КЪДЕ ДА ЗАВЕДЕМ ДЕТЕТО СИ ПРИ СПЕШЕН СЛУЧАЙ?
Отговор на този въпрос дадоха д-р Гергана Николова - член на УС на БЛС и адвокат Мария Шаркова в рубриката "Чети етикета" на Тази сутрин по BTV.
Ако случаят е спешен и не търпи отлагане, лекарите съветват да се извика линейка. По закон личните лекари трябва да осигуряват медицинска помощ непрекъснато. Това обаче практически не е възможно. Затова те са длъжни да сключват договори с кабинети, които осигуряват неотложна помощ”, обясни Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, пред BTV. Тя каза още, че много често хората забравят да се регистрират и по този начин е трудно да се докаже, че са били в дадена болница. Важно е пациентът или негов близък да отиде до регистрацията, най-малкото, за да може да докаже след това, че е бил в лечебното заведение, а и по този начин лекарите ще преценят колко е спешно състоянието му и как трябва да действат. Запомнете също така, че когато попаднете в лечебно заведение, което няма спешно отделение, а детето е в спешно състояние, лекарите все пак са длъжни да окажат помощ до пристигането на извиканата бърза помощ или друг спешен екип.
Според д-р Гергана Николова- член на УС на БЛС, има проблем заради лошата комуникация между лекар и пациент и ниското ниво на информираност. По думите й90% от пациентите не знаят работното време на личните лекари. „80% от повикванията, които имам за деня, са да ме питат кога съм на работа. Не е логично да имаш дете и да не знаеш личният лекар кога е на работа”, коментира д-р Николова. Тя обясни, че децата до 3-годишна възраст и бременните са с приоритет пред кабинета.
Целият разговор, както и полезна информация за това кои са лечебните заведения със спешно отделние в столицата, можете да гледате тук.