НЕПРИЕМЛИВО Е ЛЕКАРСКИТЕ КАБИНЕТИ ДА БЪДАТ ПРИРАВНЕНИ С ТЪРГОВСКИ ОБЕКТИ

НЕПРИЕМЛИВО Е ЛЕКАРСКИТЕ КАБИНЕТИ ДА БЪДАТ ПРИРАВНЕНИ С ТЪРГОВСКИ ОБЕКТИ

В предаването „Тази сутрин” по bTV д-р Николай Брънзалов коментира, че е неприемливо лекарските кабинети да бъдат приравнени с търговски обекти. Повод за становището е Наредба 18 за регистриране иотчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискващи към софтуерите за управлението им и изискванията към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин.

Той допълни, че са се обърнали към информатици и юристи, които са им разяснили доста неща относно Наредба №18 на НАП. „Искам да подчертая, че Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и БЛС заставаме зад всяка идея за подобряване на фискалния контрол и намаляване на сивата икономика, но в тази наредба има доста неща, които ни смущават. На първата среща, която се проведе с членове на УС на БЛС и НАП на 4 март т.г., беше обяснено, че нашият медицински софтуер е т.нар. СУПТО – Софтуер за управление на продажби в търговските обекти. С този софтуер ще може да се проверява т.нар. складова наличност. Ние нямаме друга складова наличност, освен електронните досиета на българските граждани – без изключение – от президента, до баба Иванка, дето е при мен за изписване на лекарства. Всички данни ще бъдат в системата, така ни беше обяснено. Според мен има риск да изтече лична информация. Има заявено желание, че се работи в посока да няма достъп от НАП до въпросните здравни досиета, но това не е направено все още“, обясни д-р Брънзалов.

Вторият аспект в наредбата, който притеснява джипитата, касае лекарските практики. Ако по някакъв начин се получи повреда в софтуера, те трябва да преустановят работа. „При нас как ще се получи това спиране на „продажбите“, както пише в наредбата. Ние предоставяме услуги, нямаме стоки. До този момент няма обяснен авариен режим какво се прави в такава ситуация“, каза д-р Брънзалов.

Предложението на Сдружението е техният медицински софтуер въобще да не бъде приравняван със СУПТО, тъй като той не е предназначен за продажби, а за складиране на здравна информация за дадения пациент.

„В този вариант на наредбата тя е неприложима в медицински здравни заведения в България. Искрено се надявам, че ще има допълнителен диалог с НАП“, обобщи д-р Брънзалов.

__Източник: __




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists