НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ НА БЛС ЩЕ СФОРМИРА ЕКСПЕРТНА ГРУПА ЗА ОБСЪЖДАНЕ НА ЗДРАВНАТА РЕФОРМА

НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ НА БЛС ЩЕ СФОРМИРА ЕКСПЕРТНА ГРУПА ЗА ОБСЪЖДАНЕ НА ЗДРАВНАТА РЕФОРМА

На 29 септември т.г. в София се състоя Национален съвет на БЛС. По време на форума бе представена информация за преговорите по НРД - 2019 г. Бяха разгледани предложенията на Министерство на здравеопазванетоза нов здравноосигурителен модел и идеята на БЛС за създаване на Обществен консултативен съвет към УС на Лекарския съюз. Специален акцент бе поставен на провеждането на Деня на българския лекар, който празник традиционно ще бъде честван на 19 октомври. Специално внимание се отдели и на приоритетна тема за БЛС -финансовото подпомагане на млади лекари имеждународната дейност на Съюза.

Във връзка с предложенията на министърът на здравеопазването за реформа в здравноосигурителния модел, Националния съвет на БЛС взе решение да се сформираработна група от 9 души, която да подготви принципни предложенияза промяна в здравното осигуряване, за да може неяснотите по двата модела да бъдат максимално изчистени. Според съсловната организация, процесът за прилагане на каквито и дае промени е дълъг и следва да бъде добре обмислен, така че максимално да се удовлетворят потребностите на пациентите и изпълнителите на медицинска помощ. Работната група ще заседава регулярно и поетапно ще бъдат разглеждани всички възможни постановки на двете предложения за промени в здравния модел, а след това БЛС ще вземе решение за оптимизирано прилагане на промени, което ще бъде дискутирано на извънреден събор на съсловната организация.

На Националния съвет задълбочено бяха дискутирани и въпросите за НРД 2019 год. Съвета се обедини около няколко по-важни момента в тазгодишния рамков договор, към които съсловието ще се стреми в преговорния процес:на първо място съсловната организация ще поиска да се елиминират компенсаторните механизми по пера, тоест,да няма възможност за преместване насредства от параграф на параграф; второ – прогнозните бюджети на заведенията за болнична помощ да бъдат годишни, а не на тримесечие както е сега; на трето място се открои идеята НРД да влиза в силаот 1-ви януари, за да бъде уеднаквен с държавното бюджетното разпределение. И тази година за преговорите ще се съставят отделнигрупи за ПИМП, СИМП и БП. Ръководството на БЛС изтъкна като приоритетзатазгодишните преговори необходимостта от прозрачност при договарянето. Именно затова, всичкипредложения, които идват от лекарските колегии, от дружества и лечебни заведения ще се прикрепят към официалния протокол от заседанията.

Идеята за Обществен консултативен съвет към УС на съсловната организация е продиктувана от необходимостта за възстановяване на връзката между лекаря и обществото. Според съсловната организация е важно лекарите да чуят различни гледни точки, състояния и нагласи, така че да могат да започната да работят по-задълбочено върху възстановяване на нарушеното доверие между медика и обществото. „Съветът ще бъде по-скоро прозорец за света към нас и едновременно ще е врата, през която ние ще споделяме болките си”- поясни председателят на БЛС и обеща да привлече в новия консултативен орган хора с активна гражданска позиция, които са готови обективно да споделят своите виждания и злободневни обществени проблеми. Участието в тази нова структура няма да се заплаща и тя няма да разполага с правомощия да коригира решенията на съсловната организация, нито да влиза в ролята на ментор.

Председателят на Акредитационния съвет поф. Борислав Китов изложи идеята за разширяване на проекта на БЛС за подпомагане на млади лекари. Според него, важно е да се гледа по-мащабно на инициативи, които касаят подпомагането на младите медици. Според новата концепция на съюза занапред ще бъдат финансирани и научни проекти, след компетентна рецензия от водещи медици. Задължително се предвижда отчет на финансовите средства, изразходвани за всеки отделен проект, както и отчет за публикационната активност на работещите по проекта лекари. Ще бъде финансирано и участието на млади специалист (до 35-годишна възраст) в научни форуми. Предвиждат се и премии за студенти, които изявяват желание за сътрудничество с Лекарския съюз чрез преводи на научни публикации и кратки съобщения. „По отношение на финансирането, освен към фармацевтичната индустрия, се обръщаме за първи път и към болниците, които биха могли да са спонсори“, каза проф. Китов.

И тази година БЛС ще има усилена работа по международни проекти и дейности. Според председателя на комисията по международна дейност, доц. Андрей Кехайов, трябва да се направи контакт с всички международни структури в сферата на здравеопазване, за да може БЛС да черпи практики и идеи от европейските организации. Занапред лекарския съюз ще бъде конструктивен партньор на международните организации, така че дистанцията да бъде максимално скъсена и обмена на идеии да бъде оптимизиран и бърз.

Национален съвет на БЛС премина конструктивно с амбиция за иновативни дейности и подходи в сферата на здравеопазване.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists