Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: ОТ ОБОБЩЕНИЯТА "ВСИЧКИ СА МАСКАРИ" СТРАДАТ НАЙ-ВЕЧЕ ПАЦИЕНТИТЕ

Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: ОТ ОБОБЩЕНИЯТА "ВСИЧКИ СА МАСКАРИ" СТРАДАТ НАЙ-ВЕЧЕ ПАЦИЕНТИТЕ

Внушенията, че лекарите за алчни и лоши хора, които мислят само за заплатите си, доведе до съзнателното решение на млад човек да се инвалидизира доброволно. При това – в случай, че изобщо остане жив. Според началника на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Св. Анна“-София доц. Божидар Финков все по-често пациенти отказват инвазивното лечение и избират медикаментозното, но обичайно те са възрастни. За първи път вчера това направи 41-годишен мъж. С председателя на БЛС разговаряхме за този случай, до който доведе целенасочената сатанизация на лекарското съсловие.

Д-р Маджаров, вчера пациент с инфаркт се отказа от модерно лечение, защото не вярва на лекарите. Какъв е Вашия коментар?

Да откажем науката да ни помогне в резултат на недоверие е може би най-трагичното нещо, което можеше да се случи в отношенията между пациенти и лекари. Това е точно толкова страшно, колкото и отказите от ваксини, които се ширят в света. Категоричен съм, че винаги, когато се вадят данни за злоупотреби, трябва да се внимава много и да не се генерализира, защото това вреди най-вече на бъдещите пациенти, на които би могло да се помогне и да бъдат спасени. Всяко обобщение на принципа „всички са маскари“ води точно до такива резултати.

При тази ескалация на напрежението между лекари и пациенти, може би трябва да се вземат и по-сериозни мерки. Какво трябва да се направи, според Вас?

Откровено казано нямам точната рецепта. Всички знаем поговорка, че доверие се гради с години, а се руши за миг. Единственият изход е да продължаваме да работим бавно и методично за изграждане на доверието между пациентите и лекарите и да призоваваме, разбира се, да има колкото се може по-малко случаи на злоупотреба на определен колега да става повод за обобщение и да се насажда недоверие. Трудно е да се намерят дори думите, защото не е само недоверието… Ситуацията започва да се превръща в епидемия от агресия и настройване на обществото срещу тези, които го лекуват.

Дали не би се стопило напрежението, ако лекарите сами се разграничат от тези измежду тях, които са недобросъвестни и арогантни?

Разширяването на правомощията на Етичната комисия на БЛС е една от мерките, които трябва да се предприемат. Това е органът, който е призван да пази обществото от недобросъвестни лекари и да се намесва в конфликтите между лекар и пациент или между лекари, но е с доста орязани правомощия в момента и наистина не изпълнява функцията си. Наистина трябва самото съсловие да се изчисти от хората, които вредят на образа на останалите, добре работещи лекари. Само тогава ще си върнем доверието на пациентите и като организация, и изобщо като съсловие.

Един от упреците към лекарите е, че не разговарят с пациентите си

Научно доказано е, в експеримент, че когато в стресова ситуация разкажеш нещо на пациента, излизайки от кабинета, пациентът почти нищо не помни, заради състоянието, в което се намира. Той е притеснен и до съзнанието му много трудно достига казаното. Затова лекарите трябва многократно да обясняват. Ние сме свидетели не на това, че лекарят не обяснява какво ще се прави, а че обяснява недостатъчно и пациентът и близките му остават с усещането, че на тях никой нищо не им е казал. Това проучване показва, че трябва многократно да се обяснява на разбираем език какво предстои и какво трябва да се направи за лечението на дадения пациент. От друга страна, не можем да отречем, че има случаи, когато колеги се отнасят по-прибързано и не отделят повече време, за да обяснят на пациента. Всеки, който е учил медицина обаче знае, че няма как да се случи дори да поставиш диагноза, без да си разговарял с пациента. Винаги има разговор, за да се направи анамнеза. Проблемът е, че понякога ние, лекарите, говорим на високо професионален език, който е неразбираем за хората, които са незапознати с терминологията. Но при всички положения, продължителният разговори и отделянето на повече време, оставя усещането у пациента, че му е обърнато достатъчно внимание.

Понякога обаче пациентите смятат, че знаят повече от лекарите за състоянието си…

Свидетели сме на това, че информацията по медицински проблеми, понякога идва от недостоверни източници. Тя не само не е вярна, а е умишлено изкривена за насаждане на недоверие и омраза. Затова ние сме предприели една инициатива за създаване на интернет платформа „Информирано съгласие“. Там ще може да бъде открита максимално широка информация на всеки, който има нужда, за заболяването му или за заболяването, от което ще бъде лекуван. Това, което по принцип трябва да подпише като информирано съгласие в болницата, да има възможност на спокойствие или в домашни условия да разучи. Да може да се запознае с истинските данни, които са базирани на научни доказателства. Да се пазят неговите права, така и правата на лекаря и екипа, който ще го лекува. Този път – да повишаваме информираността на обществото, е правилният, за да избегнем ситуацията, в която едните мислят, че са излъгани, а другите – са несправедливо обвинени.

Източник:




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists