Д-Р МАДЖАРОВ: СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА МОЖЕ ДА Е НАЧАЛОТО НА КРАЯ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В ЦЕЛИ РЕГИОНИ

Д-Р МАДЖАРОВ: СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА МОЖЕ ДА Е НАЧАЛОТО НА КРАЯ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В ЦЕЛИ РЕГИОНИ

Може да се окаже, че следващата година ще е началото на края на българското здравеопазване в някои региони. Това каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров в изказването си по време на Втората национална кръгла маса „Заедно за повече здраве“. Тя се организира от инициативата „Заедно за повече здраве“, в която участват Българският лекарски съюз (БЛС), Българският фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

По думите му ако не се вземат спешни мерки инвестиции и не се разглеждат като нещо, което се прави за бъдещето, само след три-четири години няма да можем да поемем нуждите на обществото в различните сфери на здравеопазването. „Тогава 60% от медиците ще са излезли от системата по чисто възрастови причини“, каза д-р Маджаров.

Той подчерта, че не може да се разчита само на НЗОК за справяне с всички проблеми, с които се среща системата. „В една по-спокойна обстановка това не се забелязваше толкова остро. Макар и с нежелание НЗОК всяка година поемаше нови и нови отговорности. Колкото и да е трудно заради договорния модел, поемаше неща, които се отнасят за всички граждани, а не само за здравноосигурените. Практически обаче тази и следващата година опитите до всичко да се остави на нея ще доведе до притискането й до стената. Призовавам институциите да не притискат повече Здравната каса, защото тя ще ни е необходима и по-нататък. Пример за това е, че се опитваме да осигурим помощта за ковид болните в лечебни заведения, които нямат възможност да го правят през условията, които е длъжна да изпълнява Здравната каса“, каза д-р Маджаров.

Той беше категоричен, че тестването и лечението на тези пациенти трябва да се финансира от държавата, защото една огромна част от тях са неосигурени.

„Действително през следващата година са необходими допълнителни средства като минимум, за да подсигури здравната система. Август месец беше обявено увеличение с 10% цените на всички, които трябваше да отидат приоритетно за повишаване на заплатите на работещите в сектора. българското общество остана с впечатление, че само в рамките на тази години са дошли с 200 млн. лв. повече, а отделно се очакват още близо 700 млн. лв.. Нито един лев повече от предвидения в първоначалния бюджет на НЗОК не е стигнал до колегите в страната. Обещаните 126 млн. лв. юни месец не са внесени в бюджета на Касата, а те практически трябваше да подсигурят увеличението на заплатите“, каза д-р Маджаров.

Той беше категоричен, че държавата не гарантира през този бюджет увеличаване на възнагражденията на българските лекари и сестри, а дори и не гарантира запазване на възнагражденията. „Настояваме отговорно да се погледне на бъдещото за следващата година“, заяви председателят на БЛС.

Източник:




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists