Д-Р ГАЛИНКА ПАВЛОВА: НЕОБХОДИМИ СА ПРОМЕНИ В НАРЕДБАТА, РЕГЛАМЕНТИРАЩА ДИСПАНСЕРИЗАЦИИТЕ И СКРИНИНГА НА ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Д-Р ГАЛИНКА ПАВЛОВА: НЕОБХОДИМИ СА ПРОМЕНИ В НАРЕДБАТА, РЕГЛАМЕНТИРАЩА ДИСПАНСЕРИЗАЦИИТЕ И СКРИНИНГА НА ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

На 26-29 април, гр. Несебър се състоя тазгодишната Четвърта научно-практическа конференция на БЛС – 2018 с основнатема„Управление на риска в медицинската практика – компликации, пропуски и неудачи“.Иновативни подходи и методи в превенцията и профилактиката на спешните състояния, кардиологията, неврология, ендокринология и др. се коментираха в рамките на два дни от водещи имена в медицината, сред които и д-р Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Д-р Павлова, кои са осовните акценти от конференцията?

-Темата е изключително подходяща в наше време, когато се случват неудачи и тези пропуски засягат всички нас не само като лекари, но и пациентите, които формират едно отношение към лекарското съсловие. От основно значение да се търсят причините за тези грешки, дали става въпрос за грешки на системата, на организацията на здравеопазването, в неговото финансиране и от там да има тези последици

Държа да отбележа, че досега имаше и презентации на представители на съдебната власт, които бяха изключително полезни. В крайна сметка се обединихме около мнението, че трябва да търсим партньорство и синергизъм между двете съсловия.

-Вчера Вие изнесохте много интересен доклад на тема „Профилактика на хроничните незаразни болести”. Бихте ли ни разказали повече?

На пръв поглед самата тема няма нищо общо с превенцията на грешките, но вкъщност ако ние имаме една добре застъпена такава, то бихме могли да откриваме навреме хроничните заболявания. Тоест ако имаме една цялостна диспансеризация при нашите колеги общопрактикуващи лекари, то тогава ще контролираме състоянието на пациентите, ще имаме по-малко хоспитализации и ще се получи една превенция срещу медицинските пропуски.

Според направена от нас анкета, обхващаща 400 общопрактикуващи лекари, се стигна до заключението, че трябва да се направят промени в наредбата регламентираща диспансеризациите и скрининга, да бъде разширен пакетът от дейности, да бъде увеличен броят на изседванията и на консултациите. Второ, трябва да бъде вложен финансов ресурс, тоест промените трябва да са насочени както към нормативната уредба, така и към финансирането.

__Източник: __




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists