Д-р Тодоров от Монтана спаси жена, отказала се от лечение заради мъка

Д-р Тодоров от Монтана спаси жена, отказала се от лечение заради мъка


Хирургът първо помага на душата и, после я оперира от рак

"Хирургът д-р Тони Тодоров от Монтана владее не само скалпела, а и добрата дума. За мен той е спасителят, върна ми радостта от живота. Накара ме да повярвам, че имам шанс", казва Юлия Вандова. Благодарение на него берковката се възстановила след успешна операция от коварна болест. Вече 28 години д-р Тодоров си служи със скалпела и помага при спешни случаи.
Затова Юлия номинира д-р Тодоров за инициативата на в. „24 часа", в която търсим лекарите, на които пациентите вярват. Цяла година вестникът ще публикува истории на читатели, възвърнали или съхранили здравето си благодарение на професионализма на медиците. Всеки може да посочи доктор, на когото се възхищава (Виж талона на 17-а стр.) През април 2012 г. специално жури ще излъчи 100-те лекари, събрали най-голяма подкрепа от пациентите.
Вандова била отчаяна от злощастната си съдба. Не й се живеело след трагедията, която я сполетяла.
На 20 февруари 2004 г. починал съпругът й, а на 3 март същата година убили единствения й син.
Почернената жена отказвала да се лекува, не искала да се изследва. Вземала само лекарства за високото си кръвно налягане и диабета. Постепенно се топяла - от 78 кг станала 48. Тогава вече под натиска на близки и съседи отишла на лекар. Направила си изследвания и те били с много лоши показатели. Последвала и диагнозата рак на дебелото черво.
На 7 ноември 2008 г. била оперирана от д-р Тони Тодоров. Прелели й три банки кръв. Операцията траяла дълго, но завършила успешно.
Възстановителният период минал добре благодарение на грижите на хирурга.
"За него нямаше разлика в пациентите. Отнасяше се еднакво към всички. Не правеше разлика българка ли е, или ромка, млада ли е, или стара. За мен той е спасител и докато съм жива, такъв ще остане - прекрасен човек, лекар с щедро сърце", казва оздравялата жена.
"Мисълта, че има лекар, на когото мога да се доверя, ме крепи", твърди бившата медицинска сестра Юлия Вандова.
И друга жена на 75 години с напреднал карцином е излекувана от хирурга. Дошла в последния, четвърти клиничен стадий. Освен това имала придружаваща жълтеница, тромбоза и пейсмейкър. Л. Д. също е сред тези, които са благодарни за спасения си живот. Сложното при нея е, че освен премахване на жлъчен мехур се наложила и анастомоза (съединяване) - две големи интервенции едновременно с една упойка. Сега се радва на добро здраве и дори от онкоцентъра във Враца й казали, че не се налага химиотерапия.
Успешна се оказала хирургичната намеса и при друг труден случай. 74-годишна бездомна жена от Монтана със сърдечно заболяване постъпила в отделението с аритмия.
"На 18-ия час бяхме принудени да премахнем почти всички тънки черва и да направим съединяване с останало около 40 см дебело черво, и то на фона на сърдечно заболяване. При такива случаи смъртността е над 75 процента", разказва д-р Тодоров. Сега жената е жива и здрава. Освен че има златни ръце, докторът не иска пари на ръка, казват пациенти на Тони Тодоров. Някои от тях се консултирали в клиника в столицата и пак се връщали при него.
Д-р Тодоров не се блазни от работа в чужбина. Той чувства хирургията си като призвание и изпълнение на Хипократовата клетва. "Никой от колегите ми не е напуснал, имаме само един лекар от екипа, който работи и в Германия", казва медикът.
Таксите за избор на екип са въведени в болницата като предложение, но не притискаме пациентите, не ги задължаваме, пояснява той.
"При нас идват хора с различни съдби в критично състояние. Налагат се бърза реакция и хладнокръвни решения. Имах пациент, когото оперирах успешно, а след години почина от алкохолизъм", разказва хирургът.
Докторът си спомня тежък случай на 43-годишна жена с перитонит. Била с възпален апендикс и рак на дебелото черво.
След операцията ходила на гурбет, а когато се върнала, й открили тумор на яйчника. Тя настояла отново да я оперира д-р Тодоров.
Възстановила се сравнително бързо.
"Привличаме и болни от съседни области, например от Видинско. Пациенти от Белоградчик, Руженци, Гюргич, Горни Лом правят избор в монтанската хирургия. От началото на годината са преминали около 1200 болни", казва д-р Тодоров.
Медиците от многопрофилна-та болница "Д-р Стамен Илиев" разполагат, с модерна лапароскопска апаратура.
КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА




Lastest news


Active campaigns

20 години "Лекар на годината"

По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists