Dr. Ivan Madjarov: the state to stimulate financially young medics and support the backward regions
Кадрите – това е посоката, в която държавата трябва да насочи усилия по пътя към здравната реформа. А действията трябва да са в две направления – първо, финансови стимули за младите лекари и такива, които ще повишат възможностите за професионално развитие. Държавата трябва да обяви кризисна ситуация в здравеопазването по отношение на кадрите и независимо кой и как ще направи правителство да отдели ресурс в държавния бюджет и да насочи тези средства за възнаграждения на специалистите по здравни грижи и на лекарите.
Особено в икономически слабите региони. Това е единствената мярка с бърз ефект, иначе до 5 г. страната ни е застрашена да остане без медицински сестри, а до 10 г. на много места и без лекари. Това е успешният модел за здравна реформа, който описва председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
На 18 септември той получи безапелационно втори мандат - 324 гласа от общо 364 делегати.
Стигнали сме етап, в който не можем плавно и плахо да говорим по тази тема. Трябват внезапни и бързи мерки още със следващия бюджет. Всяка партия, която се кандидатира за изборите, първо трябва да знае, че здравеопазването, което е в основата на националната сигурност, е пред тотален кадрови срив, категоричен е д-р Маджаров.
Според него без кадри всички други по-комплексни мерки като промени във финансирането, демонополизация на НЗОК, доброволни или задължителни фондове, преструктуриране на лечебни заведения не биха сработили. Затова и той вижда необходими и нестандартни действия като директната държавна субсидия.
За да остават младите лекари тук, трябва да да има ясно разписан план с възможности за кариерно развитие - да практикуват знанията от университета и чрез световния обмен от научна литература и практика. “Държавата трябва да осъществи и регионален подход при решаването на проблемите, защото “за пациентите и медиците в София, Пловдив и Варна трудностите нямат нищо общо с тези в икономически изоставащите региони”, убеден д-р Маджаров.
Според него иначе добрият досегашен здравноосигурителен модел трябва да се надгради с включване на доброволни фондове - да се запази 8-процентната здравна вноска, с която здравната каса да осигурява основния пакет дейности за всички, а още 1 до 3% допълнително в системата да влязат чрез здравноосигурителни фондове.
Всеки от нас, който желае, да се осигурява допълнително, да получава и допълнителни по-добри грижи или медицински условия. Всички обаче ще сме равнопоставени и солидарни в получаването на основен базов пакет, мотивира д-р Маджаров тази позиция на Българския лекарски съюз.
Според него пълната демонополизация с разкриване на много здравни каси, в които всеки да се осигурява задължително, не е приемлива. Д-р Маджаров е убеден, че това само ще увеличи многократно администрацията, но на тежестта на държавата ще останат точно тези, които не се осигуряват - бедните и болните. Фондовете ще избират онези, които не боледуват много, а внасят добри осигуровки.
Според председателя на БЛС на сегашния етап и идеята на здравния министър д-р Стойчо Кацаров министерството да не е принципал на държавните и областните болници не може да се случи.
Моментът за това беше преди 20 г., когато стартираха големите промени в българското здравеопазване. Ако тогава не бяха забранили публично-частното партньорство и поетапното раздържаяване, сега нямаше да имаме двойно повече болници в сравнение с тогава, защото желаещите да инвестират в здравеопазването щяха да го направят, без да строят нови паралелни болници.
Приоритет на Българския лекарски съюз е въвеждането на задължително продължаващо медицинско обучение, което от съсловната организация настояват да се превърне в държавна политика. Това е приоритет, за който д-р Иван Маджаров и екипът му ще работят през следващите 3 години.
А под неговото ръководство през изминалия мандат БЛС извоюва достойно заплащане на труда на медиците, поетапно изплащане на надлимитната дейност на болниците от 2015 и 2016 година.
През 2019 г., след като отново започна дебат за ниското заплащане в няколко специалности като педиатрия, пулмология и инфекциозни болести, съсловната организация предложи и бяха отпуснати допълнително 50 млн. лв. за повишаване на цените на най-недофинансираните пътеки в тях. Този пробив се случи за първи път при вече започната година и договорен бюджет.
С до 30% се вдигнаха всички пулмологични и педиатрични пътеки, неонатологични клинични пътеки, пътеките за детска хирургия. Договорено бе и увеличение на КП Раждане със 100 лв., а увеличените цени влязоха в сила от 1 юни и 1 юли. Резултатът от работата ни: увеличение на цените на 251 клинични пътеки и 7 процедури средно с 14%, намаление на обемите със 7% и възможност на лекарите без специалности самостоятелно да извършват прием на пациент, изписване на терапия, попълване на декурзус и др., обяснава д-р Маджаров.
С избухването на пандемията пък лекарският съюз стартира няколко кампании за безплатно снабдяване с маски, предпазни облекла и дезинфектанти за болниците и медицинския персонал в цялата страна. Пакети с хранителни продукти на стойност над 120 лв. получиха над 480 лекари, сестри, санитари.
Договорена беше възможността лечебните заведения от болничната и извънболничната помощ да получават 85% от обичайната си месечна заработка до края на епидемичната обстановка, а за личните лекари – да могат да издават безлимитно електронно направление за ПСР на базата на 2 симптома за ковид. Повишиха се двойно и цените на пътеките за COVID-19.
Особена популярност през изминалата година и половина на пандемия лекарският съюз и неговият председател придобиха и с кампаниите “Героите в бяло” и съвместната с дружеството по офталмология - “Заедно ще се справим”.
За да насърчи и подпомага младите лекари, през последните години съсловната организация отпуска ежемесечна стипендия за една учебна година, финансира участие в национални и международни научни форуми на студенти след 4-и курс и млади лекари до 35 години, както и научноизследователски проекти на млади лекари до 35 г.
Планираме нова кампания като продължение на националната за борба с агресията над медици “Добрата дума лекува”, с която постигнахме законодателни промени и се подписа споразумение с прокуратурата за сътрудничество и взаимодействие.
Има вече и директна линия за подаване на сигнали за насилие срещу лекари и бързо разглеждане от Главната прокуратура. Продължава и борбата ни за надлимитната дейност. Ще настояваме и процесите за така чаканото е-здравеопазване да се ускорят, но важното е, че първите стъпки бяха направени с модулите за електронна рецепта, направление и лично медицинско досие. Работата ни за 24-часово разположение на ОПЛ също ще продължи, като основен приоритет пред всички нас трябва да бъде и повишаване на качеството на здравните услуги, които се предлагат за децата.
Затова и ще настояваме пред държавата от бюджета да се покрива потребителската такса за преглед на дете, а не да се заплаща от джоба на лекарите или родителите, обобщава д-р Маджаров, обобщавайки основните цели във втория си мандат.
Председателят и управителният съвет на съюза приемат като свое най-голямо постижение освен изплащането на надлимитната дейност и промяната на прогнозните бюджети вместо 3- да са 9- месечни, както и забраната да се прехвърлят средства по пера.
Сред основните ми цели е този процес на балансиране в бюджета да продължи, както е в цяла Европа, тъй като за нормалното функциониране на здравната система това е от съществено значение, казва д-р Маджаров.
През 2020 г. д-р Маджаров участва в дискусията “След утрешния ден” - част от кампанията “Лекарите, на които вярваме”. Акцент в нея отново е нуждата от реформа в здравната система, която още по-ясно показа COVID пандемията.
You can see all the material here
Source: Вестник "24 часа"
Lastest news
Active campaigns
Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА