ИНТЕРВЮ В ДАРИК РАДИО , "ЧЕЛЮСТИ"

ИНТЕРВЮ В ДАРИК РАДИО , "ЧЕЛЮСТИ"

Интервю с Цветан Райчинов, Иван Димитров и Анна-Мария Борисова

30.06.2010

Лекари и пациенти си поискаха здравните вноски за здраве. Боледуващата система няма да издържи без финансова интервенция, която министерството на здравето отказва.
По-малко пари за най-боледуващата нация в Европа. Липса на профилактика и изтичащи от клиничните пътеки милиони. Картината е непроменлива от години насам, но благодарение на кризата, която ни принуди да пестим лъсна огромния проблем. Трябва да намалим болниците, да увеличим контрола и да има добри заплати за лекарите и сестрите, за да не се налага да им доплаща пациента на ръка.
Министър-председателя е така добър да освободи от здравия си захват нашите потенциални събеседници, които уви няма да могат да стигнат до студиото, но поне ще разговаряме с тях по телефон веднага след разговорите им в МС. Разбирам, че трябва да имаме връзка вече с председателя на лекарския съюз Цветан Райчинов. Г-н Райчинов, чувате ли ни?

Цветан Райчинов: Да, чувам ви.
Водещ: Какво стана сега в МС? Първо бяхте отвън и протестирахте. После влязохте вътре по чия покана?
Цветан Райчинов: Естествено по покана на премиера, няма друг начин как да влезем.
Водещ: Какво каза той?
Цветан Райчинов: Това, което каза е да седнем незабавно и да намерим изход от ситуацията, ако мога така да го формулирам.
Водещ: Кои да седнете? Пациенти?
Цветан Райчинов: ...съответно в министерство, в НЗОК, с председателя и заместник-министър г-н Горанов, така че това е за сега.
Водещ: Ама това беше? Оперативно ви разпореди какво да правите и нищо повече, така ли?
Цветан Райчинов: Горе долу да, може така да се каже. Не точно разпореди, а поиска да му дадем готов продукт. Тоест да намерим изход.
Водещ: Кога?
Цветан Райчинов: В рамките на следващата седмица да има решение.
Водещ: Тоест вие спирате протеста?
Цветан Райчинов: Ние по начало не сме обвявали протести. Протести обявиха пациентите, ние се присъединихме към тях. Така че няма защо да ги спираме.
Водещ: А пациентите май ги имаме също на втора линия, дали ни чувате г-н Димитров? Нямаме го още. А пациентите ще спрат и те, докато преговарят. Знаете ли нещо за тях?
Цветан Райчинов: Предполагам, че също, но те си вземат... имат си собствени организации ...
Водещ: Ясно, ще ги чуем и тях. Добре, кажете смятате ли, че въобще ще се стигне до някакво решение, защото помним още дискусиите от времето на бившия здравен министър г-н Нанев, увеличаваме Здравната вноска, не я увеличаваме, ще има пари за системата, но само срещу реформи. Вчера си поискахте 455 млн., ако не ме лъже паметта, дори призовахте прокуратурата да разследва Дянков защо ви ги няма тия пари от здравни вноски.
Цветан Райчинов: Ние от това не сме се отказали, не става дума за Дянков. Аз казах, че не зная с чий подпис това е станало. Така че трябва да се види.
Водещ: Е, то ще е на финансовия министър.
Цветан Райчинов: Съответния човек да си понесе отговорност. Но държа да обясня. Тук ние не сме говорили за увеличаване или намаляване на вноски или такива неща. Просто изяснихме на премиера, че няма как да функционира особено болничната система с тези средства. И че криза – не криза – парите трябва да се осигурят.
Водещ: Добре де, а ако 455 млн. по-малко имате в системата, а Нанев го чух да казва, преди да бъде освободен от поста, че ежегодно от системата изтичат около 400 млн. заради липсата на контрол, какво не ви стига? Просто по-добър контрол и всичко ще е наред?
Цветан Райчинов: За съжаление мисля, че Нанев не доказа такова нещо.
Водещ: Не доказа?
Цветан Райчинов: Не. И за сега няма никакво доказателство реално, че това е ..
Водещ: Тоест парите са малко? Парите са малко без значение...
Цветан Райчинов: Ама естествено и това е очевидно. И това казахме на премиера. Няма как да функционира една такава система с 3.2 от БВП.
Водещ: А вие искате по-сериозен процент от БВП. Колко искате да стане?
Цветан Райчинов: Не, по-сериозен не искаме. Просто искаме да е целия. Нека си седи 4.2, но да е в целия размер.
Водещ: Добре. А и Дянков, пък и Борисова бяха категорични в едно – че трябва да намалим поне на половина болниците, че трябва сериозна реформа в системата, за да има пари в нея. Готови ли сте на това?
Цветан Райчинов: Че трябва сериозна реформа никой не го оспорва.
Водещ: Ама вие как си я представяте тая реформа?
Цветан Райчинов: До това колко и как ще се намалят и не говорим за болници, а за легла, тепърва предстои да изясняваме. Това вече с министерството е договорено, наши експерти ще участват в подготовката на...
Водещ: Ама г-н Райчинов, нищо не ми казвате в момента. Помните малките болници излязоха на протест, когато още по времето на Нанев се заговори за това, че ще бъдат затваряни.
Цветан Райчинов: Ами ето тогава се предвиждаше една чисто наистина аадминистративна реформа, за да...
Водещ: Кажете сега, лекарите, хората, които ръководите системата, Здравната система, говоря на болнично ниво, готови ли сте действително от 400 болници в страната, 150 да останат за активно лечение, другите да се преструктурират. Това означава сериозна реформа, включително за всички съсловия.
Цветан Райчинов: Ние сме готови за едно нещо – да се каже във всяка област точно колко легла, по каква специалност са реално необходими и с известен резерв, тъй като няма как точно да се планират заболяванията.
Водещ: Ама вижте, че ...
Цветан Райчинов:
За това сме готови. А като сгради, като видове лечебно заведение, това е съвсем отделен въпрос. Изобщо няма да остана изненадан, ако броя на болниците остане същия.
Водещ: Ама вижте, че общините не си ги искат. Общините казват – в тая тежка криза ако оставите на общините да решават, те също няма да имат финансов ресурс, за да обслужват дори режимните разноски на една голяма болница.
Цветан Райчинов: Ами общините аз не виждам как биха могли да издържат една болница, особено със собствените си орязани бюджети.
Водещ: Ами тогава?
Цветан Райчинов: Така че това остава грижа естествено и на касата и на държавата. Но там, където болницата отговаря на критериите и изискванията, където има кадри и те са квалифицирани, няма никаква мотивация и причина болницата да бъде закрита.
Водещ: Добре, болницата отговаря на изискванията и кадри има. Това в какъв процент от болниците, според вас е налично към момента, като се има предвид, че самата Борисова говори за това, че до 10 години старци..
Цветан Райчинов: Мисля, че доста голяма част е налична, тъй като спорния момент беше основно критериите за квалификация. Тоест обучение на специалистите и съответно извършени дейности, тоест натрупан опит. И това търпи корекции в момента.
Водещ: Добре, а говорихте ли и как ще решите този казус с лимитите за, да говорим за доболничната помощ. Там е сериозен проблем...
Цветан Райчинов: Да, говорихме и там категорично казахме едно – че всъщност увеличения брой хоспитализации идва точно от намалението на тези лимити. Изяснихме с касата, че до края на годината няма да има в никакъв случай да не се разходват на цяло, поне наличните, в пълен обем и да се разпределят най-вече според това къде има по-завишена използваемост, така че касата трябва да приключи в тази си част годината на нула.
Водещ: А стана ли ясно тия пари, които се дължат на системата дали действително държавата не си е платила, не е превела на касата навреме онези пари, които тя дава за пенсионери, за децата, за социално слабите. Онези, осигурявани от бюджета хора.
Цветан Райчинов: Това днес не можа съвсем точно да се изясни и що се касае за миналата година. За тази година е ясно. Държавата чрез парламента си гласува точно такъв текст. Да не внася пари, но хората да не губят своите права.
Водещ: Е как ще ги лекувате без пари?
Цветан Райчинов: Ами с парите на работещите, около 2 млн. ще лекуваме 8 млн. българи. Така излиза.
Водещ: Имахте ли време да четете вестници тази сутрин преди да отидете на протест?
Цветан Райчинов: Не, съжалявам, нямах никакво време.
Водещ: Четвърта или пета страница на 24 часа – отвратителни заглавия. 82-годишен пенсионер отишъл да му оперират по здравна каса окото, те му оперирали здравото око и сега човека е абсолютно сляп. А друга пациентка, на която твърдяли, че има възпаление на апандисита, умряла с тумор. Проблеми има и при вас, докторе.
Цветан Райчинов: Ама някога ние да сме отричали, че при нас има проблеми? Така че...
Водещ: Ами рядко наказвате лекари и винаги спорите с ..
Цветан Райчинов: Ако това нещо се докаже, установи и вече не е обект на съдебно дело, ние разбира се имаме етични комисии, които са длъжни да се самосезират в този случай и бъдете сигурни, че на тези лекари ще бъде наложено най-строгото наказание, което имаме право да правим.
Водещ: Последен въпрос, защото представител на пациентския форум ни очаква на другата линия. Само ми кажете моля дали сте наясно това 20-процентово намаление на субсидията за клинични пътеки ще го има или няма да го има практически?
Цветан Райчинов: Срещата поне приключи по следния начин – аз заявих категорично, че няма как да го има и че в никакъв случай то не може да бъде допуснато, защото просто ще ликвидира цялото здравеопазване. Мисля, че премиера се съгласи с мен и за това в рамките на следващата седмица пак казвам, след като касата и МФ направят съответните анализи, трябва да намерим решение и при всички случаи трябва да изчезне, ако трябва и чрез промяна в закона, понятието делегирани бюджети.
Водещ: Тая драма, дето касата ще ви решава като на училищната система, с делегирани бюджети?
Цветан Райчинов: Ама не може да бъде като училищната. При нас няма ученик, за който да ни плащат издръжка. При нас има влязъл или не влязъл болен и няма как да делегираме болните на когото и да било.
Водещ: Абе много напреднахме с времето, за това ще ви помоля наистина за последен въпрос, кажете дали се е увеличил контрола през последните да кажем 3-4 месеца до половин година по отношение на тия надписвания на клинични пътеки. Навсякъде го има.
Цветан Райчинов: Контрола, трябва да кажа, от няколко месеца насам е денонощен. По всяко време на денонощието, включително в 2-3 часа през нощта пристигат контролни органи по болниците. Но факт е, че за сега нямаме никакъв резултат, нещо което да доказва черно на бяло наличието на фалшиви и на свръх хоспитализации. Такъв документ не ни е представил никой. Нито одитна агенция, нито каса.
Водещ: Значи сте се самодисциплинирали, така да се каже. Като знаете, че в 2:05 сутринта ще дойдат да ви проверят.
Цветан Райчинов: Ами най-вероятно. И ние това обяснихме – когато свиеш рязко доболничната ще скочи болничната. Пациента някъде трябва да се лекува.
Водещ: Добре. Сега вие къде отивате?
Цветан Райчинов: Сега трябваше да съм при вас, разбира се, за което се извинявам, че не можах да дойда.
Водещ: Не, оставете ни нас, до колкото разбирам нещо ще пресичате от Дондуков 1 към Дондуков 2, защо?
Цветан Райчинов: Да, имам в 2 часа при президента обсъждане на състоянието на здравеопазването.
Водещ: Той защо ви вика? Кои ви вика?
Цветан Райчинов: Покана изпрати до мен. Кои още не мога да кажа.
Водещ: Загрижен е?
Цветан Райчинов: Предполагам. И се очаква да бъде такъв.
Водещ: Да, разбира се. Аз помня, че той беше правил и една голяма кръгла маса за здравеопазването. Там се роди оценката му добри идеи..
Цветан Райчинов: Да, беше преди около месец.
Водещ: Да. Добре, г-н Райчинов.
Цветан Райчинов: Мисля, че всъщност това ще се обсъди от изложеното на тази кръгла маса, резултатите.
Водещ: Ох, вие само обсъждате, реформата не върви, пациентите чакат, онкоболните до колкото знам 3-4 месеца за лекарства...
Цветан Райчинов: Ами знаете ли, надали има по-трудна реформа и нещо по-трудно от това да се намери оптимална формула за добро здравеопазване. Така че това, че се бави не е страшно. По-страшно е ако се прави прибързано и необмислено.
Водещ: Съгласна съм с вас, обаче ако сега докато решавате какво ще правите действително парите за системата не стигат, всеки човешки живот ще трябва да виси на съвестта на вас, дискутиращите проблеми.
Цветан Райчинов: Това казах и настоях категорично пред премиера, че парите в системата трябва да бъдат възстановени незабавно. Аз нямам претенции какъв да е начина. Не съм и финансист, за да го кажа. Но парите трябва да се възстановят в системата и да се възстанови ритмичната работа.
Водещ: Добре, разбрахме ви, приятно пресичане на булеварда. Интересно ще ми е какво ще каже президента и как ще продължи дискусията по темата, далИ пък няма да направи втора кръгла маса. Дали имаме връзка сега с Иван Димитров от Български пациентски форум? Г-н Димитров, чувате ли ни? Не, имаме някакъв проблем. Г-н Димитров? Ще опитаме да направим отново връзка с него. Проф. Борисова също ще чакаме. Междувременно реклами или връзка с .... добре, ще изчакаме малко.
Междувременно само да ви кажа, че военно полеви методи за здравеопазване и реформа е въвела вчера Здравната министърка. Изпратила имейл до районните центрове по здравеопазване. С него от всички тях се иска предложение за преструктуриране. Цитирам ви буквално онова, което гласи имейла. Моля приемете това като военна заповед и я изпълнете, с три удивителни. Очаква се утре сутрин министър Борисова да започне да разглежда документите. Писмото не било подписано, но се уточнява, че разпореждането е на шефа на дирекция Лечебна дейност в МЗ. Министърката иска бързи дейности, според нея до 3-4 месеца най-късно трябва да е готова и Здравната карта. Впрочем ще обсъдим и с нея възможността за информационна система, такава, която от болничното заведение до Здравната каса да пояснява на момента при приемането на пациент дали той е надписан или действително нефиктивно е влязъл в лечебницата. Имаме ли връзка с някого? Не. Тогава ще свирим реклами.
Иван Димитров от Българския пациентски форум вече трябва да е на пряката ни телефонна линия. Здравейте, г-н Димитров.
Иван Димитров : Здравейте.
Водещ: Малко лошичко ви чуваме, но набързо. Вие ще ходите ли при президента?
Иван Димитров : При премиера.
Водещ: Не, защото Райчинов сега отива от премиера, отива при президента. Вие поканен ли сте?
Иван Димитров : Не. Срещата, за която бяхме с г-н Райчинов беше при премиера, от там нататък той дали ще ходи при президента...
Водещ: Да, вие не сте поканен. И при премиера какво стана? Райчинов ни разказа накратко, но вие доволни ли сте от това, че пак трябва да сядате да дискутирате?
Иван Димитров: Ами значи ние специално... аз като представител на асоциация на пациенти с бъбречни заболявания, където проблема с хемодиализите и с ... е доста сериозен, това което обсъдихме с премиера и с министърката на здравеопазването проф. Борисова е, че те са подведени много сериозно от администрацията на самото министерство, защото по данни на тяхната администрация, на МЗ, всичко е наред с диализите. А като се говорят конкретни цифри при закупуване на хемодиализни машини, което не отговаря на истината...
Водещ: Кога се събирате да дискутирате пак?
Иван Димитров : Ами премиера нареди още днес в 3 час да влезе в МЗ и проф. Борисова да подготви всички тези материали, които ние говорихме, да се провери наистина какво е наистина реалното състояние, като неговата лична ангажираност е по спешност да се намери начин и вариант наистина да бъдат обезпечени хемодиализите, за да имаме по-качествена хемодиализа.
Водещ: А какво се разбрахте, накратко, защото проф. Борисова ни чака на другата линия. Какво се разбрахте по повод на онкоболните, които чакали 4-ти месец за животоспасяващи лекарства?
Иван Димитров : Ами това, което говорихме.. от тук нататък започваме едни работни групи, за да можем да видим реалната обстановка, защото пак ви казвам, получават се някакви много големи разминавания между това, което стига до премиера и реалната обстановка.
Водещ: Разбрахме ви.
Сега да чуем здравния министър. Проф. Борисова, чувате ли ни?
Анна-Мария Борисова : Да, чувам ви.
Водещ: Много ми е приятно да ви чуя. Как сте след поредната среща по повод здраве и след първия сериозен протест от както сте министър, който под прозорците, докато бяхте на заседание ви викаше –здравните вноски за здраве.
Анна-Мария Борисова : Ами какво да ви кажа, това е нормално, хората искат да имат достатъчно средства, само че в момента света е в криза и това трябва да се има предвид. И веднага ще ви цитирам два факта, които са ми известни и всеки може да провери, интернет е достъпен за всички. Германия – богатата Германия, взела решение и прави държавен рабат 16% от всички лекарства. Има проблеми в държавата си и те искат да свият до минимум разхода. Второ, нека да се провери, Франция си съкращава болничните легла сега и в момента. Защото богатата Франция също има проблеми. Проблемите са навсякъде.
Водещ: Г-жо Борисова, аз ще се съглася с вас...
Анна-Мария Борисова : В нашата страна също има проблеми, ние го знаем това нещо, също взимаме мерки по този въпрос.
Водещ: Аз съм съгласна с вас, че болничните легла в България са много. Обаче като правите...
Анна-Мария Борисова : Ами над 50 000 са.
Водещ: Да, обаче като правите сравнение с намаляването на ... оставете ги хоспитализациите, като говорим за лекарства...
Анна-Мария Борисова : Защо да ги оставим хоспитализациите? Това е всъщност гангрената на здравеопазването. Свръх хоспитализациите. Това е големия проблем, който ние трябва да решим.
Водещ: Именно. Обаче този проблем не се решава като се намалят парите за болниците, а като се увеличи профилактиката.
Анна-Мария Борисова : Не, то в никакъв случай не се решава. И това, което в момента се случва не е решение на въпроса. А това е следствие на този въпрос. Вие просто обърквате нещата. В момента няма пари именно поради свръх хоспитализациите, защото са похарчени пари неефективно. Това е всъщност последица на неефективно харчене на средства.
Водещ: Може ли само да водим диалог, за да разберете аз какво имам предвид.
Анна-Мария Борисова : Да, и аз веднага ви отговарям на вашата реплика, за да бъдем пунктуални.
Водещ: Добре. Сега, ако ние дадем повече пари за профилактитка и доболнично лечение, което да направи възможно намаляване на хоспитализациите, няма ли да е по-добре?
Анна-Мария Борисова : Не се подобрява с даване на пари. Подобрява се с добра организация и което е изключително важно, адекватна работа на тези структури. Ние съзнаваме, че имаме проблеми с доболничната помощ. Ние съзнаваме, че както общопрактикуващите лекари, така и специалистите не играят ролята на пазачи на системата и допускат пациентите да си слагат диагнозите и да започнат лечението в болница, нещо, което в голяма част от случаите е могло да направят преди болницата.
Водещ: Абсолютно.
Анна-Мария Борисова : Да. И за това ще се вземат мерки в две посоки. Едновременно реформа в болнична система и едновременно с това реформа в извънболничната помощ. Имайте предвид, че нещата стоят изключително остро и всеки изминат ден влошава състоянието на тази система.
Водещ: Ами аз за това се чудя защо ...
Анна-Мария Борисова : И това трябва в много бързи крачки ние да свършим..
Водещ: Ама кога?
Анна-Мария Борисова : Аз съм тук от 21 април. От 21 април до 21 юни, днес какво сме, 30, до 21 юни са два месеца и 8 дена. Вие смятате ли, че за два месеца и 8 дена аз мога да реализирам една реформа. Не съм Господ, моля ви се.
Водещ: Знаете ли, проф. Борисова, надявам се вие да не ме бъркате...
Анна-Мария Борисова : Изключително бързо, изключително интензивно. Аз, министъра, работя наред с всички останали. Аз ходя в събота на работа. Аз работя денонощно, защото виждам, че нещата са зле и че нещата час по-скоро трябва да се преобърнат.
Водещ: Ама не очаквайте...
Анна-Мария Борисова : Трябва поне да се подобрят.
Водещ: Ама чакайте да кажа нещо бе, проф. Борисова. Не очаквайте от пациентите да ви съжалят, че и в събота ходите на работа. Сама сте се хванала на това хоро.
Анна-Мария Борисова : Аз никога не съм искала никой мене да съжалява. В никакъв случай. Моя труд си е мой труд.
Водещ: Добре, ще припомня само, че преди два месеца и 6 дни, както вие казвате, ден преди да ..
Анна-Мария Борисова : 2 месеца и 8 дни.
Водещ: Добре, но аз ги слагам 6, защото два дни ...
Анна-Мария Борисова : Събота и неделя ли? Какво?
Водещ: Не, чакайте да кажа нещо де.
Анна-Мария Борисова : Да.
Водещ:
Два дни преди да се закълнете в НС и да поемете поста, аз правих интервю с вас за БТВ. Помните ли какво ми казахте тогава?
Анна-Мария Борисова : Да ме питате след 2 месеца какво съм направила. И аз съм вече на масата, на която се работи Здравната карта и съм изключително напред и съм много доволна и щастлива, че успях за такъв кратък срок от време аз да свърша толкова много работа и ..
Водещ: Онкоболните чакали от 4 месеца лекарства.
Анна-Мария Борисова : ... вече чука на вратата тази здравна карта.
Водещ: Кога ще е готова тая здравна карта?
Анна-Мария Борисова : 30 юли в кабинета на проф. Плевнелиев трябва да бъде списъка с онези болници, които ще се преструктурират и които ще получат пари по програма.
Водещ: А смятате ли, че ще има...
Анна-Мария Борисова : Трябва да разпределим, чакайте да ви кажа, трябва да разпределим 147 млн. между тези, които се преструктурират.
Водещ: Добре, обаче искате ли да признаете нещо, ще има съпорт от системата със сигурност или ще има блокаж на системата заради това, че в малките населени места хората са свикнали – абе лоша, добра болница – пак си е до нас.
Анна-Мария Борисова : Какъв ви е проблема, не разбирам въпроса. Аз нищо не казвам. Не казвам, че в селищата няма да има здравно осигуряване. Не казвам, че в селищата няма да има здравни служби, болници и каквото има.
Водещ: Ама ще има ли? Ще има ли бърза помощ и здравна служба преди да затворите болницата?
Анна-Мария Борисова : Запомнете следното нещо – здравеопазването е стратегически проблем за всяка държава. Ние трябва да осигурим във всяка област, регион, община, ние трябва да осигурим здравна помощ...
Водещ: Ама звучите ми като на предизборна кампания. А сте министър от 2 месеца и 8 дни.
Анна-Мария Борисова : Не, аз нито съм депутат, нито ще ставам депутат. Аз ви звуча като един експерт, който си знае отговорностите.
Водещ: Добре, днес в 3 часа се събират при вас в министерството.
Анна-Мария Борисова: Да, за да им покажа документите, от които е видно, че 8 млн. са преведени на областните болници, с които пари, 8 млн., те са закупили съответно диализни апарати. Между другото в момента даже ми изнасят тези документи и мога да ви чета болниците, които са получили пари.
Водещ: Давайте.
Анна-Мария Борисова: Искате ли? Александровска, Царица Йоанна, Св. Иван Рилски, Св. Анна, Св. Георги, Св. Георги Странски – Плевен, Св. Марина, тук има едни много дълги букви... Пирогов...
Водещ: Оставете това, знаете ли...
Анна-Мария Борисова: ... Бургас, Св. Анна – Варна, Пловдив, Русе, Киркович – Стара Загора, Благоевград...
Водещ: Хайде да спрем, че времето напредна. Иван Димитров...
Анна-Мария Борисова: Не, просто това са 10 млн., пунктовете са 35. На 35 болници ние сме дали пари и те са си провели търгове на място и всичкото това тук е 10 млн.
Водещ: Ама защо тогава минута преди да ви включим вас, Иван Димитров от Българския пациентски форум твърди, че такова нещо няма?
Анна-Мария Борисова: Знам, той трябва да дойде, за да му дам този списък и да му покажем какво сме дали като пари.
Водещ: Е какво, шефовете на болници лъжат?
Анна-Мария Борисова: Не, шефовете на болници не лъжат. Г-н Димитров не е информиран. Включително сме изнесли и документите, преводните нареждания, които по банков път ние сме извършили до съответните болници, ксерокопията са в мен.
Водещ: Добре, сега малко блиц, за да чуем и слушателите. Ще се намаляват ли с 20% парите по клинични пътеки?
Анна-Мария Борисова: Въпросът е към Здравната каса, не е към мен. Аз не управлявам финансите на Здравната каса. Нека към д-р Нешева, моля ви, въпроса е към д-р Нешева. Друг въпрос.
Водещ: Все пак, проф. Борисова, много ми е приятно да си говоря с вас. Кажете според вас, това трябва ли да се случва докато текат дискусиите.
Анна-Мария Борисова:
Кое да се случва?
Водещ: Да се намаляват пари по клинични пътеки...
Анна-Мария Борисова:
Казах ви, този въпрос към д-р Нешева.
Водещ: Ама нали си говорим с вас като експерт в системата. Кажете...
Анна-Мария Борисова: Аз съм в момента министър на здравеопазването и аз се занимавам с глобалните проблеми, а не само с този проблем.
Водещ: Ама това е много глобален проблем. Нали знаете.
Анна-Мария Борисова: В момента моя основен проблем е Здравната карта и час по-скоро да влезе. Вторият проблем ми е да се преразгледат клинични пътеки, които е видно от прегледа на системата, който правим в момента, че тези клинични пътеки, с тях се злоупотребява. И ние ще направим работна група между нас, министерството и Национална здравноосигурителна карта, каса извинете, с тази карта аз лягам и ставам и то е съвсем нормално вече да го бъркам.
Водещ: Добре, простихме ви.
Анна-Мария Борисова: .. и с БЛС и ще викаме пациентските организации и ще им посочим една конкретика да видят как (?), мисля, че беше номер 8, но аз ще ви кажа какво е, номера не съм сигурна. Това е за диабетната невропатия, цяла болница се прави и там не мога да си спомня точната цифра, но примерно 2-3000 болни само там, само по тази пътека. Представяте ли си? Цяла болница за една пътека. Аз не мога да си представя. Знаете ли, аз съм ендокринолог и разбирам от захарен диабет. За да бъде ефективно това лечение диабетика трябва да е консултиран. Диабетикът трябва да е в идеална компенсация, за да бъде това лечение ефективно. В противен случай, ако той не е компенсиран, все едно си хвърляме в мивката лекарствата. Разбирате ли? Поради което тази пътека не може да бъде в едни неврологии, както е в момента, тъй като там нямат компетенцията да се прецени диабетика подходящ ли е за това лечение или не. Искам да кажа, че всичко това е...
Водещ: Проф. Борисова, аз знам...
Анна-Мария Борисова: ... изразходено...
Водещ: Ама малко да помълчите...
Анна-Мария Борисова: ... неефективно. Ето ви още един източник на неефективно харчене на пари, за да нямаме днес достатъчно пари.
Водещ: Добре. Ама много ще е хубаво, ако в диалог и по-кратичко. Аз знам, че сте лектор, че сте много грамотна в това, което правите, ама чакайте да ви питам. Например от тия два месеца вие посетихте ли някакви болници в провинцията, например в тези малките градове, за които се смята, че не изпълняват критериите на касата?
Анна-Мария Борисова: Да.
Водещ: Според вас това болници ли са?
Анна-Мария Борисова: Ами това, което съм видяла, едното беше чудесна болница. Две видях чудесни, и една видях ужасна. И това показва знаете ли какво – че местната власт трябва да се грижи за лечебните си заведения. На едното място видях голяма загриженост, отлично състояние на сградния фонд, двора с подстригана трева, с храсти, с цветя. Вътре апаратура изискуема за тях...
Водещ: Ама това е била голяма община.
Анна-Мария Борисова: Не. В същото време видях една руина на друго място, толкова зле изглеждаше сградата, че се виждаха тухлите дори на стените, вероятно вътре и хлебарки е имало, беше...
Водещ: Е какво ви каза шефа на болницата?
Анна-Мария Борисова: ... неугледно и аз си мисля – абе защо ХЕИ-то не посети тази болница. Тя би трябвало да бъде затворена.
Водещ: Къде е това?
Анна-Мария Борисова: Няма да ви кажа.
Водещ: Защо?
Анна-Мария Борисова: Ами така. Това е професионална тайна.
Водещ: Е как професионална тайна? Там някой български гражданин в момента търси здраве, а по него лазят хлебарки.
Анна-Мария Борисова: Ами този български гражданин вижда тухлите, както и аз съм ги видяла.
Водещ: Е какво да направи, къде да отиде?
Анна-Мария Борисова: Не знам.
Водещ: Е как не знаете, вие сте министър?
Анна-Мария Борисова: Да иска от кмета си да се грижи за болницата. Те са длъжни да се грижат за болниците. Ако наистина имат грижа за населението си. Не само да се грижат да не се затвори, но да се грижат тези болници да изглеждат добре, да са добре оборудвани, да са уважени лекарите и добре подсигурени...
Водещ: Ами защо не си направите една среща...
Анна-Мария Борисова: ... и удовлетворени от работата си. С други думи...
Водещ: Ето ви една идея, проф. Борисова.
Анна-Мария Борисова: С други думи трябва и местните власти да се грижат за тези структури.
Водещ: Ето ви една идея. Сега, докато вървят дискусиите защо не си поканите Националното сдружение на общините и да видите при положение, че ...
Анна-Мария Борисова: Аз имам сега поредица от срещи, уважаема госпожо. И срещите ми започват... те между другото започнаха вече, аз съм вече в ход на тези срещи, защото много добре знам, че аз трябва да се срещна с различни слоеве на обществото, където да разясним за какво иде реч.
Водещ: Не, оставете слоеве на обществото. Тук ви трябва кмет, който да ви каже...
Анна-Мария Борисова: Имам среща с областните управители. В петък имам среща с директорите на областните болници. След това имам 15 минути и ми почва срещата с младите специализиращи лекари...
Водещ: Браво, много натоварен режим. Последен въпрос към вас...
Анна-Мария Борисова: Изключително. Аз ви казвам, и събота работя, не се оплаквам, не искам да ме жалите. Само казвам, че просто 24 часа има в едно денонощие.
Водещ: Да, обаче нещо по вестниците днеска ви пишат, че сте като военен командир. Че издавате заповеди..
Анна-Мария Борисова: Ами те могат да злоупотребяват винаги. Господин Шарков, след мъничко, имам интервю.
Водещ: Това Ваньо Шарков от СДС ли е?
Анна-Мария Борисова: ... Могат да злоупотребяват винаги с дори и една думичка ако кажа накриво, но аз не смятам, че съм военен командир, аз съм просто една жена, крехка и малка, но която има много воля и кураж.
Водещ: Последен въпрос, защото това ако е Ваньо Шарков от СДС сега ще трябва да ви чака, но...
Анна-Мария Борисова: Не, от Зъболекарския съюз, моля ви се, те са ми другите партньори.
Водещ: А, добре. Защото президента сега привикал Райчинов при него. Друг ще ходи ли при президента, знаете ли?
Анна-Мария Борисова: Не мога да зная.
Водещ: Не знаете. Вие не сте поканена?
Анна-Мария Борисова: Не съм чула досега.
Водещ: А днеска в същия вестник „24 часа”, в който ви определят като военен командир, има две отвратителни публикации, моля да ги проверите. За един 82-годишен човек, който отишъл по клинична пътека да му оперират боледуващо, но все пак око, което вижда. Те му оперирали другото и го ослепили. А в друга болница една жена, която лекували от апандисит, умряла с тумор в корема.
Анна-Мария Борисова: Ами трябва да се запозная със случаите и да отидат на медицински одит. Това са случаи за медицински одит. Нали такава агенция се създаде към нас. И аз намирам, че тя е крайно необходима и да ви кажа право, вече ме е срам от доц. Златица Петрова, непрекъснато й звъня за нови и нови случаи. Но ще си взема бележка..
Водещ: Ама няма от какво да ви е срам, очевидно системата има грешка.
Анна-Мария Борисова: Ама не, то е всеки ден, разбирате ли. По два и по три пъти...
Водещ: Ама това е човешки живот.
Анна-Мария Борисова: Да, знам. Трябва да се провери.
Водещ: Добре, много ми беше приятно, че два месеца по-късно пак се чухме.
Анна-Мария Борисова: На мен също.
Водещ: Успех ви желая и повече здраве за системата.
Анна-Мария Борисова: На вас също.
Водещ: И на нас, и на системата.
Анна-Мария Борисова: Аз много се радвам, че вие направихте тази констатация. А констатацията, че здравеопазването е болно и трябва да го лекуваме бързо и радикално. Нали така?
Водещ: Добре, даваме, каквото можем и ние помагаме, макар да не сме доктори.
Анна-Мария Борисова: Давайте едно рамо, има нужда.
Водещ: Добре, аз съм по-едричка от вас, давам ви рамо, спокойно. Сега реклами или слушатели? Слушатели. Добре.

(продължават с мнения на слушатели)




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists