БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ СРЕЩУ АГРЕСИЯТА

БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ СРЕЩУ АГРЕСИЯТА

Десетки случаи на физическо посегатество над медици са регистрирани от началото на годината. Осем са битите медици от Спешна помощ от януари досега, 34 са станали жертва на агресия в лечебното заведение, в което работят. Това сочат данните на Министерството на здравеопазването и на Българския лекарски съюз. Те бяха представени при официалния рестарт на кампанията на съсловната организация срещу насилието #ПребориГнева. Тази година инициативата е “Добрата дума лекува" и се осъществява в партньорство с УБ "Александровска", с подкрепата на МЗ, омбудсмана на Р България Мая Манолова, БЧК, БАПЗГ и други. Лице на инициативата “Добрата дума лекува” е актьорът Владимир Карамазов.

Случаите на вербална агресия са много повече - 341 само от началото на 2019 г. Въпреки че най-изложени на риск са спешните медици, повечето нападения, за които лекари са съобщили, са се случили в болница.

“Нечовешко е да посегнеш на някого, който е дошъл да те спаси, да ти помогне и да облекчи страданието ти”, заяви зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков. Той припомни, че от МЗ са подписали споразумение за сътрудничество и взаимодействие с прокуратурата, с което да се създаде алгоритъм за предприемане на незабавни действия за привличане под отговорност на нападателите над медици.

“Вече са проведени срещи в 28-те области с всички районни прокуратури и регионални здравни инспекции относно създаването на организацията за бърза реакция при престъпления срещу лекари или сестри”, уточни д-р Пенков и изтъкна, че линейките вече са снабдени с паник бутони, а предстои в спешните центрове да бъдат монтирани камери.

“В периода 2011 - 2013 г. са повдигнати 10 обвинения за посегателства над медици, като две от тях са завършили с ефективна присъда”, обяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. И добави, че между 2014 - 2016 г. обвиненията са 11, от които едно е завършило с ефективна присъда. Новообразуваните производства за проявена агресия спрямо медицински лица за 2017 г. са 37, а за 2018 г. - 26, като две от тях са с ефективна присъда.

“У нас буди недоумение фактът, че след промените в Наказателния кодекс през 2013 г., когато бяха въведени строги наказания за агресорите, проблемът не намери ефективно решение”, заяви д-р Маджаров.

“Случвало се е няколко пъти да се сблъсквам с гняв на хората. Единият път бях извикан в шокова зала и ми бе опрян пистолет в главата, за да излекувам бащата на нападателя си, иначе нямало да оживея. Това беше моментът, в който си зададох въпроса защо нашите действия пораждат такава агресия” , разказа директорът на УМБАЛ “Александровска" доц. Костадин Ангелов.

Според зам. - председателят на БЛС проф. Николай Габровски, случващото се с медиците и е израз на повишената цялостна агресия в обществото. “За да се справим с това, трябва да се противопоставим на всички форми на агресивно поведение”, добави зам.- председателят на БЛС проф. Николай Габровски.

__Източник: __




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists