Д-Р ВАСИЛ МАРГАРИТОВ: ТЕРМОГРАФИЯТА РАЗЛИЧАВА ОКОЛО 70 ВИДА СЪСТОЯНИЯ И ЗАБОЛЯВАНИЯ

Д-Р ВАСИЛ МАРГАРИТОВ: ТЕРМОГРАФИЯТА РАЗЛИЧАВА ОКОЛО 70 ВИДА СЪСТОЯНИЯ И ЗАБОЛЯВАНИЯ

Д-р Васил Маргаритовсе дипломира в МУ – Пловдив. Работи в областта на коремната хирургия и урологията. Участва в научни разработки и изнася доклади като университетски преподавател. След 6-годишен престой в Канада се запознава с основите на термовизионното изследване. Планира и съдейства за развитието на този иновативен метод и в България. Термографията със заснемане на място и разчитане в Америкае ново направление за страната ни, което осигурява още по-големи възможности за диагностика, профилактика и проследяване на здравословното състояние. Д-р Маргаритов е сертифициран като термографист през септември 2018 г.

За възможностите на този неинвазивен, безвреден метод четете в интервюто, което д-р Маргаритов даде специално за в. „Quo VADIS“.

- Д-р Маргаритов, какво представлява термографията?

- Принципно, термографията е запис на температурни състояния и колебания. Това е широко понятие - термографията намира приложение в много области, но в случая ние ще говорим за медицинския аспект. Обобщено казано, медицинската термография отразява тенденциите в развитието на медицината, погледнато в по-далечна перспектива. Това може да се интерпретира по няколко начина. Първо, с разклоняващата се специализация в медицината няма да можем да минем без телемедицина, без сензорна медицина. Бил Гейтс и съмишленици например създават тоалетна чиния, която измерва редица показатели. Това е бъдещето при подводници, совалки и т.н., а скоро след това – в болници и медико – социални домове.

Във връзка с пандемията се появи по-ярко нуждата от метод, който е неинвазивен, безконтактен и безвреден. Термографията е именно такъв, не единственият, разбира се.

- Какъв е принципът на работа на апаратурата?

Снимка от термовизионната камера

- Ние непрекъснато излъчваме инфрачервени термовълни, които не виждаме, тъй като са извън обхвата на нашия зрителен спектър. Затова са измислени камери, апаратура и различни видове софтуер, които улавят тези вълни и ги записват. Ние работим със системата на една от американските академии по термография, която различава около 70 вида състояния и заболявания, които могат да бъдат проследени – International Association of Medical Thermographers (iamtonline.org). Виждал съм публикации, които описват използването на такава техника по време на отворена операция, за новородени – в кувьози и т.н. Но стандартната, това, което и ние правим, е за възрастни – за профилактика или скрининг на здрави хора, или хронично болни пациенти – за проследяване хода на лечението. Тъй като камерата е на разстояние от пациента, няма контакт с лекаря и с апаратурата и лесно се оформят потоците – чист и замърсен. Камерата е мобилна, което е съществено предимство пред скенера, който е стационарен и трудно се планират чисти и отделно инфектирани потоци пациенти. Това е причина методът да получи тласък последните месеци. Термокамерите по гарите и летищата са част от тази тенденция.

Разработени са софтуери, които да отчитат най-малките температурни отклонения, понеже нашето око все пак е несъвършено, итака се намалява рискът от пропуски. По време на заснемането нашата програма влиза във връзка със сървъри в Америка, където се използва и т. нар. изкуствен интелект, както и разчитане от колеги, специално обучени за работа с метода.

-Колко време отнема един преглед с този метод?

- Заснемане на цяло тяло отнема около час. 15 мин. е подготовката, заснемането отнема 30-40 мин. и след това идва интерпретация на резултатите. Понякога е възможно да продължи и повече, в зависимост от тежестта на случая. Може и да е по-кратко, ако пациентът иска изследване на конкретна зона. Тогава продължителността е няколко минути.

Цялото интервю ТУК.




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists