската дейност. Докато системата в България е недофинансирана, докато държавата е най-големият длъжник на системата и не изпълнява своите законови норми да превежда здравни осигуровки на 9 категории лица, тя не ги превежда и всички знаем това, т.е тя е нарушител, докато няма ефикасен контрол от касата, докато няма здравна карта, за да следим пътя на пациента и парите да вървят след него, ще работим в условия на лимит, за съжаление. Ще останат регулативните стандарти. Повечето пари, които са дадени, ще дадат възможност за една по-добра профилактика.

Вижте във видеото целия коментар на д-р Галинка Павлова.

Пред БНТ тя съобщи още, че от тази година жените на възраст между 30-40 години ще имат право да бъдат ежегодно консултирани при акушер-генеколог и да им бъде направена цитонамазка. По думите на д-р Павлова, когато при два негативни резултата има такива, периодичността се променя след 3 години. Общопрактикуващите лекари, когато установят включен пациент в тяхната листа, с висок риск, изчислен по корпус системата, ще бъде задължителна консултацията с кардиолог.

__Източник: __




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists