Д-Р НИКОЛЙ БРЪНЗАЛОВ: "ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ ПАРИ СЕ ДАВАТ, ПАРИ НЕ СЕ ВЗИМАТ"

Д-Р НИКОЛЙ БРЪНЗАЛОВ: "ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ ПАРИ СЕ ДАВАТ, ПАРИ НЕ СЕ ВЗИМАТ"

От днес част от мерките срещу разпространението на коронавируса са облекчени, отварят врати моловете и фитнесите. В същото време броячът на статистиката със заразени у нас и по света не е спирал. Какво мислят за това лекарите? При мен е доктор Николай Брънзалов, заместник-председател на Български лекарски съюз

. Здравейте. Как вие и вашите колеги приемате факта, че хората вече имат повече свобода да се движат, да общуват?

д-р Николай Брънзалов: След това, което преживяхме първо определено много се подобриха хигиенните навици на голяма част от населението, което е много важно и се надявам за в бъдеще да продължи тази тенденция. Защото превенцията е най-важната точка за справянето с какъвто и да е здравен проблем, да не говорим за една епидемична обстановка. Цифрите говорят, че България се справя добре, не на последно място, благодарение на лекарите и на нашите сътрудници, специалисти по здравни грижи. Естествено при тези показатели ще трябва да бъдат охлабени мерките, в крайна сметка и времето става такова, че е доста примамливо за излизане навънка и повече контакти. Определено този тип вируси през лятото имат спад на заболеваемостта от тях, надявам се да няма за в бъдеще проблеми с въпросния вирус. Защото към този момент едва ли има заболяване в какъвто и ще да е мащаб, на каквото и ще да е ниво в здравните системи да не се работи толкова усилено, за да се справи човечеството с този проблем. И аз винаги съм бил оптимист и продължавам за бъда такъв.

Водещ: Похвално е, че много хора се научиха да си мият по-често ръцете, но достатъчно ли е това? В последното денонощие 24 са случаите, обаче при 4 пъти по-малко направени тестове. Точно преди един месец, на 18 април, 40. Имаме ли основание наистина да се отпускаме, или стана ли икономиката по-важна от здравето, или?

д-р Николай Брънзалов: Аз не мисля, че е така, тези неща трябва да вървят паралелно. Здравето е здраве, естествено човешкият ресурс е най-важен за справянето на какъвто и да е проблем. При всяка екстремна ситуация недостигът на хора и средства е проблем номер едно. А специално за медицинските работници и за лекарите, това се отнася с най-голяма важност по простата причина, че като процент заболели значително нашият процент на лекарите и на медицинските сестри и нашите сътрудници е много по-голям в сравнение с общите за страната. Относно хигиенните навици аз се надявам, че първо природата ни подсети, че трябва първо да се сещаме за тези важни неща, да си възпитаваме децата да си мият ръцете, да спазват лична хигиена. Всички този ансамбъл от мерки, ако бъде прилаган за в бъдеще аз съм убеден, че ще се справяме още по-добре. България се справи много добре благодарение на моите колеги.

Водещ: Вероятно всички си дават сметка за това и това е комплекс от фактори. Достатъчно основание ли е да пуснем и детските градини? Чухме в сутрешния блок господин Чобанов каза, че няма да може да се намалят групите, те са групи от по 30 деца, какво би означавало това?

д-р Николай Брънзалов: Проблем има навсякъде и те трябва да бъдат решавани. Детските градини трябва да се направи една много точна преценка, кога точно трябва да бъдат отворени по простата причина, че, то и статистиката го показва, дечицата боледуват дори и да са вирусоносители, на практика огромният процент от тях те нямат симптоми. Но това не означава, че те не могат да заразяват. И тука трябва да се направи баланс, истината не е нито черна нито бяла. Трябва да се търси оптималният сив сектор, за да може да се справим с този проблем. Естествено, че за в бъдеще ще има допълнително разхлабване на мерките, но всичко ще бъде подчинено на правилата на науката епидемиология и на статистиката какво показва. Не трябва да се стига в крайности в никакъв случай, имаме проблеми всички. Едва ли има член на нашето общество, който за последните два месеца да не е имал проблеми във връзка с въпросната епидемия. Не говоря само здравословни, говоря въобще, какъвто и да е. Чисто битов в къщи, здравословен естествено, финансов, както чухме преди малко. Наистина това нещастие се отразява на всички нас и всички трябва да бъдем съпричастни, не трябва да се стига до крайности.

Водещ: Почти всички държави в Европа особено разхлабват вече мерките, а в същото време Световната здравна организация пак предупреждава, че пак може да има пик, или че от септември пак се очаква епидемията. С това си живеем и вече свикваме по някакъв начин, или, пак ще затваряме…

д-р Николай Брънзалов: Ние навлязохме в една непозната територия за всички нас, сега вече тази територия вече не е толкова непозната. И аз съм убеден, вече стана въпрос колко здраво се работи на всички нива, за да може да се справим по-добре. Имаме опита с вълната, която беше обзела България, справихме се добре и съм убеден, че вече когато ни е познат врага, много по-добре ще може да се справим. А и населението, пак подчертавам дебело, превенцията, тези навици, няма да ги повтарям, спазването на разстояние, лична хигиена, предпазни средства. Големи спорове бяха за тези маски да има маски или няма маски. Носиш ли маска, значи ти си съпричастен към проблема. За теб този проблем съществува, най-малко така да го разбират хората. Не говоря чисто медицинската страна на въпроса защо трябва да се носят лични предпазни средства. Тези скупчвания на хора по ресторанти… Трябва да се внимава, защото то се отразява първо на семейния бюджет и то сериозно, както видяхме, отразява се на нашата система за здравеопазване. Тя се справи добре и моите колеги, аз ги поздравявам от вашето студио, бяха перфектни по времето на въпросната епидемия.

Водещ: Да, както и вие казахте, 242 медици са заразени. Има ли опасност болниците да останат без лекари, къде? Знаем има на определени места кризи, Пазарджик 14 сестри спряха да работят, пристигат доброволци от Германия. Какво става?

д-р Николай Брънзалов: Не мисля, че е чак толкова тежка ситуацията, че да се налага да внасяме лекари. България разполага достатъчно и с лекари…

Водещ: Но ние сме ги изнесли…

д-р Николай Брънзалов: Да, тука трябва да си направи сметка на по-високите нива свързано с управлението на държавата защо си изнасяме лекарите. Това е тема на друг разговор, нека да се върнем на въпросната епидемия. България разполага с перфектни лекари и медицински специалисти по здравни грижи, имаме достатъчно ресурс като хора и специалисти, така и от лечебна база, за да се справим, и както виждаме се справихме с епидемията.

Водещ: Има ли сега място, където ви гледат и казват – „Не е вярно, ние изнемогваме.“?

д-р Николай Брънзалов: Сигурно има място, да, действително моите колеги, една голяма част от тях по време на въпросната епидемия преживяха много трудности, много лишения. Аз знам случай, където се работи денонощно, 14 дена във въпросно интензивно отделение, 14 дена карантина, защото той е постоянно в контакт. Да, в крайна сметка бялата престилка изисква и отговорност. И пак ще повторя – ние се справихме много добре.

Водещ: Разбра се, че здравната каса иска да и бъдат върнати част от парите за неизвършени дейности, донякъде са извършени много повече други дейности по време на епидемията. Как реагира Лекарският съюз?

д-р Николай Брънзалов: /…/ въпросният анекс не е подписвал Българския лекарски съюз, че ще връща пари. По време на извънредно положение пари се дават, пари не се взимат дори и след него. Това образно казано е, ако отидат органите на пожарната безопасност като изгасят една сграда, накрая да си платят водата, с която са гасили и бензина за транспорта. Няма да се допусне такова нещо на връщане на средства, искам да успокоя моите колеги, защото тълкуват по различен начин различни мисли. БЛС и НЗОК ще договорят алгоритъм, по който това няма да се случи. Има известни разминавания във вижданията, но аз вече обясних нашата позиция и тя ще бъде непоколебима, специално по този проблем.

Видеото можете да гледате ТУК

Източник:




Lastest news


Active campaigns

20 години "Лекар на годината"

По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists