ДО 30% УВЕЛИЧЕНИЕ НА ЦЕНИТЕ НА НЯКОИ КЛИНИЧНИ ПЪТЕКИ ИСКАТ ОТ БЛС
С 30% да бъдат увеличени цените на клиничните пътеки в областта на „Неонатологията“ и „Педиатрията“, изпълняване в структури от трето ниво на компетентност. Цените на пътеките, изпълнявани в структури от първо и второ ниво, пък да бъдат увеличени с 20%. Това предлагат от Българския лекарски съюз на НЗОК. Целта е новите цени да започнат да действат още в рамките на сегашния Анекс към НРД 2018, а за финансирането им ще бъдат използвани 50 млн. лева от резерва на Касата.
Предложението за увеличение на цените на пътеките и разчетите на средствата, направено от БЛС, идва след серия протести на лекарите от специализирана детска болница "Проф. д-р Иван Митев". „Проблемите на СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" могат и трябва да бъдат решени чрез повишаване на цените на КП в болничната помощ и чрез повишаване на цените на медицинските дейности и капитацията в извънболничната. По-най бързият начин трябва да се договори увеличение на недофинансираните клинични пътеки за лечение на деца, бременни и в областта на пулмологията“, се казва в декларацията на Събора на БЛС.
Така например клиничната пътека за диагностика и интензивно лечение на новородени с дихателна недостатъчност трябва се повиши от 3200 на 4160 лв.
Цената на диагностиката и лечението с еднократно приложение на сърфактант от 3300 на 4290 лв., а с многократно приложение от 5900 на 7670 лв. Бронхопневмонията при децата трябва да се лекува вече за 840 лв., а не както е сега – за 780, а бронхиалната астма за 780, вместо за 650 лв.
Цените на клиничните пътеки при сърдечно-съдовите заболявания, пулмологията, болести на нервната система, гастроентерологията, ендокринологията, инфекциозните болести, УНГ, имунодефицитите, муковисцидоза и онкозаболяванията трябва да бъдат коригирани само за възраст до 18 години с 30% при структури от трето ниво и с 20% при структури от първо и второ ниво.
Общо допълнителният финансов ресурс, който ще е нужен за корекциите, е 14 млн. лв., показват изчисленията на БЛС.
Лекарският съюз предлага повишаване на цените на клиничните пътеки за „Пневмология и фтизиатрия“ с 20%. Така например лечението на бронхопневмония и бронхиолит трябва да струва 696 лв., а не както е сега – 580, а на бронхиална астма да е 660 лв., вместо досегашните 550. По този раздел необходимите допълнителни средства са 6,8 млн. лв.
За увеличението с 20% на цените на пътеките при инфекциозните болести ще са нужни 2,2 млн. лева. От БЛС настояват клиничните пътеки при хирургичното лечение на деца да бъдат увеличени с 50%, заради значителните разходи и нуждата от по-продължително проследяване. Това са оперативните процедури на хранопровода, стомаха, дуоденума, тънки и дебели черва. Допълнителният финансов ресурс, нужен за това увеличение, е 220 000 лв.
Предлага се и повишаване на цените на клинични терапевтични пътеки по „Вътрешни болести“, „Кардиология“ и „Анестезиология и интензивно лечение“ с 20%, за което ще са нужни общо 2,5 млн. лева. Цената на ПЕТ скенера пък да се повиши с 10%, предлагат още от Лекарския съюз.
Преговорите с НЗОК за увеличаването на цените започнаха на 13 май, а окончателното им приемане се очаква да стане в понеделник, 27 май. Новите цени трябва да влязат в сила от 1 юни.
Източник:
Lastest news
Active campaigns
По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.