НЕОБХОДИМИ СА ПРОЗРАЧНОСТ И ЯСНИ ПРАВИЛА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

НЕОБХОДИМИ СА ПРОЗРАЧНОСТ И ЯСНИ ПРАВИЛА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Населението на България има добър достъп до здравни грижи, но правилата, които са създадени, са лоши. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по време на здравен дебат на тема „Прозрачност и здравеопазване". Форумът е организиран от „Галъп интернешънъл" и clinica.bg, а повод за него бе създаването на първия „Индекс на болниците", който е подкрепен експертно и от БЛС.

Според д-р Маджаров на пациентите непрекъснато се обяснява, че здравеопазването е безплатно, а когато отидат в кабинета на лекаря или в болница, се налага да плащат. Затова, по думите му, нерегламентираното доплащане е лошо. Той даде пример с лекарствата, на които касата реимбурсира определен процент и в аптеката хората са наясно точно колко трябва да дадат от джоба си. „Здравната система, която можем да си позволим, зависи от държавата, в която живеем и от икономиката. Напълно безплатното здравеопазване, на всички ни е ясно, че не може да се случи. И ако се правят такива опити, то вероятно ще бъде за сметка на нещо друго – на качеството или на някой от участниците в системата. Ние трябва да се стремим да направим така, че никой от участниците – пациенти, изпълнители на медицинска помощ, производители и търговци на лекарства, да не чувства, че нещо е за негова сметка”, категоричен бе председателят на съсловната организация. Според д-р Маджаров не бива да се отказваме от принципите на това, което започна преди близо 20 години. „Здравноосигурителният модел е добър, проблемът е в правилата, които го наложиха. Проблем беше, че нямаше точни начини за контрол и това доведе до изкривявания. Проблем беше липсата на остойностяване. Това доведе до насочване на средствата в болничните структури,” убеден е председателят на БЛС. Той e категоричен, че трябва да се отделят повече средства за извънболничната помощ, за да се използва ресурсът по-ефективно. И да се увеличи контролът – както от организациите на пациентите, така и от тях самите, когато ползват съответната медицинска помощ.

Омбудсманът на България Мая Манолова заяви, че е пряко ангажирана към темата за здравеопазването и следи внимателно спазването на правата на гражданите. Тя изрази мнение, че трябва да отпаднат лимитите за болниците, като съответно се засили контролът. „Необходима е премислена и ясна държавна политика за общинските болници, защото голяма част от тях са пред фалит,” предупреди г-жа Манолова.

Според всички участници във форума липсата на прозрачност в здравеопазването пречи. „Никой не може да каже колко е броят на здравноосигурените граждани, нито на тези, които са се застраховали”, каза проф. Петко Салчев от Националния център за обществено здраве и анализи, който е и основен консултант при създаването на първия "Индекс на болниците". Той обясни, че когато се увеличава Брутния вътрешен продукт (БВП) на една страна, се забелязва и покачване на продължителността на живота. При падане на БВП пък се наблюдавал рязък спад по този показател.

„Индексът на болниците” е изготвен от clinica.bg като "Галъп" се включи за изследване на нагласите и настроенията на хората, обясни социологът Първан Симеонов. Проучването на агенцията е установило, че трудът на лекарите в България се цени, но към системата на здравеопазване има подчертано недоверие. Затова изводът е, че лекарите не са проблем, но системата е. Симеонов допълни, че изследването е показало неравномерно покритие на 28-те области с предоставяне на медицински услуги.

В дискусията взеха участие зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, новият управител на НЗОК д-р Дечо Дечев, представители на съсловни и пациентски организации, директори на болници и др.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists