НАБЕЛЯЗАХА СПЕШНИ МЕРКИ СРЕЩУ НАСИЛИЕТО НАД ЛЕКАРИ

НАБЕЛЯЗАХА СПЕШНИ МЕРКИ СРЕЩУ НАСИЛИЕТО НАД ЛЕКАРИ

Работна среща по повод случаите на насилие над медицински специалисти се проведе днес при главния прокурор Сотир Цацаров. В нея участваха министрите на здравеопазването и на вътрешните работи проф. Николай Петров и Валентин Радев, главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов, както и мениджърите на някои от най-големите болници в София.

По време на разговорите са набелязани конкретни мерки, които ще вземе всяка от институциите. Министерството на здравеопазването се ангажира с оборудване на всички мобилни екипи с паник бутони, GPS системи, с възможност за гласова връзка с полицията или охранителна фирма. МВР от своя страна ще подготви препоръки за охранителното оборудване на всички спешни приемни отделения в болниците. „Оттук-нататък управителите трябва да поемат грижата, колкото и да струва, за да подсигурят сигурността на лекари и пациенти”, коментира министър Радев.

Главният прокурор Сотир Цацаров обеща нзабавно актуализиране на споразумението между МЗ и прокуратурата и създаване на директна връзка между прокурор, полиция и лечебни заведения. За целта в срок от 10 дни ще бъдат изготвени указания всички районни прокуратури да определят дежурен прокурор, който да осъществява връзката с директорите на болниците. Ще има указания и за бързи производства за посегателствата над работещите в лечебните заведения.

„Очевидно е, че има пропуски, които касаят наказателното преследване на такива посегателства, но не мога да приема тезата, че репресивната или тежката наказателна политика е единственото средство за превенция на такива посегателства“, каза главният прокурор. И допълни: „Ако не осъзнаем, че национален приоритет са ни и лекарите, и пациентите, е излишно да провеждаме каквито и да било срещи. Не сме със съзнанието, че ще променим възпитанието, образованието, социалната среда или отношението към медиците. Но поне набелязахме конкретни мерки. А лекарите - и д-р Гагова, и всички нейни колеги, заслужават тази стъпка напред”.

Министър Николай Петров съобщи, че тази година са регистрирани 52 случая на насилие над медицински екипи. Предполага се, че това са само около 30% от действителните случаи.

От изнесената информация стана ясно, че през 2014 г. са образувани 5 досъдебни производства, като са осъдени 4 души - 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 с глоба. През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, като само един е осъден да плати глоба. През 2016 г. са образувани също 2 досъдебни производства. Осъдени са 4 души, от които двама условно, а на други двама е наложена глоба.

Участниците в срещата призоваха обществото да бъде по-активно и гражданите, които стават свидетели на агресия, веднага да подават сигнали в МВР.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists