GLS and NHIF discuss elimination of incentives for unnecessary admission in hospital

GLS and NHIF discuss elimination of incentives for unnecessary admission in hospital

Подценявани досега медицински дейности да получат до 50% увеличение във финансирането, като се наблегне на качеството на услугите за сметка на тяхното количество. По този начин ще се премахнат стимулите за ненужни хоспитализации и ще се осигури възможност хората да имат по-лесен достъп до прегледи, изследвания и лечение. Тези предложения ще постави Българският лекарски съюз при преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщи за Mediapool председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров. Във вторник Народното събрание приема бюджета на НЗОК на второ четене, след което БЛС и НЗОК ще договарят цените и обемите на медицинската помощ, които фондът ще покрива през тази година. 

Според д-р Маджаров голяма част от лошото качество на медицинските услуги идва от преследването на обороти от лечебните заведения, за да се финансират. Според него ще се почувства промяна в това отношение ако през тази и следващата година се постигне сериозен ръст в цените за сметка на обемите. 

Прегледите по-добре платени, изследванията – по-лесно достъпни

През тази година извънболничната помощ получи рекордно увеличение от около 300 млн. лв., което Лекарският съюз предлага да отиде за повишаване цените на прегледите и осигуряването на повече платени от НЗОК изследвания. Лекарският съюз ще предложим 30% увеличение в цените на дейностите в извънболничната помощ. Според Маджаров ръстът в цените на прегледите е абсолютно належащ, за да бъде направена извънболничната помощ привлекателна за кариерно развитие. 

"В противен случай в следващите години ще останем напълно без лекари. В момента над 60% от лекарите са над 50 години, при общопрактикуващите лекари ситуацията дори е по-лоша: 88% са над 50-годишна възраст", посочи той. 

"По-големият бюджет за извънболнична помощ ни дава възможност за първа година да предложим по-сериозно увеличение на цените на прегледите в първичната и специализираната помощ, където предишни години увеличението бе от порядъка на стотинки до левче", коментира Маджаров. 

При медикодиагностичните дейности, където става въпрос за лабораторни изследвания,  образна диагностика и др., БЛС предвижда минимална част от увеличението да отиде за ръст на цените, а останалата част да о за повече изследвания и по този начин да станат по-достъпни за хората. 

"Целта е да дадем възможност на хората да се диагностицират в извънболничната помощ и да не бъдат принуждавани да влизат в болница, за да си направят например скенер или елементарни изследвания под предлог, че личният лекар няма направления за това", обясни д-р Маджаров.

Пътеките с ръст до 50%

В болниците БЛС предлага увеличението в цените на клиничните пътеки да е средно 25%., но да варира силно в зависимост от това дали дадена дейност досега е била силно подценена или надценена. За около 40-50 пътеки изобщо не се предвижда увеличение. За други то може да достигне и до 50%. Тази година болничната помощ получи 223 млн. увеличение, а общият й бюджет е 2.6 млрд. лева.

"Предлагаме увеличението да е по механизъм, който още преди две години разработихме. Направихме една сравнителна таблица с диагнозите и клиничните дейности в Англия и сме сравнили най-скъпата тяхна дейност как се съпоставя към останалите. На тази база сме разработили коефициенти, въз основа на които разбираме кои дейности са подценени и кои надценени. За тези, които са надценени приехме, че няма да бъдат намалявани, но няма да получават и увеличение. А за тези, които са подценени, предлагаме увеличение до 40%-50%. Сред тях са педиатричните, пулмологичните, и неврологичните пътеки, които служат за издръжка на малките общински болници", обяснява д-р Маджаров. 

Той коментира, че това са състояния, за които хората често се обръщат към малките болници, тъй като децата боледуват често, много хора страдат от белодробни проблеми или болки в кръста, но в същото време лечебните заведения не могат да се издържат от тях, защото тези пътеки са зле платени. 

За интензивните грижи БЛС предлага също по-сериозно увеличение с 28-29%, защото там липсват кадри и са необходими допълнителни средства. 

По-малко хоспитализации

БЛС предлага увеличението в цените да се случи за сметка на по-малък брой хоспитализации, които според съюза са изкуствено завишени.  В бюджета на НЗОК са заложени 2.2 млн. хоспитализации, а БЛС предлага те да са 1.8 млн., като пак ще са със 100 000 повече спрямо миналата година, когато са отчетени 1.7 млн. хоспитализации.

Друг акцент в предложенията на БЛС е по-сериозно увеличение на еднодневните процедури, които са 46 общо и по които следва да се оказва помощ на хора, които се нуждаят от по-малки хирургични манипулации или диагностика, без да се налага да влизат в болница.

"Сега те не се използват, защото цените им са много ниски – от порядъка на 36-70 лв., което не покрива стойността на услугата, в която участват няколко специалиста, понякога и анестезиолог", обяснява д-р Маджаров. 

В момента болниците масово хоспитализират такива пациенти по някоя от по-добре платените пътеки, за да си покрият разходите за лечението, а това провокира и недоволство у пациентите, на които се налага да лежат 3 дни в болница без нужда. Подобни примери има и при някои видове изследвания, които масово не се правят в извънболничната помощ заради ниската цена, която НЗОК плаща за това. Такъв е случаят с гастроскопиите. Затова БЛС предлага ръст в цените на такива услуги, за да ги направи привлекателни и да пресече безсмислените хоспитализации.

You can see all the material here

Source: Mediapool.bg Mediapool.bg




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists