ДИСПАНСЕРИТЕ ОТИВАТ В ИСТОРИЯТА

ДИСПАНСЕРИТЕ ОТИВАТ В ИСТОРИЯТА

align="justify" />Промените в Закона за лечебните заведения окончателно са факт, след като новите текстове бяха приети на второ четене от Народното събрание днес. На финала здравният министър проф. Анна-Мария Борисова благодари на всички депутати, включително и на опозицията, и си пожела всички заедно да вървят напред в трудната здравна реформа. Министър Борисова отбеляза, че предстои приемането на още три важни закона, свързани с реформата. „В момента, в който този закон излезе в „Държавен вестник”, часовникът е пуснат”, заяви проф. Борисова от парламентарната трибуна.
Промените предвиждат всички медицински стандарти, на които ще трябва да отговарят лечебните заведения, да бъдат утвърдени до месец след влизането в сила на закона. До четири месеца след утвърждаването на стандартите ще трябва да се изработят областните здравни карти и да се приеме националната здравна карта. В комисиите, които ще работят по областните здравни карти, ще бъде включен по един представител на всяка от общините в рамките на областта, на чиято територия има лечебно заведение за болнична помощ. Това приеха депутатите по предложение на опозицията. Първоначалният текст предвиждаше в комисиите да влизат по двама представители на общините, но от ДПС, Коалиция за България и Синята коалиция предупредиха, че това ще породи противоречия и местни войни.
До три месеца след влизането в сила на закона многопрофилните и специализирани болници, които не отговарят на новите изисквания, ще трябва да приведат дейността си в съответствие с тях и да подадат документи за промяна на издадените разрешения за дейност. До 1 декември тази година контролните органи на здравното министерство и районните здравни каси ще извършват проверки за съответствие на дейността. От идната година клиники и отделения в болниците, които не работят според изискванията, няма да могат да се финансират от НЗОК и републиканския бюджет.
Болниците, които не изпълняват новите изисквания, ще могат да се преобразуват и пререгистрират в същите срокове в лечебни заведения за извънболнична помощ. Това ще става по реда на Търговския закон и с решение на собственика им. След изтичане на срока здравния министър ще отнема разрешенията за дейност на болниците, които не са се преобразували и пререгистрирали.
С промените в Закона за лечебните заведения диспансерите бяха заличени като вид лечебни заведения. До три месеца след влизането в сила на закона те ще трябва да се преобразуват и пререгистрират в центрове за психично здраве, медицински центрове или специализирани болници за пневмо-фтизиатрични заболявания, центрове за кожно-венерически заболявания, комплексни онкологични центрове или специализирани болници за онкологични заболявания. Правоприемниците на диспансерите ще продължат да извършват дейности по активно издирване, диагностициране, лечение и периодично наблюдение на болни, пише в закона. Онези от тях, които не са се преобразували и пререгистрирали след три месеца, се прекратяват и се извършва ликвидация, гласуваха депутатите. С решение на собственика дейността на закрития диспансер, но без недвижимото имущество, ще може да премине към лечебно заведение за болнична помощ.
Текстовете, засягащи съдбата на диспансерите, предизвикаха ожесточени дискусии и критики от опозицията в пленарна зала вчера следобед. Даниела Дарткива от ГЕРБ обаче защити промените с аргумента, че термина „диспансери” се използва предимно в държавите от комунистическия блок. „Ние сме нов, европейски модел на здравеопазване, който почива на солидарния принцип”, заяви Дариткова и добави, че наблюдението на болните у нас се гарантира от основния пакет медицински услуги на НЗОК. „Трябва да подкрепим солидарния модел и да преминем към единен начин на финансиране на диспансерното наблюдение”, смята депутатката.
Министър Анна-Мария Борисова пък увери, че дейността на диспансерите ще се запази и в бъдеще. На въпросите на опозицията как ще се прехвърлят диспансерите при лечебни заведения с различен тип собственост проф. Борисова отговори, че се премества само дейността, а не имотите. „Сградата си остава общинска, а ние преместваме дейността, защото не бива да харчим излишни пари извън тези, които харчим за болните. Правилното поведение е да поприберем малко парите и да ги концентрираме върху самото лечение”, каза министърът.




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists