БОЛНИЦИТЕ ПРЕД ЗАТВАРЯНЕ ПОЛУЧИХА ШАНС ДА СЕ СПАСЯТ

БОЛНИЦИТЕ ПРЕД ЗАТВАРЯНЕ ПОЛУЧИХА ШАНС ДА СЕ СПАСЯТ

Лекарите питат откъде ще дойдат парите за новите клинични пътеки

Болниците пред затваряне вече ще могат да се преструктурират в хосписи и клиники за долекуване, след като от 21 юни в сила влизат пет нови клинични пътеки. Промените в наредбата на здравното министерство, която ще позволи финансирането на тези дейности от здравната каса, бяха публикувани вчера в Държавен вестник.

Проблемът е, че не са осигурени средства в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). На тези промени се надяват малките болници, които са пред закриване, защото не отговарят на стандартите и заради това получават по-малко пари. Броят им е около 100, предимно общински.

Новите пътеки са за долекуване след вътрешни заболявания с остатъчни проблеми за здравето на пациента и след тежки операции. Касата ще трябва да плаща и за продължително болнично лечение след травми и заболявания на централната и периферната нервна система и при първични имунодефицити.

Какви точно ще бъдат цените на клиничните пътеки още не е ясно. За да могат да работят по тях, лечебните заведения трябва да сключат договор с районната здравна каса, а преди това трябва да се подпише и анекс към Националния рамков договор между НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС). Засега преговори по този въпрос не са водени.

Според лекарския съюз пътеките засега са само "на книга". Експерти от касата обаче смятат, че когато някои лечебни заведения се преструктурират в клиники за долекуване, ще се намали броят на хоспитализациите в болниците за активно лечение и оттам ще дойдат парите за новите клинични пътеки.

"Ще бъде сериозна грешка, ако пътеките за долекуване се финансират с парите, които са определени за активно лечение. Трябва да се намери допълнителен ресурс", каза зам.-председателят на БЛС д-р Стефан Константинов. Според него включването на новите клинични пътеки на практика означава разширяване на пакета от медицински дейности, за който плаща касата, като се запазва същото финансиране.

"Болниците и в момента не могат да влязат в определените им бюджети. Дори цените на тези пътеки да са минимални, това ще натовари допълнително системата", смята Константинов. Той не отрече, че леглата за долекуване са необходими, но според него по-добрият път за преструктуриране е сливането на болници и закриването на тези, които не отговарят на изискванията.

Въпреки скептицизма очакванията в здравния сектор са част от бившите общински болници да се преструктурират в хосписи и клиники за долекуване, а в големите лечебни заведения да се открият такива отделения. В "Пирогов" вече имат готовност да създадат хоспис. Сграда за болница за продължаващо лечение получи от правителството и Военномедицинска академия.

Министерството ще реже административни разходи

Министерството на здравеопазването обеща да направи над 2 млн. лв. икономии до края на годината чрез прекратяване на граждански и втори трудови договори на служители и външни консултанти. Ще бъдат редуцирани и заплатите на шефовете на 16-те комисии, като от ведомството не уточниха какви са те и с колко ще се намалят. Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че чиновници от ведомството на Анна-Мария Борисова са получавали по 3-4 заплати.




Lastest news


Active campaigns

Кариери

Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists