Д-Р БРЪНЗАЛОВ: ЗА ДА ИМАМЕ НОРМАЛНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ТРЯБВА ДА СЕ ИВЕЛИЧИ ЗДРАВНАТА ВНОСКА

Д-Р БРЪНЗАЛОВ: ЗА ДА ИМАМЕ НОРМАЛНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ТРЯБВА ДА СЕ ИВЕЛИЧИ ЗДРАВНАТА ВНОСКА

Ако не се вземат спешни мерки, ситуацията след 5 години ще бъде още по-тъжна. Това каза пред bTV председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по повод данните за личните лекари през тази година. Общопрактикуващите медици сега са малко над 3300 или със 700 по-малко в сравнение с 2019 г. Данните показват и че лекарите, които спират работа, са повече от тези, които започват своята практика като лични лекари. От началото на годината 72-ма лични лекари са прекратили договора си с НЗОК, а разкритите нови практики са едва 50.

„В последно време има тенденция за по-голям интерес към специалността Обща медицина, но броят на лекарите е фатално нисък. Истинската реформа се случи, когато участъковите терапевти и педиатри една вечер заспаха като такива, а на другия ден се събудиха като общопрактикуващи лекари. Това се нарича реформа в здравеопазването, системата тотално се преобрази. Сега говорим за реформа и дигитализация, но освен че всички документи в извънболничната помощ са електронни, друго не се е променило. Тяхната административна тежест не е намаляла. Все още се пишат отчети, все още документи, които са в НЗИС, някои институции ги изискват на хартия“, каза д-р Брънзалов.

По думите му нуждите в България са много големи, а необходимостта от лични лекари е неравномерно разпределена на територията на страната. „Има 80-годишни лекари, които продължават да работят, а след тях няма кой да работи. Най-застрашени са областите Търговище, Разград и Кърджали. Има опит за компенсация за лекарите, които работят в неблагоприятни условия и трудно достъпни райони, но има още какво да се желае. Нужна е политическа воля и мисъл за бъдещето, но не бъдещето до следващите избори, а след 10-15 години какво ще е здравеопазването. И тази линия всички политически партии трябва да я спазват, независимо коя ще е на власт и ще ръководи държавата“, категоричен беше д-р Брънзалов.

Той подчерта, че България трябва да започне да провежда по-сериозна политика по отношение на финансирането на здравеопазването. „Ние сме с най-нисък процент за здравеопазване от БВП в целия ЕС, с най-малко пари за всеки един гражданин. Например за тази година са похарчени повече пари по всички пера от бюджета на НЗОК, отколкото са гласувани в парламента. Проекта на бюджет на Касата за 2025 г. не само не е рекорден, но е и абсолютно недостатъчен. В най-скоро време трябва да се вземе политическо решение да се увеличи здравноосигурителната вноска. Няма друг вариант!“, заяви д-р Брънзалов.

Той допълни, че трябва да се помисли колко доплаща българинът за здравеопазване, че трябва да има достъпна медицинска помощ навсякъде, както и че медицината постоянно се развива и има много съвременни технологии, които преди 10 години са били иновативни, а днес са напълно рутинни.

„За да ни е по-леко в болничната помощ, трябва да се прави повече профилактика и лечение в доболничната помощ“, каза д-р Брънзалов.

Source: bTV Media Group bTV Media Group




Lastest news


Active campaigns

20 години "Лекар на годината"

По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists