БЛС И НЗОК СИ СТИСНАХА РЪЦЕТЕ ЗА 20 ЛВ. ДОБАВКА КЪМ ВСЯКА КЛИНИЧНА ПЪТЕКА
Българският лекарски съюз и Надзорния съвет на Здравната каса си стиснаха ръцете за 20 лв. добавка към всяка клинична пътека, на среща днес в МЗ. Срещата беше с цел изчистване на разминаванията между съсловната организация и НЗОК в предложения от Касата Анекс към НРД 2020.
Тези 20 лв. са за подпомагане диагностичната дейност на болниците в работата им по време на епидемична обстановка и не са обвързани с никакъв вид тестове за COVID, каза след срещата председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Ще бъдат изчистени и текстовете, налагащи отчитане на извънболничната помощ в реално времe, каза още д-р Маджаров. По думите му трябва да мине тестови период с пилотни практики и ако тестването е минало успешно да влезе в сила от 1 януари 2021 г. „Отчитането в пробния период не трябва да влияе на реалното отчитане на лечебните заведения, за да се покажат всички недостатъци на системата и при установяване, че всичко е максимално изчистено от двете страни, тогава може да влезе в сила. В случай, че до 1 януари не сме готови, не трябва да се рискува системата в извънболничната помощ“, уточни председателят на БЛС.
„В крайна сметка постигнахме пресечна точка. Сега ще ни изпратят наново текстовете и вероятно до края на седмицата ще се стигне до подписване на Анекс, който да е приемлив и за двете страни“, каза д-р Маджаров.
Припомняме, че с Анекса към НРД се увеличава цената на КП №104, по която се лекува COVID от 618 лв. на 1200 лв. Разделя се КП „Раждане“ на КП за нормално раждане с цена 1100 лв. и КП за раждане чрез цезарoво сечение – 960 лв. По-високата цена на пътеката за нормално раждане от тази за раждане чрез цезарoво сечение е с цел преодоляване на тенденцията за увеличаване на ражданията чрез цезарово сечение.
НЗОК предлага също така повишаване на цената на КП „Грижи за здраво новородено дете“ с цел осигуряване на адекватни грижи при здрави новородени деца, както и на всички пътеки за инфекциозни болести.
Сред предложенията, залегнали в анекса, е и включването на „История на заболяването“, „История на раждането“ и „История на новороденото“ сред първичните медицински документи.
Източник: