Dr. Ivan Madjarov: Up to 5-6 years we will encounter a total lack of doctors

Dr. Ivan Madjarov: Up to 5-6 years we will encounter a total lack of doctors

До 5-6 години най-много ще се сблъскаме с тотална липса на лекари, включително и в големите градове, каза в интервю за БТА д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз (БЛС). В отдалечените райони е ясно, че в момента, в който колегите ни, които сега са на около 60-годишна възраст, спрат да работят, ще стане много сложно, добави той.

Приемът на студенти по медицина трябва да се увеличи трикратно, каза д-р Маджаров. Предвид политическата обстановка сега, „теренът“ не е много подходящ за позитивни очаквания, посочи той. И припомни, че след последните парламентарни избори – през ноември 2021 г., са започнати разговори с ръководството на Министерството на здравеопазването и с парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ за законодателни промени в областта на обучението на кадри. В разговорите сериозно внимание е обърнато и на кадрите в областта на здравните грижи, както и на начините за стимулирането им, така че младите хора да избират тази професия, а след това и да останат да работят в България.

Интересът към обучението по медицина е голям, но трябва да се повиши броят на местата за годишен прием, отбеляза председателят на БЛС. По информация на Министерството на образованието и науката медицината е най-финансираната специалност, но практиката показва, че ние се нуждаем от многократно повече медици, добави той. По думите му трябва да има и специални условия, гарантиращи, че след дипломирането си лекарите ще останат да работят в България.

Ако държавата в момента изобщо осъзнава какъв пожар се задава към нас, каква пропаст, би трябвало да въведе условия, каквито има, например, при обучението на офицери за армията, на които още с приемането им, е гарантирано всичко безплатно. Който желае да се обучава по този ред, да подписва договор, че след завършването си ще продължи да работи в страната ни определен брой години, предлага д-р Маджаров. Той поясни, че сегашният ред на прием не трябва да се отменя, а към него да се добави друг механизъм и който пожелае, ще кандидатства по него, съзнавайки, че ако бъде приет по него, ще учи напълно безплатно – на издръжка от държавата, а след това ще отдаде част от професионалния си живот в България. За да излезем от ситуацията на недостиг на кадри и имайки предвид, че сме в свободната зона на ЕС, трябва да имаме национална политика, която не може да бъде със забрани, а трябва да бъде с доброволни договорни отношения, с предварително поставени ясни правила, допълни председателят на съсловната организация.

Всяка година в България се дипломират около 1000 млади лекари, но и всяка година, по естествени причини, губим 400-500 колеги, посочи още д-р Маджаров. По думите му през миналата година, вероятно и заради ковид епидемията, са починали 700 лекари. Имайки предвид, че поне 300 медици напускат страната, настоящият прием в специалност „Медицина“ в университетите не може да гарантира дори и минимален ръст в броя на лекарите.

Политическата ситуация се мени, времето тече, а няма кой да взима такива изключително важни решения за сектора. Със сигурност в условията, в които дадено правителство е в оставка, работи по различен начин в сравнение с условията, при които работи в нормален ритъм. По думите му по време на консултациите след последните избори, които се правеха с представители на различни партии, е постигнат консенсус за необходимостта от устойчива политика в осигуряването на кадри в сектор „Здравеопазване“. Това го чуваме от всички, твърдят, че осъзнават проблема, но няма никакви законодателни инициативи, въпреки че ние правим всичко възможно тази тема да я държим във вниманието на политиците, каза още д-р Маджаров. Дори нещо повече – преди два месеца отново беше повдигната темата, че на глава от населението имаме достатъчен брой лекар, сравнено с ЕС. Ясно е, че на глава от населението имаме някакъв брой лекари, но са включени и лекарите пенсионери, посочи още д-р Маджаров.

Съвсем скоро ще настъпи моментът, в който самите инвеститори ще осъзнаят, че построяването на болница, за която няма персонал, е загубена кауза, каза д-р Маджаров в отговор на въпрос нужни ли са още болници в страната ни. По думите му все по-често съществуващите болници се сблъскват с недостиг на лекари, а да се съберат лекари и медицински сестри за съвсем ново лечебно заведение, е доста трудна задача.

Спецификата на обучението, което заедно със специализацията отнема около 10 години, най-добрата възраст за практикуване на медицина и за трупане на опит е между 30 и 50-55- годишна възраст. Над 50-годишна възраст лекарят е опитен, уверен в силите си, но все повече започва да забавя ритъма на работа, каза още д-р Маджаров. По думите му в практиката винаги лекарите над 50-годишна възраст са подкрепяни от млади колеги. Това е нормалния ритъм в лекарската професия. След тази възраст те продължават да работят, да предават опита си на младите, но не и да работят с такова натоварване, с което са работили в младите си години, допълни той. Според него лекарската професия е изключително амортизираща, а голяма част от медиците на 50-55 годишна възраст имат придружаващи заболявания.

Преди 30 години се дипломираха два пъти и половина повече лекари отколкото сега и затова в момента има толкова медици, отбеляза д-р Маджаров. Ние все още се радваме на този урожай, който имаше тогава, въпреки че имаше по-малко медицински университети. Сегашните лекари са толкова, благодарение на големия прием преди години, отбеляза той.

Вече се е получил вакуум в лекарското съсловие. В момента има млади хора, които завършват обучението си, има и много медици – 65 процента, които са над 55 години, но сегментът на 30-50-годишните лекари липсва, посочи д-р Маджаров. Дори и сега, веднага да започнем да „произвеждаме“ повече млади лекари, не можем да запълним времевия период, в който нямаме лекари. Трагично и страшно е, защото това, което виждаме сред общопрактикуващите лекари е нещо, което ще се случи и в болниците, но малко по-късно, каза още той. И припомни, че близо 90 на сто от общопрактикуващите лекари са на над 50-годишна възраст. Такъв процент не може да бъде компенсиран и не виждам някой, който да успее да компенсира в следващите години този огромен брой общопрактикуващи лекари. Как да се осигурят три хиляди лекари в първичната извънболнична помощ, като дори няма и резерв в болниците, който да може да работи в практики в извънболничната помощ, попита риторично д-р Маджаров.

В отговор на въпрос дали е подходящо да се прехвърлят още дейности от болничната в извънболничната помощ предвид възрастта на общопрактикуващите лекари д-р Маджаров каза, че това намерение трябва да е обвързано с масирани финансови инжекции. Същността на идеята за прехвърлянето на дейности е да се даде възможност за решаване на здравословните проблеми на пациентите извън болниците, но и да дадем стимул на колегите да избират да работят в първичната извънболнична медицинска помощ, добави той.

Нямаме друг начин, по който тази отиваща си армия лекари да бъде заместена с млади хора, освен чрез финансово стимулиране, каза д-р Маджаров. Не вярвам някой до си мисли, че към момента можем да приложим някакъв командно-административен подход да мобилизираме лекарите и да им дадем заповед къде да работят. Ние сме в условията на отворен европейски пазар на труда и същевременно в условията на дефицит в нашата страна, напомни председателят на БЛС.

You can see all the material here

Source: Българска телеграфна агенция БТА Българска телеграфна агенция БТА




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists