За шеста поредна година стадионът в Бистрица се превърна в арена на здравето, спорта и солидарността. В Световния ден за борба с хипертонията Български лекарски съюз и УМБАЛ „Св. Анна“ организираха благотворителния футболен турнир „Заедно срещу болестта“, който събра над 100 лекари и медицински специалисти от водещи столични болници.

Тазгодишното издание на инициативата отново премина под мотото „Спортът е най-доброто лекарство“, а на терена излязоха отборите на УМБАЛ „Св. Анна“, УМБАЛ „Софиямед“, Сити Клиник Ортопедия, УМБАЛ „Токуда“, УМБАЛ „Лозенец“, УМБАЛСМ „Пирогов“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Света Екатерина“.

За втора поредна година турнирът подкрепи общинската скринингова програма „Твоето сърце е наша грижа“, чийто автор е заместник-председателят на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. По данни на организаторите по програмата досега са извършени 3720 безплатни кардиологични прегледа в 25 общински лечебни заведения, като при над половината от прегледаните са установени сърдечно-съдови проблеми. Благодарение на навременната диагностика са спасени и два човешки живота.

Победител в турнира стана отборът на УМБАЛ „Света Екатерина“, второто място зае УМБАЛ „Лозенец“, а третото – УМБАЛ „Софиямед“.

Организаторите връчиха и редица индивидуални отличия. Почетен приз получи главният секретар на УС на Български лекарски съюз Валентин Пеев.

За най-добър вратар беше отличен д-р Слави Бизьоков от УМБАЛ „Токуда“, а за най-добър защитник – д-р Карамфил Костянев от УМБАЛ „Св. Анна“. Александър Илиев от УМБАЛ „Св. Анна“ беше избран за най-полезен играч, а Гюнер Хаджиев от УМБАЛ „Софиямед“ получи приза „Любимец на публиката“. Играч на турнира стана Иван Ангушев от УМБАЛ „Лозенец“, а голмайстор – д-р Христо Тунчев от УМБАЛ „Света Екатерина“.

Наградите бяха връчени от д-р Валентин Пеев и заместник-директора на УМБАЛ „Св. Анна“ Ивелина Георгиева.

Отборът победител на УМБАЛ „Света Екатерина“ получи и правото да избере благотворителната кауза, към която ще бъдат насочени събраните средства от дарения.

От Български лекарски съюз подчертаха, че инициативата се е утвърдила като символ на съпричастността и усилията за насърчаване на профилактиката и активния начин на живот. „Горди сме, че стадионът, който изградихме, днес е не само една от най-модерните спортни бази в страната, но и място на доброто и хумаността, където футболът среща медицината в името на повече спасени човешки животи“, посочват от съсловната организация.