ПРЕГОВОРИ ПО АНЕКСА КЪМ НРД 2018 МЕЖДУ УС НА БЛС, РЪКОВОДСТВОТО НА НЗОК И МЗ

ПРЕГОВОРИ ПО АНЕКСА КЪМ НРД 2018 МЕЖДУ УС НА БЛС, РЪКОВОДСТВОТО НА НЗОК И МЗ

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

От началото на седмица до днес (06.12.2018 г. ) бяха проведени редица работни срещи между УС на БЛС, ръководството на НЗОК в лицето на д-р Дечо Дечев и Министерство на здравеопазването в лицето зам.- министър Жени Начева, на които бяха обсъдени исканията на БЛС относно параметрите на Анекса към НРД 2018. По време на дискусиите бяха повдигнати редица проблеми и беше постигнат значителен напредък в преговорния процес:

1. Постигнахме консенсус, че приетото вече със закон условие на БЛС - парите предвидени за един вид медицинска дейност да бъдат разходвани само за нея – да бъде записано и в Анекса към НРД 2018 г. Допълнително през годината ще се изработи механизъм, по който ще се изразходват парите към 30 септември. Дали чрез заплащане на стари дейности, дали чрез промяна на цените или чрез бонуси по критерии за качество.

2. Относно идеята да бъде въведен предхоспитализационен минимум при постъпване на пациента в болница. Страните решиха, че работещ вариант е в Анекса към НРД 2018 г. изрично да бъде упоменато, че личният лекар може да издава само Направление № 7 за хоспитализация. Идеята е задълженията на личните лекари в подобни ситуации да бъдат ясно дефинирани, а изследванията необходими на пациента за приема му в болница да се правят и да бъдат за сметка на лечебното заведение за болнична помощ.

3. Беше прието, че възможността да бъдат сключвани договори с НЗОК от нови изпълнители на извънболнична медицинска помощ ще се запази и през 2019 г.

4. При подписването на индивидуални анекси за работа през 2019 г. при липсата на промяна в обстоятелствата няма да се изискват пълен обем документи. Задължително обаче, трябва да бъде представено удостоверение за членство в БЛС. Като Съсловната организация е предоставила възможност документът за членство да се издава автоматично през сайта на БЛС.

5. Договори се и да няма задължителна пререгистрация на лечебните заведения.

6. Беше прието да бъде променен текстът свързан със санкциите при повторно нарушение, както следва: „повторни нарушения в рамките на действие на НРД“ да се замени с „в рамките на календарната 2019 година“.

7. Във връзка с въвеждането от страна на НЗОК на видеоконтрол в ангиографските зали беше договорено: обхватът на наблюдението да бъде само на входа на залата, като идеята е да се установи дали в операционната са влизали лекар и пациент за извършване на съответната процедура. Камерите ще бъдат разположени вътре в залите, но изрично беше упоменато, че под наблюдение ще бъде само входът. Записите ще се представят, само ако бъдат изискани при проверка и ще се съхраняват в срок до 30 дни, както е разписано по закон.

8. Договорено беше, че при изпълнение на КП №206 се въвежда видеоконтрол или: запис на е-носител на ендоваскуларните процедури.

9. НЗОК ежедневно ще следи през софтуер заетостта леглата, на база брой, определен в правилника на ЛЗ. Лечебните заведения ще имат възможността да използват ежедневно пълния капацитет на легловата си база, но при изричното условие, че спешни пациенти няма да бъдат връщани с основание: липса на свободни легла. Ако са налице форсмажорни обстоятелства на лечебното заведение ще бъде позволено да приема повече пациенти от броя на разписаните легла, но само след извършване на проверка от страна на НЗОК.

10. Единодушно беше взето решение, че т.нар. „информирано съгласие“ за прилагането на ваксини против ротавирус и РМШ трябва да отпадне.

  1. Постигна се и принципно съгласие по предложенията на БЛС, относно Пакета клинична лаборатория и въвеждането на изследване „липиден профил“, обединяването на изследванията за урина и включването на изследване „феритин“.

12. Беше повдигнат и въпросът с остатъците от разтворените/отворените онколекарства. Стана ясно, че от НЗОК са склонни да заплащат до 10% от остатъците, ако обаче процентът е по-висок, разликата остава за сметка на болницата. Изплащането се предвижда да става само след проверка.

13. Поставихме и въпроса свързан с КП 245 . Поискахме да се даде възможност на ЛЗ изпълняващи дейността по КП №245 – Диагностика и лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, възникнали в детска възраст – да издават направление Бл. № 7 за следващи планови хоспитализации.

14. Поискахме и да се заплаща дейността по т.нар. „куха“ амбулаторна процедура №6 за изписване на таблетни форми на онкологично болни пациенти. Причината – освен изписването на лекарства на пациента се прави преглед, извършва се преценка за продължаване на лечението, изписва се терапия. От НЗОК обаче не се съгласиха. Причината – разходите за дейности в онкологията са прекалено високи.

15. Във връзка с КП №255, 256 поискахме да се променят изискванията свързани с броя специалисти, което ще даде възможност КП да се изпълняват освен в МБАЛ и в болници за долекуване. НЗОК обаче отказаха. Според тях е необходим подробен анализ преди да бъдат направени подобни промени.

16. Продължават разговорите по отношение на цените и обемите на медицинските дейности. БЛС представи своите искания и във възможно най-кратък срок очаква разчетите от зам-министъра на здравеопазването Жени Начева.

В заключение: по-голямата част от исканията на БЛС бяха приети, от срещата се изведоха и конструктивните предложения на договорните партньори за оптимизация на параметрите в НРД 2018. Интензивните преговори ще продължат и през следващите дни, включително и през събота и неделя, за да бъдат очертани всички параметри по Анекса към НРД 2018 г, които предстоят да бъдат гласувани на 69-ия извънреден Събор на БЛС за подписване или неподписване на НРД.

С уважение,

Д-р Иван Маджаров

Председател на УС на БЛС




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists