Д-Р БРЪНЗАЛОВ: ЗА ДА ИМАМЕ НОРМАЛНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ТРЯБВА ДА СЕ ИВЕЛИЧИ ЗДРАВНАТА ВНОСКА

Д-Р БРЪНЗАЛОВ: ЗА ДА ИМАМЕ НОРМАЛНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ТРЯБВА ДА СЕ ИВЕЛИЧИ ЗДРАВНАТА ВНОСКА

Ако не се вземат спешни мерки, ситуацията след 5 години ще бъде още по-тъжна. Това каза пред bTV председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по повод данните за личните лекари през тази година. Общопрактикуващите медици сега са малко над 3300 или със 700 по-малко в сравнение с 2019 г. Данните показват и че лекарите, които спират работа, са повече от тези, които започват своята практика като лични лекари. От началото на годината 72-ма лични лекари са прекратили договора си с НЗОК, а разкритите нови практики са едва 50.

„В последно време има тенденция за по-голям интерес към специалността Обща медицина, но броят на лекарите е фатално нисък. Истинската реформа се случи, когато участъковите терапевти и педиатри една вечер заспаха като такива, а на другия ден се събудиха като общопрактикуващи лекари. Това се нарича реформа в здравеопазването, системата тотално се преобрази. Сега говорим за реформа и дигитализация, но освен че всички документи в извънболничната помощ са електронни, друго не се е променило. Тяхната административна тежест не е намаляла. Все още се пишат отчети, все още документи, които са в НЗИС, някои институции ги изискват на хартия“, каза д-р Брънзалов.

По думите му нуждите в България са много големи, а необходимостта от лични лекари е неравномерно разпределена на територията на страната. „Има 80-годишни лекари, които продължават да работят, а след тях няма кой да работи. Най-застрашени са областите Търговище, Разград и Кърджали. Има опит за компенсация за лекарите, които работят в неблагоприятни условия и трудно достъпни райони, но има още какво да се желае. Нужна е политическа воля и мисъл за бъдещето, но не бъдещето до следващите избори, а след 10-15 години какво ще е здравеопазването. И тази линия всички политически партии трябва да я спазват, независимо коя ще е на власт и ще ръководи държавата“, категоричен беше д-р Брънзалов.

Той подчерта, че България трябва да започне да провежда по-сериозна политика по отношение на финансирането на здравеопазването. „Ние сме с най-нисък процент за здравеопазване от БВП в целия ЕС, с най-малко пари за всеки един гражданин. Например за тази година са похарчени повече пари по всички пера от бюджета на НЗОК, отколкото са гласувани в парламента. Проекта на бюджет на Касата за 2025 г. не само не е рекорден, но е и абсолютно недостатъчен. В най-скоро време трябва да се вземе политическо решение да се увеличи здравноосигурителната вноска. Няма друг вариант!“, заяви д-р Брънзалов.

Той допълни, че трябва да се помисли колко доплаща българинът за здравеопазване, че трябва да има достъпна медицинска помощ навсякъде, както и че медицината постоянно се развива и има много съвременни технологии, които преди 10 години са били иновативни, а днес са напълно рутинни.

„За да ни е по-леко в болничната помощ, трябва да се прави повече профилактика и лечение в доболничната помощ“, каза д-р Брънзалов.

Source: bTV Media Group bTV Media Group




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists