БЛС ЗАПАЗВА ГОТОВНОСТ ЗА ПРОТЕСТИ

БЛС ЗАПАЗВА ГОТОВНОСТ ЗА ПРОТЕСТИ

![](/images/stories/US_pictures/dr ray4inov.jpg)

Днес /12 февруари/ новата директорка на НЗОК Жени Начева даде първата си пресконференция. Като гости бяха поканени председателите на БЛС и БЗС- д-р Цв. Райчинов и д-р Н. Шарков, на КНСБ проф.д-р Ж. Христов и президентът на КТ”Подкрепа”д-р К.Тренчев. Извън общата информация, която ще намери място в другите медии, публикуваме пълното изказване на д-р Райчинов

Д-р Цв. Райчинов:

Първо да поздравя г-жа Начева за избора й за директор на Касата. Надявам се, че тя е човек достатъчно опитен, знае достатъчно натрупаните проблеми в здравеопазването и ще търси път за тяхното разрешаване. Звучи много успокоително всичко, което тя каза, но първо да подчертая нещо, което трябва да е ясно: последната институция, която има право и трябва да прави реформа в здравеопазването, е НЗОК. Това е финасиращият инструмент. Реформата се прави от съответните политически и обществени институции и по съответния законов ред и нормативна база. Такава все още, мисля, че в достатъчност няма. Най-важният закон – този за лечебните заведения, все още не е влязъл за разглеждане, не е приет, така че всякакви критерии и изисквания в този момент са на практика измислени и несъщестуващи в юридическото пространство. Единственият документ, който може да се приеме е съществуващият рамков договор. Допълнителните изисквания, които се въведоха след това, включително и с мое участие, включваха изискване за двама специалисти – да, но най-вече в хирургическите специалности. Така се получи, че това нещо се използва, за да бъдат изхвърлени около 4000-5000 лекари със специалност вътрешни болести – една от най-тежката в медицината, които на практика в момента няма къде да работят.
Няма и никакъв регламент за работа в доболничната помощ по пътеки. Така че те на този етап не може да се поеме и да се отбремени болничната помощ.
Онова, което се казва за средствата, които ще се плащат на болниците, аз го казах и вчера - няма такова понятие като бюджет по отношение на лечебните заведения, както и на Касата. Нито лечебните заведения, нито Касата са бюджетни институции. Крайно време е това да стане ясно. Така че това изисква обезателно промяна в закона, може би и той трябва да се преименува и да стане например закон за приходи и разходи на НЗОК, но не и за бюджет, тъй като бюджет не може да се събира от всеки един гражданин. И лечебните заведения, както всички знаете, са търговски дружества, не бюджетно финансирани. Не са училища... Делегираните бюджети, ако ги сравняваме с училищата, звучат така: влиза ученик, с него вървят и парите. В болницата се оказа, поне доскоро, преди въпросния анекс, за който говори Жени Начева, влиза болен, но пари няма. Парите са толкова и оттам нататък няма. Анекса аз го видях, макар че, пак казвам, официално не сме го получили, но преди това договорите, които бяха подписани, бяха подписани категорично за забрана на лечебните заведения да надвишават съответните суми. Сега наистина има анекс, в който пише, че ще получават и допълнително пари. Вчера имахме разговор, аз не съм съгласен директорите на болници да пишат по 2-3-5 фактури и да ги напасват, т. е. да лъжат и да мамят. Те трябва да съобразят числото с делегирания бюджет със стойността на заболяването и да го напасват към това число. Нещо, което е абсолютно изключено. Затова се надявам, че наистина ще има една фактура с начина на плащане - дали ще е частично, дали ще е наведнъж, наистина е право на Касата да реши как ще разпредели плащането. Що се касае до проверките, за които стана дума,че ще се правят – те трябва да бъдат подчинени на медицинската целесъобразност, защото медицината е наука, която се основава на медицинска целесъобразност, а не на финанси. Затова Касата не може да извършва проверка за целесъобразност. Съгласно приетите нови закони, тази целесъобразност се проверява от създадената Агенция по медицински одит. Те да си правят проверките, не зная все още имат ли точния регламент. Как ще се извършват тези проверки, ще го видим.
Но не може да се делят болниците по вид собственост, както се случи и сега, защото пак не е съобщена точна цифра и не се знае кога ще бъдат изплатени средствата на болниците за декември. На държавните болници е платено 100 на сто, на всички останали 50 на сто. Нещо, което за мен е твърде сериозно нарушение и не мога да намеря логика. Значи плащането става по вида собственост, а не според изработеното. По същия начин се надяваме, че няма през следващия месец болниците да бъдат разделяни по вид собственост. Не чух и нищо за 140-те милиона вече употребени и действително, ако до един месец въпросните 350 млн., за които слушаме от няколко дни, не влязат реално в средствата, определени за НЗОК / избягвам термина делегиран бюджет/, няма как болниците да получат и лев повече. Смятам, че законите в тази страна ги има, за да се спазват. При сегашния закон Касата няма никакъв механизъм да разпредели повече средства, освен ако не наруши закона. Не вярвам новият директор да тръгне по този път. Така че просто наистина финансовият министър и съответно парламентът трябва да осигурят промяната в Закона за бюджета на Касата. За да стане това, което каза г-жа Начева, реално. До тогава това ще бъдат обещания, които с нищо не задължават Касата да ги изпълни. И по-скоро ми звучат – като „трябва да успокоим обстановката”, а не като реален факт. Надявам се, че не съм ви обидил с нищо... / към Ж.Начева/. Трябва да стане ясно и още нещо – отношенията в здравеопазването се регулират и определят най-вече от НРД. Партньори по него са НЗОК и съсловните организации. Разбира се, и профсъюзите, които застават от другата страна и представляват осигурените. Така че всякакви договори и изменения, съгласно закона, се правят с анекс. Всичко останало няма стойност. Така че очаквам в най-скоро време да имаме и анекс с НЗОК, с който да урегулираме процеси, които са възникнали като проблем. Не може никой министър, независимо от кое министерство е, да участва и да предопределя тези отношения. Това е въпрос между НЗОК и съсловните организации.

...Щом Касата заявява, че ще се работи по правилата, че ще се спазват законите, на мене лично много ми харесва. В такъв случай, много ви моля, никакви намаления в доболничната помощ. По никакъв начин нямате право да удържате допълнителен резерв от 10 на сто. Няма да допуснем да има намаление на бюджетите, независимо по какви финансови съображения. Не може да ограничим още повече в доболничната помощ присъствието. В този смисъл, казах го и вчера, ще повторя и сега – няма да спираме протестите, ако тази неопределеност продължава да съществува. Защото, първо, не мога да приема числото 30 млн. събираемост от здравни вноски – струва ми се, че е абсурдна./ сумата беше цитирана преди това- б.а./ Ако ми позволите да кажа, че държавата редовно плаща своите вноски – 112 млн., които са предвидени т. г., това прави по 10-ина милиона месечно, така че сигурно не е никакъв проблем на държавата да превежда 10-ина млн. в Касата. С 10 млн. вноски от държавата трябва да се издържат 4 млн. войници, пенсионери, учащи, което прави по 2 лева на човек...
Трябва да се промени задължително Законът за бюджета на Касата, така че той да стане адекватен на условията, защото какъвто и дефицит да има бюджетът, не може да е за сметка на здраве и живот. В този смисъл, БЛС ще продължи и ще оглави действията по протестите, ако всичко това до 10-15 дни не получи яснота и няма конкретен отговор кога най-после болниците ще си получат парите. Може би в другите страни фондовете да бавят плащания / както казва г-жа Начева/, но в другите страни парите, които се плащат, са в пъти повече, отколкото у нас. Така че имат възможност да трупат някакъв резерв, у нас каквото влезе в една болница, до края на месеца е изхарчено до стотинка, иначе тя просто не може да съществува. При тези цени няма как да имаме резерв.




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists