ФЕЛДШЕР ГАЗИ 5 КМ ПРЕСПИ ДО БОЛНА ЖЕНА

ФЕЛДШЕР ГАЗИ 5 КМ ПРЕСПИ ДО БОЛНА ЖЕНА

__10.06.2011 г.
НЕНКО СТАНЕВ__
„Не съм направил нищо героично, просто изпълних задълженията си." Така накратко фелдшерът от спешната медицинска помощ в Ардино Филип Хаджиев коментира спасяването на 55-годишната Зекие Бекир от планинското село Гърбище.
Медикът преодоля пеш 5 километра по черен горски път, затрупан с половин метър сняг, за да стигне до дома на болната.
В ранния следобед на 17 декември на телефон 112 се получава сигнал от жена, че носът й кърви от 1 час.
От спешния център в Ардино потегля 30-годишна уазка, с шофьор и фелдшер. Линейката стига до върха Далъджа, но когато поема към Гърбище, се оказва, че по пътя е натрупал половин метър сняг и автомобилът не може да продължи. Хаджиев взема чантата и продължава пеш през преспите. След около час газене през снега пристига до дома на болната.
" Още като получихме сигнала, бях почти сигурен, че проблемът е високо кръвно налягане", казва Хаджиев. Той преглежда болната и установява, че налягането е 200 на сто. Прави й инжекция и тампонира носа.
След около 20 минути жената се почувства по-добре, а кръвното й спадна до 140 на 80 и аз тръгнах да се прибирам, разказва фелдшерът. Той поема обратния път през преспите. Когато е преодолял половината разстояние, го пресреща трактор, изпратен да разчиства. Водачът връща обратно Хаджиев до линейката.
" Бях мокър до колене, но ние сме свикнали, имах резервни обувки в колата и се преобух", спомня си фелдшерът.
Той признава, че се е изненадал от грамотата, която е получил от министъра за проявения професионализъм. "Винаги съм смятал, че всеки трябва да си върши работата и тогава нещата в държавата ще се оправят", коментира Хаджиев. Той работи в спешния център на Ардино от 2 години, а преди това е натрупал още 8 като фелдшер по селата в Ардинско.
"Общината е планинска, а населените места са доста разпокъсани. Нещо нормално е да се ходи пеш, за да стигнеш до пациент", твърди Хаджиев. Той не се наема да изброи ситуациите, в които е преодолявал дълги разстояния по пресечен терен при тежки условия. "Запомнил съм един случай, в който наистина беше изключително тежко. Над 100-килограмов мъж беше получил инсулт, а махалата му беше в едно дере. Бая зор беше, докато го пренесем до линейката, но в такива случаи помагат и близки, и съседи", спомня си Хаджиев. Той допълва, че въпреки несгодите работата не му тежи.
"Сам съм си избрал това призвание и досега не съм мислил да се отказвам", казва фелдшерът. Но признава, че неизясненият статут и ниското възнаграждение правят професията непривлекателна. Медикът не крие, че му се налага да работи допълнително, за да подпомага финансово семейството си.
"Дъщеря ми е студентка в първи курс, а синът ми -ученик, с 500 лева заплата нещата не стават", казва Хаджиев. Той използва отпуските си, за да работи като строител в София, където прави облицовки, фаянс и теракота.
Хаджиев смята, че фелдшерите спокойно могат да поемат неатрактивните лекарски практики в планинските райони, които в момента са незаети. "Проблемът е наистина сериозен, защото в планинските села са останали само старци и болни, младите са на гурбет. Едно наше село има по 3-4 до 7 махали, разпръснати по баирите. Добър лекар никога не би започнал работа при подобни условия", смята Хаджиев.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists