5 МИЛИОНА БЪЛГАРИ НЕ ХОДЯТ НА ПРЕГЛЕД

5 МИЛИОНА БЪЛГАРИ НЕ ХОДЯТ НА ПРЕГЛЕД

Д-р Нели Нешева
шеф на НЗОК

Въпреки че през лятото цялата държава изпада в летаргия, здравеопазването продължава да ври и кипи. Неотдавна лекари и пациенти за пореден път попитаха къде са парите на здравната каса. Този път обаче премиерът Бойко Борисов нареди да се направи проверка. За резултатите от нея и затова дали средствата в сектора ще стигнат до края на 2010, "Стандарт" разговаря с управителя на НЗОК д-р Нели Нешева.

-Д-р Нешева, какво е финансовото състояние на здравната каса, ще се нормализират ли плащанията? - Плащанията към лечебните заведения за доболнична помощ и аптеките се нормализираха. При аптеките се плаща на 45 дни, но това е заради Наредба 10, където е регламентиран този срок, трябва промяна, за да се мине на 30 дни. При тях обаче няма забавяне. Забавяне има само при болничната помощ. Миналия месец платихме на 16-ти, сега до няколко дни ще направим следващите плащания към болниците. Така че към септември-октомври тази разлика от един месец постепенно ще се стопи. Правителството вече одобри проект за актуализация на бюджета на НЗОК с 220 млн. лв. С приемането му ще се осигурят повече средства за здравноосигурителни дейности.

- С актуализацията ще стигнат ли средствата за болниците до края на годината?
- От месец юли ще изпълним изискването за попълване на Приложение 2 (делегираните бюджети), което е част от договора с болниците. Това ще даде възможност на директорите да преценяват каква дейност могат да извършват и на какви средства да разчитат. Смятам, че при добро разпределение ще бъде възможно да се впишем в този бюджет.
- С тази актуализация компенсира ли се напълно месец ноември от 2009 г., който беше платен със средства от 2010?
- Не мога да отговоря еднозначно с "да" на този въпрос. Но още веднъж уверявам изпълнителите на медицински дейности, че ще имат един регулярен бюджет, който ще получават в определено време и ще могат да разчитат на него. Убедена съм, че така те ще имат повече сигурност.
- С актуализацията каква част от отчетената дейност ще им плащате, сега е към 80%?
- Колко процента от кое? Изпълнителите на медицинска дейност и по-скоро директорите са подписали Приложение 2 за януари, февруари и март. Там има разпределение на бюджета за тези месеци. След това нямат такова приложение и очакват цялата фактурирана стойност да бъде изплатена след проверка. Така че кое е 80 и кое е 100 процента. Няма фиксирана сума, която да приемем за 100 процента и да кажем, че я плащаме. Всички знаем, че се гласува финансова рамка, в която трябва да се вместят разходите и трябва да се съобразяваме с нея. Остава и въпросът защо миналата година болниците са се справяли с 90 млн. месечно, а сега отчетите стигат до 110 млн.
- Ако болниците трябва да се вместят в тази финансова рамка, как да планират дейността си-да увеличават листите на чакащи ли?
- Тези листи съществуват в момента. Няма нищо лошо в тях, стига да бъдат добре планирани и да не засягат спешната дейност. Още повече че в летните месеци намалява дейността на болниците, респективно и на разходите на НЗОК. Това ще помогне на директорите на болниците, когато започнат активните месеци да се впишат в бюджета, който ще имат.




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists