Dr. Radislav Nakov: Over 18,000 doctors are registered for e-mm in Medical News
Бр. 5/ 2021 г. на в-к „Quo vadis“ публикува информация за стартиралото партньорство между БЛС и Medical News в областта на е-ПМО (електронно продължаващо медицинско обучение). По време на пандемията К-19 това беше единственият формат, в който то можеше да се провежда. Но дори извън контекста на глобалната епидемия, е-ПМО предлага редица предимства, които го правят предпочитан формат във всички сфери на науката.
По този повод Ви срещаме с д-р Радислав Наков - управител в Medical News. Той е и в ръководството на UEG (United European Gastroenterology). Един мандат с ресор ПМО и отговорник за младите гастроентеролози, а понастоящем отговаря за промотиране на равенствата между всички гастроентеролози в Европа, с осигуряване на достатъчно активни участници от Източна Европа и подобряване на научните разработки в региона. Председател и съосновател на Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България и на Българското дружество по неврогастроентерология. Директор е на Европейското училище за млади гастроентеролози на UEG. През 2016 г. получава престижната награда International Scholar Award за най-добра научна разработка на млади учени до 35 години в Европа в областта на гастроентерологията. През 2017 г. е отличèн с наградата на БЛС за най-добър млад лекар в България.
-Д-р Наков, Medical Newsстана официален партньор на БЛС в областта на е-ПМО. Разкажете ни повече заMedical News.
-Medical News е уникална по себе си платформа, защото е създадена от екип от лекари с цел да списва медицински новини и информация за лекарите в България. Много съществено е, че ние като екип пишем за това, което интересува нашите колеги. Наше основно правило е да публикуваме статии, базирани на медицинска научна информация. Така че всичко, което се чете на нашия сайт от колегите ни, да бъде достоверно и да няма фалшиви новини, които са така популярни в медицинските среди. Medical News е една платформа, която позволява на лекарите в цялата страна, въпреки забързаното си ежедневие, да бъдат непрекъснато в крак с новостите в медицинската наука, с актуалните здравни новини, които касаят тяхната практика и, разбира се, с възможностите за ПМО.
-Освен сайт с медицински новини, Medical News е и платформа за е-ПМО, ако съм Ви разбрал правилно?
-Точно така, да.
-А какви са предимствата на фòрмата на ПМО в електронна среда?
-Предимствата са, че може да бъде провеждано обучение по всяко време от всяка една удобна за участника локация, стига да има интернет. Т.е. един лекар може от дома си, от работното си място, дори по време на почивка да проведе такава форма на е-ПМО и хубавото е, че тя се провежда по разнообразни начини – от това да се прочете дадена информация до по-актуалните и популярни видео файлове, когато лекарят има възможността да гледа презентация било на запис, било на живо и след това да провери знанията си и да си разпечата сертификат за това. Което дава много добри възможности, особено в последно време, в условията на пандемия, в каквито сме вече почти 2 години, защото в едни такива екстремни ситуации, за съжаление, възможностите за ПМО са ограничени и се видя, че е-ПМО е методът, благодарение на който лекарите могат да се информират и да придобиват актуални знания в помощ на своите пациенти. Ако се замислим, благодарение на електронните форми на обучение и електронните методи на комуникация, се стигна до там, че и българските лекари да се обучат как да лекуват пациенти с COVID. Нямаше форми на живо за обучение през това време.
-Как е разположено ПМО у нас в сравнение с Европа?
-Това е много съществен въпрос. Държавите в Европа като цяло можем да кажем, че са разделени на две в това отношение. При едните ПМО е задължително и лекарите трябва да съберат определен брой точки, което е показателно за това, че те не само лекуват пациенти и извършват клинична работа, но и работят и върху своето усъвършенстване като професионалисти. И това е задължително – ако не го изпълнят, не могат да продължат да практикуват. В друга част от държавите, към която спада и България, ПМО е пожелателно, но не задължително, т.е. зависи от самия лекар дали има желание да се усъвършенства, да посещава онлайн или на живо обучения, за да бъде по-актуален и по-добър за своите пациенти. Разбира се, в първия вариант, когато обучението има задължителен характер, е по-добър както за лекаря, защото гарантира една по-добра актуалност на неговите познания, така и за пациентите, защото могат да са по-спокойни, знаейки, че техните лекари са в крак с новостите в съответната област. Когато нещо е пожелателно, още от времето на училището, ние имаме рефлексията да го пропуснем.
По мое мнение, ако ПМО стане задължително у нас, това ще доведе до повишаване на подготовката на лекарите и повишение на качеството на здравните грижи, като един от най-важните резултати, до които ще доведе това нещо, е, че ще се намали употребата на методи на лечение, за които няма научна доказателствена стойност.
Source: Quo vadis