Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: НРД НЕ БИВА ДА СЕ ПРЕВРЪЩА В ТЕФТЕР, В КОЙТО ПРЕЗ ПЕТ ДНИ СЕ ПИШЕ

Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: НРД НЕ БИВА ДА СЕ ПРЕВРЪЩА В ТЕФТЕР, В КОЙТО ПРЕЗ ПЕТ ДНИ СЕ ПИШЕ

Предстои да бъде подписан поредният Анекс на НРД 2020, като част от предложенията за изменения идват от НЗОК. Поводът беше искането на Лекарския съюз да се намери решение на проблема с плащането на тестовете при хоспитализация на пациенти, но от Здравната каса разшириха измененията, като добавиха и предложения за увеличение на цените на пътеките за инфекциозни болести, разделяне на пътеката за раждане на две - за естествено раждане и секцио, и въвеждане на всекидневни отчети в реално време и за извънболничната помощ. Пред Zdrave.net председателят на БЛС д-р Иван Маджаров коментира предложените изменения преди поредния етап от преговорите по тях.

Д-р Маджаров, как ще коментирате предложенията на НЗОК за Анекс в НРД 2020- 2022?

Не бива да превръщаме НРД в тефтер, в който през пет дни се пише. Не сме настоявали по средата на лятото отново да се подписва Анекс, а повдигнахме въпроса кой ще компенсира ниските доходи на болниците, при положение, че те трябва да прилагат мерки за предпазване на персонала и пациентите си, да правят скрининг на постъпващите и през определен период от време да тестват и персонала си. Това беше темата, по която ние водехме задочен спор с ръководството на Министерството на здравеопазването. В резултат се стигна до разговори с НЗОК.

По време на разговорите с МЗ стана ясно, че на този етап държавата няма намерение да отдели целеви средства за борба с COVID-инфекцията и оттам ни уведомиха, че ще предложат на Надзорния съвет на НЗОК да се предвидят такива средства. Така реално се стигна до тези срещи и разговори.

Ние направихме своите изчисления и смятаме, че в рамките на четирите месеца и половина, които остават до края на годината (тъй като декември месец се плаща през следваща година), сумата, която да бъде покрита от НЗОК и която беше предложена от Националния съвет на БЛС - 25 лв. на преминал пациент, е напълно приемлива. От МЗ предвиждаха да се заплащат по 15-20 лв., но за шест месеца. Реалността обаче е друга - първо обемите дейност няма да са като тези през миналата година, тъй като самата мярка 85% показва, че няма да има толкова преминали пациенти, и второ, месеците не са шест, а четири, четири и половина. Затова и ние ще отстояваме сумата, за която сме постигнали съгласие на Националния съвет.

Тези 25 лв. се предвижда да бъдат добавени към цената на всички клинични пътеки?

Точно така. Ще продължим да настояваме за това, въпреки изявленията на директори на държавни болници, че се справят сами. Разбираемо е те да говорят така, затова ние сме тези, които трябва да кажем: “Царят е гол“.

Изследванията на персонала в болниците също са изключително тежък проблем. Броят на лекарите и специалистите по здравни грижи в големите болници е огромен. Според мен доброто менажиране на персонала изисква минимум на седмица всеки от активно работещите лекари и сестри да бъде тестван. Не е редно да се твърди, че това, както и тестването на пациентите, не са проблеми, защото само след половин година същите тези болници ще кажат, че са задлъжнели и нямат пари за заплати.

За мен е учудващо, че уважавани ръководители излизат и казват: “Спокойно, всичко е за наша сметка". Коя е Вашата сметка? Тази сметка, в повечето случаи, е тънка. Парите, които получават голяма част от болниците, са 85, а не 100% от планираното, и бързо свършват. Ако някой си мисли, че това ще е за сметка на лекарите, ние от Лекарския съюз сме категорични - това е недопустимо и никога няма да се отстъпим. 85% за първите два месеца бяха спасение, но до края на годината да не можеш да заработиш нормалния си бюджет и да продължиш да получаваш 85% е пагубно. Това означава, че голяма част от болниците изведнъж ще се окажат пред финансов колапс. И ако ние не го кажем сега, защо сме тук? "

Каква е причината НЗОК да е платила едва 330 теста за COVID за целия май месец?

Ще продължим да дълбаем в тази посока, защото има нещо, което не е както трябва. Не може управителят на НЗОК да казва, че Касата има готовност да плаща по 2300-2400 теста на ден по 60 лв., а те да не се правят. Те бяха предвидени, за да покрият случаите, които възникват на териториите на РЗИ. Те обаче не ги правят. Нямам представа защо и за мен е необяснимо.

Сред предложенията на Касата е и увеличаване на цените на всички инфекциозни пътеки…

Не сме против увеличението на цените. И миналата година заедно с увеличението на цените на педиатричните пътеки, по наше настояване бяха увеличени значително и инфекциозните пътеки. Увеличение имаше и при подписването на новото НРД в края на миналата година. За мен обаче това не е решение на проблема. Борбата с инфекциите трябва да е държавна политика и инфекциозните болести рано или късно трябва да се върнат там, където им е мястото. Инфекциозните болести трябва да бъдат третирани както Спешната помощ, като пожарната, като полицията. Те не би трябвало изобщо да бъдат финансирани по клинични пътеки. Инфекционистите и инфекциозните болници трябва да бъдат финансирани, само защото е възможно да възникне епидемия и те трябва да са в готовност. Така че увеличението на цената на клиничната пътека е една палиативна мярка, която няма да реши проблема в дългосрочен план.

Има ли нещо в тези предложения, което да Ви притеснява?

Има. За пореден път се срещаме с опит от днес за утре, в средата на лятото, да бъдат правени фундаментални промени, които носят последствия в дългосрочен план. Става въпрос за ежедневното отчитане в реално време на всички кабинети от извънболничната помощ. Тук не говорим за 400 болници, които преди години го въведоха, но с пробен период, с тестове на системата и въпреки това в началото имаше проблеми с отчитането. Става въпрос за нещо много по-различно. Казах го много ясно и на днешната среща с НЗОК: „Цялата тази реформа, отчитане в реално време на всички кабинети от извънболничната помощ, не може да бъде направена по този начин с десетсантиметров абзац. БЛС няма да се съгласи с това“. Въвеждането в този му вид и в тези срокове ще доведе до много проблеми. Трябва да има тестови период, да бъде въведено поетапно, първо да се проиграе в няколко кабинета в СИМП и ПИМП. Трябва да се отчете и фактът, че в момента има рестрикции за продължителността на прегледа - 20 минути. Въвеждането на отчитането в реално време, без това изискване да бъде премахнато би довело до проблеми при реалното провеждане на прегледите. Ако остане в този вид, в един момент може да се окаже, че лекарят ще може да преглежда максимум тримачетирима души. В реалния живот този, който има нужда от продължителен преглед от 30-40 минути е компенсиран от пациентите, които минават за по-кратко време през лекарския кабинет. Отчитането на прегледи в извънболничната помощ трябва да се въведе, но това не може да стане прибързано. Всяка прибързана фундаментална промяна е предварително опорочена. Ако това нещо остане, няма да подпишем Анекса, с риск болниците да ни се разсърдят, че парите няма да дойдат при тях веднага.

Източник:




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists