ЧЕТИРИМА БЪЛГАРСКИ МЕДИЦИ С НАУЧНА ПУБЛИКАЦИЯ ЗА К-19

ЧЕТИРИМА БЪЛГАРСКИ МЕДИЦИ С НАУЧНА ПУБЛИКАЦИЯ ЗА К-19

Четирима български медици - д-р Цветелина Великова, д.м, д-р Христиана Бацелова, д-р Станислав Коцев и Даниел Георгиев – студент по дентална медицина са автори на научната публикация “*Immunological aspects*ofCOVID19: Whatdo we know?”, публикувана в края на м. септемврив списание „World Journal of Biological Chemistry“. Статиятае обзор върху имунологичните аспекти на COVID-19.

В публикувания материал се обсъждат ролята на имунната система за протичането на коронавирусната инфекция, имунологичната памет на организма след преболедуване, подходите за лечение и потенциалните възможности за разработването на ефикасна ваксина. Дискутираните проблеми подчертават значението на взаимодействието между вируса и заразения организъм, значението на съпътстващите заболявания за протичането и тежестта на инфекцията, възможните усложнения и изхода от заболяването.

От месец март 2020 г. същият екип поддържа Facebook страницата „Коронавирус /информация/“, на която ежедневно се публикуват данни от български и международни източници за разпространението наCOVID-19 у нас и по света, както и новости, свързани с протичането, лечението и профилактиката на заболяването.

За научната статия и безвъзмездната работа по Facebook страницата „Коронавирус /информация/“ четете в интервюто, което екипът от млади специалисти даде специално за в. „Quo VADIS“.

- Как се роди идеята за написването на научната публикация?

Д-р Цв. Великова: В края на месец март получихме специална покана като влиятелни учени да публикуваме научна статия с последни данни за коронавируса в списанието World Journal of Biological Chemistry. Написването на статията не беше лесно, защото трябваше да прочетем огромно количество научни статии по темата. Знаехме, че ще се справим обаче, защото бяхме екип и всеки можеше да обхване областта, в която работи и е добър.

- Какво е в конкретика Вашето участие в написването й?

Д-р Цв. Великова: Като имунолог се спрях на имунните механизми на организма за справяне с вируса, клетъчния и антителен имунен отговор, участието на имунната система в клиничната картина и усложненията, имунната памет след преболедуване, имунотерапия на болестта.

Д-р Хр. Бацелова: Аз съм специалист по Епидемиология на инфекциозните болести и моето участие е свързано с проучване на епидемиологията на SARS-CoV-2 и какво е известно на научната общност до момента за вируса и причиняваното от него заболяване (COVID-19).

Д-р Ст. Коцев: Участвам в частите, описващи фактори на вирулентност и патогенност на новия коронавирус и клиничната картина на COVID-19. В първата част се обсъжда известното до момента относно вирусната структура, особеностите, които отличават SARS-CoV-2 от останалите коронавируси и допринасят за повсеместното разпространение, както и факторите, определящи патологичните ефекти в организма.
За написването на параграфа, представящ клиничната картина на COVID-19 и най-често наблюдаваните усложнения, определено ми помогна опита от ежедневния сблъсък с такива болни.

Д. Георгиев: За написването на статията допринесох в частта с ваксините и здравните паспорти. Теми, които имат динамично развитие и прилагането им като решение е от изключително значение. Това обаче ги прави и много трудни като начин за осъществяване, защото и минималната грешка в някое от двете може да доведе повече проблеми.

Цялото интервю.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists