Dr. Ivan Madjarov: If the virus changes totally, we will start from scratch

Dr. Ivan Madjarov: If the virus changes totally, we will start from scratch

- Д-р Маджаров, можете ли да оцените работата досега на Националния оперативен щаб? Според вас трябва ли да бъде сформиран нов?

  • Моето лично мнение е, че когато става въпрос за пандемия с подобни измерения, трябва да има звено, което да анализира информацията и да осъществява консултативна помощ към министъра на здравеопазването. Сегашното ръководство на министерството и на Министерския съвет, доколкото разбрах, обаче са на друго мнение и са преценили, че на този етап това не им е необходимо. Аз мога да кажа, че досегашният щаб чисто медицински даваше правилни съвети, осъществяваше един добър анализ на ситуацията и предвиждане какво ще се случи през следващите седмици и месеци.

Ние бяхме изправени пред ситуация, в която не знаехме нищо за този вирус. Нямахме никаква подготовка и се учехме в движение. Реално станахме свидетели на нещо, което миналата година ни се струваше невъзможно, а именно 50% от болничната мрежа да бъде трансформирана в леглова база за COVID-19. Отне време, но се случи. А това време го спечелихме благодарение на миналогодишното затваряне за два месеца, което беше изключително стриктно спазено от цялото общество.

- Имате ли информация дали ще продължат да бъдат давани бонусите от 1000 лева за медиците от първа линия?

  • От Българския лекарски съюз сме договорили документално каквото трябва. То е записано и в Националния рамков договор, и в бюджета на НЗОК, и на Министерството на здравеопазването. Друг е въпросът какво ще установят сега във ведомството и с какви средства разполагат оттук нататък. Очакваме окончателно потвърждение и отговора на този въпрос от тях.

- Много се говореше кои фази трябваше да бъдат приоритетно ваксинирани. Имаше ли грешки по отношение на ваксинационния план?

  • Всъщност основният проблем заради и около който се дискутираха всички тези неудачи беше недостигът на ваксини. В крайна сметка при едно неритмично доставяне на ваксини трябваше да се справим с това да бъдат ваксинирани първоначално отделни групи, които бяха определени като 1, 2, 3 фаза. Трябваше да се подсигурят и изборите. Знаете, че имунизирането на членовете от избирателни комисии беше включено един вид допълнително във ваксинацията.

После, след като започнаха по-големите доставки на ваксини - логистиката изостана. Имаше достатъчно ваксини през последния месец, но продължавахме да ги разпределяме по същия начин между общопрактикуващите лекари и ваксинационните центрове. Доколкото ми е известно, сега има достатъчно ваксини, така че просто трябва да се подредят нещата по доставките до отделните общопрактикуващи лекари и да продължат да действат тези ваксинационни центрове.

Важно е оттук нататък лекарите коректно да заявяват нужните количества, защото ако някой заяви 10 флакона и ги получи наведнъж, вероятността да сложи 10 флакона за три дни на толкова много хора е малка, а така може да се загубят дози. Министерството заяви, че заявената бройка ваксини от личния лекар ще му бъде предоставяна. Затова няма нужда от презапасяване.

- Може ли да направите прогноза кога ще стигнем колективен имунитет и дали ни очаква четвърта вълна?

  • Ако говорим за първоначалния вариант на вируса, дори и за британския щам, е ясно, че колкото повече хора преболедуват и се ваксинират в рамките на година, толкова по-голяма част от обществото вече няма да е възприемчива към този вариант. Това е така, ако говорим за вирус, който не се изменя. Ако се измени тотално към по-лошо, т.е. вирусът стане по-болестотворен и по-заразен, ще започнем от нулата. COVID-19 се изменя, но може да се измени и към по-добро. Може да стане по-малко опасен и да се приближи до своите „събратя“ вируси, които са познати от столетия –коронавирусите, които причиняват леките настинки. Затова трябва да се наблюдава внимателно в каква посока се появяват нови разновидности на този вирус. Трябва да разчитаме на това, че научните среди и производителите на ваксини следят тази изменчивост и реагират, за да създадат ваксина, която покрива и тази промяна в генома на вируса.

Ако вирусът се измени към по-болестотворен или по-заразен вариант, може да има четвърта вълна. Ако това не се случи, моето убеждение е, че през следващите месеци, до края на годината, няма да има следваща вълна.

Добрата новина е, че поне според първоначалните данни РНК ваксините пазят до голяма степен и от индийския щам. Това е добра новина, дава ни глътка въздух и време, но със сигурност трябва да имаме едно наум и да бъдем внимателни към пристигащите от тези региони.

- Пандемията отрази ли се на изтичането на кадри?

  • Миналата година имаме отново 403 издадени сертификата за чужбина, което е съотносимо като бройка с тези от предишните 3-4 години. Това показва, че движението на хора с нашата професия не е спряло. Да не забравяме обаче, че има и колеги, които се връщат от чужбина у нас. Това се вижда по новозаписаните членове, които са били с прекратени права в България, а сега си ги подновяват. Самата миграция не трябва да е повод да гледаме укорително към колегите. Тя е право на всеки. Нужна е кадрова политика, която да е насочена към регионите, в които няма достатъчно лекари и медицински сестри. Трябва да са директно финансирани техните възнаграждения, трябва да им бъдат осигурени добри битови условия и добри условия за работа. Истината е, че кадри се изграждат бавно. За привличането на кадри от чужбина трябва да се положат много повече усилия. Много по-лесно е да задържим българските медици. От лекарския съюз няма да престанем да повтаряме, че не миграцията е проблем, а условията, при които тук трябва да работят нашите колеги.

- Електронната рецепта стартира с лек хаос. Има ли пропуск в наредбата и готови ли са всички медици от 1 юни да стартират и да работят с нея?

  • Пет месеца работната група към Министерството на здравеопазването работеше, за да изчисти детайлите за това как да изглежда електронната рецепта. Не трябваше да се отлага въвеждането на електронна рецепта от 1 май за лекарства, които се плащат изцяло или частично от НЗОК. Това е в интерес на обществения ресурс и в полза на всички хронично болни пациенти. Вероятно отлагането е свързано с недостатъчната подготовка на всички структури. Визирам и кабинети на някои места и определени аптеки в аптечната мрежа.

Трябва да отчетем реалностите и да кажем, че все още лекарите, обществото и процесите, които протичат в българското здравеопазване, не са готови за лекарствата, които се изписват и заплащат от самия пациент, да преминем изцяло на електронен вариант. Има много житейски ситуации, в които реално не са подсигурени хората. Давам няколко примера: при посещение в дома на пациента, при посещения на автомобил на Спешна помощ, защото понякога идването на медиците от Бърза помощ не е свързано с прием в болница, а с назначаване на терапия. Има и много други случаи, в които се налага лекарят да изпише рецепта и пациентът да си я получи от аптеката на хартия. Задаваме и въпроса какво се случва тогава с чужденците, които идват у нас и имат хартиена рецепта?

Това означава ли, че чуждите граждани ще имат право да получат лекарство от нашите аптеки срещу хартиена рецепта, но българските граждани ще бъдат лишени от тази възможност, защото лекарите у нас няма да имат право да изпишат такава рецепта. Или другия вариант: ако аз изпиша рецепта на човек, който е дошъл при мен и той отиде в съседна Гърция - там той ще може да си купи лекарствата, които са му предписани, а в България не. Искам да кажа, че е необходим плавен преход, в който всички лекарства, които се отпускат с рецепта по лекарско предписание и се заплащат от самия пациент, да могат да бъдат изписвани и в двата варианта - електронен и хартиен.

При лекарствата, които се заплащат от касата обаче, задължително трябва да важи само електронна рецепта. Така от една страна се проследяват лекарствата, а от друга контролът е много по-качествен. И не само, по този начин се облекчават пациентите и лекарите, премахват се протоколи, рецептурни книжки. Затова и приветствам промените в публикуваната за обществено обсъждане наредба. Тя трябва да излезе най-късно в края на май, за да не влезе в сила от първи юни това категорично изискване всички рецепти да се издават по електронен път. Аз наистина не си представям, ако това все пак стане, как точно ще работят определени колеги, особено цялата спешна медицина.

- Истината е, че има много лекари, които не са готови за електронна рецепта.

  • Точно така! И трябва да си го признаем. Затова и смятам, че не е логично промяната да е толкова рязка. Ясно е, че хартиената рецепта в даден момент ще престане да се използва от медиците. Просто трудно може да се случи толкова бързо - преходът трябва да е плавен, за да може съсловието да свикне. С електронната рецепта ще се избегне и практиката, появила се по време на пандемията - пациентите да ходят в аптеките със снимани и пратени по вайбър рецепти. Това, разбира се, се случваше заради ситуацията с COVID-19 и факта, че не можеше да посетят кабинетите на личните си лекари.

You can see all the material here

Source: Вестник Монитор Вестник Монитор




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists