ДИСПАНСЕРИТЕ ОТИВАТ В ИСТОРИЯТА

ДИСПАНСЕРИТЕ ОТИВАТ В ИСТОРИЯТА

align="justify" />Промените в Закона за лечебните заведения окончателно са факт, след като новите текстове бяха приети на второ четене от Народното събрание днес. На финала здравният министър проф. Анна-Мария Борисова благодари на всички депутати, включително и на опозицията, и си пожела всички заедно да вървят напред в трудната здравна реформа. Министър Борисова отбеляза, че предстои приемането на още три важни закона, свързани с реформата. „В момента, в който този закон излезе в „Държавен вестник”, часовникът е пуснат”, заяви проф. Борисова от парламентарната трибуна.
Промените предвиждат всички медицински стандарти, на които ще трябва да отговарят лечебните заведения, да бъдат утвърдени до месец след влизането в сила на закона. До четири месеца след утвърждаването на стандартите ще трябва да се изработят областните здравни карти и да се приеме националната здравна карта. В комисиите, които ще работят по областните здравни карти, ще бъде включен по един представител на всяка от общините в рамките на областта, на чиято територия има лечебно заведение за болнична помощ. Това приеха депутатите по предложение на опозицията. Първоначалният текст предвиждаше в комисиите да влизат по двама представители на общините, но от ДПС, Коалиция за България и Синята коалиция предупредиха, че това ще породи противоречия и местни войни.
До три месеца след влизането в сила на закона многопрофилните и специализирани болници, които не отговарят на новите изисквания, ще трябва да приведат дейността си в съответствие с тях и да подадат документи за промяна на издадените разрешения за дейност. До 1 декември тази година контролните органи на здравното министерство и районните здравни каси ще извършват проверки за съответствие на дейността. От идната година клиники и отделения в болниците, които не работят според изискванията, няма да могат да се финансират от НЗОК и републиканския бюджет.
Болниците, които не изпълняват новите изисквания, ще могат да се преобразуват и пререгистрират в същите срокове в лечебни заведения за извънболнична помощ. Това ще става по реда на Търговския закон и с решение на собственика им. След изтичане на срока здравния министър ще отнема разрешенията за дейност на болниците, които не са се преобразували и пререгистрирали.
С промените в Закона за лечебните заведения диспансерите бяха заличени като вид лечебни заведения. До три месеца след влизането в сила на закона те ще трябва да се преобразуват и пререгистрират в центрове за психично здраве, медицински центрове или специализирани болници за пневмо-фтизиатрични заболявания, центрове за кожно-венерически заболявания, комплексни онкологични центрове или специализирани болници за онкологични заболявания. Правоприемниците на диспансерите ще продължат да извършват дейности по активно издирване, диагностициране, лечение и периодично наблюдение на болни, пише в закона. Онези от тях, които не са се преобразували и пререгистрирали след три месеца, се прекратяват и се извършва ликвидация, гласуваха депутатите. С решение на собственика дейността на закрития диспансер, но без недвижимото имущество, ще може да премине към лечебно заведение за болнична помощ.
Текстовете, засягащи съдбата на диспансерите, предизвикаха ожесточени дискусии и критики от опозицията в пленарна зала вчера следобед. Даниела Дарткива от ГЕРБ обаче защити промените с аргумента, че термина „диспансери” се използва предимно в държавите от комунистическия блок. „Ние сме нов, европейски модел на здравеопазване, който почива на солидарния принцип”, заяви Дариткова и добави, че наблюдението на болните у нас се гарантира от основния пакет медицински услуги на НЗОК. „Трябва да подкрепим солидарния модел и да преминем към единен начин на финансиране на диспансерното наблюдение”, смята депутатката.
Министър Анна-Мария Борисова пък увери, че дейността на диспансерите ще се запази и в бъдеще. На въпросите на опозицията как ще се прехвърлят диспансерите при лечебни заведения с различен тип собственост проф. Борисова отговори, че се премества само дейността, а не имотите. „Сградата си остава общинска, а ние преместваме дейността, защото не бива да харчим излишни пари извън тези, които харчим за болните. Правилното поведение е да поприберем малко парите и да ги концентрираме върху самото лечение”, каза министърът.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists