ИМА РЕАЛНИ ПРОПУСКИ В ДОБРИЧ
Заразата от КОВИД-19 ескалира с бързи темпове в някои от регионите в страната. На ръба се оказаха здравните системи в Добрич и Благоевград. Болниците в тях се задъхват, а властите се чудят как да помогнат. Каква точно е ситуацията в Добрич, какви са проблемите и защо се стигна до тук? Интервю на д-р Валери Веселинов, председател на Регионалната колегия на БЛСв Добрич.
Ситуацията в Добрич е тревожна, предвид големия ръст на заболели пациенти. При положение, че през юни сме имали 7 случая, а в момента oколо 500, значи нещо не е както трябва. Причините за това са комплексни. Добрич е специфичен регион, през лятото е туристическа дестинация, има движение на туристи, на хора, които работят в курортите. Второ не мисля, че
противоепидемичните мерки се спазват така,
както подобава. Всичко това оказва влияние. Освен това около три месеца ние нямахме висока заболеваемост. Това време можеше да бъде използвано, така, че сега да сме по-подготвени. В региона само МБАЛ-Добрич приема пациенти с КОВИД. При това положение изискванията към болницата като единствено лечебно заведение, което може да приема такива болни, нарастват значително. Съвсем логично за мен се направиха и изводите за проблемите в МБАЛ-Добрич в чисто организационен характер. Не бих нарекъл ситуацията подценена, а недооценена.
Лекарите от болницата са на ръба на силите си,
но от страна на ръководството е имало неправилни решения в организационен план, както беше и констатирано от МЗ. Личното ми мнение е, че решението за смяната на ръководството беше не просто правилно, а закъсняло. Освен това трябва да се вземат и решения в спешен оперативен характер. Има изключително единомислие на регионално ниво между кмета, РЗОК, РЗИ и РЛК за това, че е необходим анализ на ситуацията, който да покаже къде са пропуските и какво трябва да се направи.
Стоят въпросите достатъчно ли са лекарите,
има ли недостиг на легла, има ли възможност приемът в болницата да се организира по друг начин. Но в момента няма да е сериозно да говорим за конкретни мерки на парче. Колегите се справят трудно, защото проблемите в организацията се отразиха негативно върху работата им. Констатираните пропуски доведоха и до увеличаване на заразените медици. КОВИД – секторът досега беше базиран в половината от едно отделение, което според епидемиолозите е стратегическа грешка, което налага лекарите да влизат в две звена – чисто и с К-19. Колкото до липсата на инфекционисти, това не е само наш проблем, в България има общо около 140.
Източник: