Dr. Ivan Madjarov: NHIF actually told us cartridges for the war borrowed, now return us

Dr. Ivan Madjarov: NHIF actually told us cartridges for the war borrowed, now return us

„Проверките на НЗОК се случват по начин, по който будят безпокойство сред нас. Не става въпрос за отчитане на несъществуващи пациенти, става въпрос за истински пациенти болни от COVID по време на преминалите две тежки вълни.“ Това обясни председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред БНТ по повод становището на съсловната организация, в което се противопоставят на опитите за административен тормоз от страна на НЗОК над лечебни заведения, ангажирани активно с лечението на пациенти с COVID-19 през изминалата тежка и трудна година и половина.

„Случаите са различни. Тук става въпрос за едно заболяване за което никой нищо не знаеше. Всеки ден се появяваха нови и нови симптоми, които засягат белия дроб, стомашно-чревния тракт, цяла палитра от заболявания, които изискват диагностика и друг тип изследвания, които не могат да се подчиняват на алгоритъм, който е написан преди COVID епидемията. Нещо повече, миналата година ние се обединихме около решението да осигурим на лечебните заведения минимум от 85% от плануваните им средства. Тези средства трябваше да бъдат гарантирани независимо как е отчетено лечението на болните, защото беше ясно, че може да се допуснат грешки“, допълни д-р Маджаров.

По думите му всички болници, ДКЦ-та и общопрактикуващи лекари в този период са се нуждаели от тези средства, заради забраната за планови дейности.

„Това беше мярката, която спаси българската мрежа от лечебни заведения. Днес всички те са наказвани на чисто формално основание. Най-често са засегнати от това, че министърът декември месец 2020 г. обяви, че случаите на COVID може да се отчитат с антигенни тестове, а към Касата това отчитане се случи чак март 2021 г. И сега, четири месеца по-късно, Касата ги кара да върнат парите за всички пациенти, отчетени по този начин“, подчерта д-р Маджаров.

„НЗОК всъщност ни казва – дадохме ви патрони за войната назаем, сега ни ги върнете. От септември месец обществото ще разчита на същите лечебни заведения, на същите лекари и сестри и вероятно пак ще говорим тогава има ли достатъчно лекари и легла. Как очакваме някой да е мотивиран, като се знае, че в момента, в който се успокои обстановката, ще се появят хора, които дори не са виждали COVID и ще ги накарат да върнат парите за лечението на пациентите“, каза още той.

Д-р Маджаров заяви, че би било грубо и недостойно, ако някои политици се опитват на гърба на лекарите да оказват политически натиск. „Не ми се вярва, даже не искам и да си го помисля, защото лекарите са на всички, а не на дадена партия“, каза той.

Председателят на БЛС допълни, че пролежаването на един пациент с COVID в болница струва 4000 лв., а не 1200 лв. „Така наречените „леки“ случаи, както се представят пред обществото, никак не са леки. На седмия ден изведнъж стават тежки и тъкмо сме смятали, че ще ги изписваме, се налага да останат още 7, 8, 10, 15 дни. Скоро имаше случай на човек, който три месеца е бил в болница. Няма как да предвидим какво ще се случи“, каза д-р Маджаров и уточни, че разликата между реалното лечение и цената на клиничната пътека се е покривала от гарантираните 85% от планираните средства.

„Сега искат да си ги вземат, а не е ясно как Касата си представя, че лечебните заведения ще се подготвят за следваща вълна“, допълни той.

You can see all the material here

Source: Zdrave.net Zdrave.net




Lastest news


Active campaigns

20 години "Лекар на годината"

По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists