ЕКСПЕРТИ: С БЪЛГАРСКО ФИНАНСИРАНЕ ЕВРОПЕЙСКО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ ТРУДНО ЩЕ ПОСТИГНЕМ
Средната възраст на смъртността в страната се е повишила с 5 години, но изоставаме в сравнение с развитите европейски държави, отбеляза в предаването „Лице в лице“ председателят Българския лекарски съюз – д-р Иван Маджаров.
Според резултатите от проучване на Инициативата „Заедно за повече здраве“, в която влизат представители на Българския лекарски съюз и на Българския фармацевтичен съюз, българите живеем 7 години по-кратко в сравнение с гражданите от развитите европейски държави. За сметка на това пък доплащаме най-много пари за лекарства – 37 на сто срещу 5 на сто в сравнение с другите страни от евросъюза.
Данните показват, че през последните 15 години българското здравеопазване произвежда значително по-добър резултат, то е напреднало, отбеляза директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители - Деян Денев.
„Ако продължи да се развива със същите темпове, българското здравеопазване ще догони европейското след 40-50 години и то, ако европейското стои на място. Трябва ни пан за ускорено развитие с конкретни посоки. С българско финансиране европейско здравеопазване трудно можем да постигнем“, коментира той.
„Днес показахме интересни данни, например смъртността от Исхемична болест на сърцето е спаднала с 50% през последните 10 години. Явно има области, в които когато се инвестира правилно, се постига добър резултат“, посочи като пример Деян Денев.
Делът от брутния вътрешен продукт за здравеопазване трябва да бъде 8 на сто, а не както е сега – 4,2 на сто, настоя д-р Иван Маджаров.
You can see all the material here
Source: bTV Media Group