От своя страна БЛС отново се обърна към всички компетентни органи на властта, съдебната система и прокуратурата с настояване за изпълнение на всички предвидени вече в закона строги наказания. „След три-годишните усилия на съсловната организация, посегателствата над медици бяха инкриминирани и предвидените наказания – с повишена наказателна мярка. Явно обаче няма достатъчно активно приложение на практика и нападателите не се чувстват застрашени от сериозни присъди, което продължава да поддържа тяхната агресивност” – се казва в писмото на БЛС до президента, министъра на вътрешните работи, на правосъдието и до главния прокурор.
Работещите в спешната помощ се обявяват срещу проявите на саморазправа със спешните екипи от страна на медии и граждани, незачитане на предимството на екипите на спешна помощ при специален режим на движение и липсата на мерки за гарантирането на безопасността им. „При следваща проява на саморазправа, с който и да била от мобилните или стационарните ни спешни екипи, сме готови да преминем към гражданско неподчинение в извънработно време”, се казва още в декларацията.
ПИСМОТО НА БЛС – ТУК: