БОЛНИЦИТЕ: В КОМА СМЕ!
____
01.09.2010 г., с. 1 и 10-11
Диана Тенчева
Болниците в цялата страна са затънали в задължения, планови операции не се правят, намален е дори спешният прием. Това стана ясно от секретна справка, изготвена от лекарския съюз, която вчера бе връчена на премиера Бойко Борисов. От нея личи: здравните заведения са в кома.
В същото време и реформи няма. В документа на докторите пише, че болници като тази в Тутракан от 4 месеца не са плащали заплати и осигуровки на персонала. Тази в Девня е пред закриване поради липса на пари, а в Стара Загора, Пловдив, Провадия, Дулово и др. вече приемат пациенти само по спешност.
В болниците няма заплати, реформата буксува до никъде
Реформата в болниците окончателно забуксува.
Това стана ясно на срещата на премиера Бойко Борисов с лекарския съюз и пациентски организации. Докторите дали на Борисов документ (с който “Труд” разполага), от който личи, че болниците в цялата страна са затънали в дългове, нямат консумативи, плановите операции са спрени, не стигат парите за храна и пране на чаршафите, а медиците не получават заплати, на места дори не си внасят осигуровките.
Въпреки това реформата не се провежда - там, където здравните заведения са пред закриване, то не се прави, а там, където работят - нито една дейност не се върши на 100%. Такава е ситуацията в Девня например, показва справката на лекарския съюз до премиера, която вчера той получи от шефа му д-р Цветан Райчинов. В болницата в Тутракан не се внасят здравните и пенсионните осигуровки на персонала. Така е вече четвърти месец. Причината е, че лекари и сестри не получават нито лев заплати.
Стара Загора: В университетската болница има до 50% редукция на заплатите. В областната - с 20%. За постъпващите пациенти има пари само през първите 2 седмици на месеца, приемат се предимно спешни случаи.
Сливен: Парите от касата стигат само за фонд “Работна заплата”. Няма за лекарства, за марли и миещи препарати, за лабораторни консумативи и др.
Русе: Масово напускат лекари и сестри. Пълен размер на заплатата си персоналът т.г. е получил само през август. Борчът на болницата е 3 млн. лева. С 50% е намалена субсидията от здравното министерство, включително и за спешна помощ.
Пловдив: Всички болници са спрели плановите операции. А спешен прием има само в някои звена. Получават се 80% от доходите с двумесечни закъснения.
Перник: Намалява се приемът на пациенти, има задължения за неплатени лекарства и консумативи.
Провадия: Приемат само спешни случаи, планови - не. Заплатите са намалени с 25%.
Девня: Приемат се само спешни случаи. Всички останали се записват в листа на чакащите. През последните месеци персоналът получава заплати до 50%. Ако не се вземат мерки, болницата ще прекрати дейността си, пише в писмо на колегията.
Кърджалийско (болниците в Кърджали, Момчилград, Ардино и Крумовград): Делегираните бюджети се изчерпват в средата на месеца. Част от персонала е в принудителен отпуск.
Тервел: 10% съкращение на персонала. А заплатите са изплащани по следния начин: април - 60%, май - 42%, юни и юли - нито лев.
Дулово: В болницата, която има 5 отделения, от 4 месеца не са получавали заплати. Вчера там лежаха 26 пациенти, от които 6 бебета. През август леглата от 62 са били съкратени на 45.
Тутракан: Последните заплати са били през април. Не са им платени осигуровките.
Монтана: Само спешен прием на пациенти, заплатите са намалени с до 50%.
Велико Търново: Лекарите са взели заплати последно през юни.
На срещата премиерът Борисов е обещал парите за здравеопазване, които са били дадени през миналата година, да се платят и през тази. “Министър-председателят пое също ангажимент още във вторник да се създаде работна група, която да направи сметка точно къде липсват пари и защо. На базата на тези разчети ще се състои нова среща следващата седмица”, добави вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Данните, които той представил на срещата, се разминавали с тези на лекарите. “Несъответствието е в това, че към бюджета за здравеопазване министър Дянков прибавя и парите в големия резерв на касата, които обаче са блокирани”, обясни шефът на лекарския съюз д-р Райчинов.
Дянков посочил също, че възнагражденията на лекарите през 2009-а са скочили с 25%, а т. г. - с 21%. “При нас, синдикатите, такива данни няма”, отсече д-р Евгени Душков от “Подкрепа”. Той и колегите му от БЛС са изчислили, че сега са необходими допълнителни 205 млн. лв., за да се успокои системата и да се погасят харчове.
На въпрос дали остава заявката за протести на лекарите, д-р Райчинов заяви: “Зависи от това дали премиерът ще удържи на обещанието, че бюджетът за 2010 г. ще е като миналогодишния.”
Когато лекарите връчили на премиера папката с проблемните болници, той казал в типичния си стил, че “над 800 доктори получават над 3000 лв. заплати”. Този проблем също трябва да се реши”, смята д-р Душков.
Здравната министърка проф. Анна-Мария Борисова обеща “пълна ревизия на всички 300 клинични пътеки, за да се въведе ред в тази система”. А д-р Нели Нешева, директор на здравната каса, добави: “По закона за бюджета на НЗОК сме длъжни да делегираме бюджета. Но за много работещите болници ще има коригиращи коефициенти. Скоро те ще бъдат разпространени в 80% от болниците, които работят най-добре. И би трябвало те да получат повече пари.”