ЛЕКАРЯТ, КОЙТО СПАСЯВА СЪРЦА
В навечерието на Световния ден на сърцето – 29 септември страната ни остава на едно от челните места по смъртност заради сърдечносъдови заболявания. На какво се дължи тази негативна тенденция и защо българите подценяват грижата за сърцето – отговорите потърсихме от изпълнителния директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“. Проф.д-р Генчо Начев е национален консултант по кардиохирургия и потомствен хирург. Специализирал е както в престижни американски центрове, така и в Европа. Президент и съосновател е на Световната асоциация на сърдечносъдовите и гръдни хирурзи, в която членуват над 40 000 елитни лекари от цял свят.
- Проф. Начев, къде се намира страната ни, когато говорим засърдечносъдовизаболявания?
- В печална класация, на едно първите места по причина за смъртта. Над 65% от смъртните случаи у нас са в резултат на сърдечносъдови заболявания. Заболеваемостта е също доста висока, когато става дума за заболявания като исхемичната болест на сърцето и хипертонията. Всичко това говори, че не сме в добро състояние по отношение на профилактиката и превенцията.
- Вие на какво отдавате тази тенденция? Немарлив ли е българинът, когато трябва да следи сърцето си?
- Това е комплексен проблем. Първо, финансовото състояние на една голяма част от хоратаограничава възможностите им за здравословно хранене, за здравословен начин на живот въобще. Като сложим вътре не само храната, ами и двигателна активност. Това е първият фактор.
Втората причина за тази негативна тенденция е липсата на заинтересованост що се касае до грижата за сърдечносъдовата система. Хората отлагат посещението при специалист, който да постави диагноза в началото на едно заболяване. А това е важно, за да може то да се лекува от една страна по-ефективно и от друга по-евтино. Средствата, които се отделят за едно усложнено заболяване, са в пъти повече, за сметка на случаите, когато то е регистрирано в начален стадий.
За съжаление, повечето сърдечносъдови заболявания в страната се откриват, когато вече са усложнени. Т.е. отива се късно при лекар.
- Какви хора страдат най-често от сърдечни проблеми? Предполагам има и такива, които са генетично предразположени – какъв е техният процент?
- За голямо съжаление няма такава статистика. Първо, все още не е доказано кои гени са отговорни, за да бъде едно сърдечносъдово заболяване генетично обосновано. Като изключим някои заболявания на съединителната тъкан, които предразполагат към разслояване на аортата.
Иначе за останалите все още се предполага, но няма доказателствен материал, въпреки напредъка в развитието на човешкия геном. Вероятно има генни причини за развитието на дадено заболяване, но в голяма част от случаите говорим за външни фактори – начин на хранене и двигателна активност.
- Кога е наложително да си обърнем внимание? Как да разберем, че този момент е настъпил?
- След навършване на 50-годишна възраст, че дори и по-рано, всеки човек трябва да си прави поне веднъж в годината профилактичен преглед на сърдечносъдовата система. И тук говорим при липса на каквито и да е оплаквания. Иначе, когато и да се появят оплаквания, трябва веднага да се отиде при лекар.
- Кои са най-разпространените сърдечносъдови заболявания у нас?
- Исхемичната болест на сърцето е най-разпространеното заболяване у нас, заедно с хипертонията. От там нататък клапни пороци, ритъмни нарушения, всичкото това идва едно след друго.
- Нека дадем съвети на хората, които вече са диагностицирани с подобни заболявания, как да се пазят? Какво да не правят, за да не усложняват заболяването си?
- Да внимават с какво се хранят, да внимават колко време спят, какъв сън имат. Да внимават колко е високо кръвното им налягане, ако имат данни за диабет да контролират кръвната захар така, че да бъде в норма или поне на горна граница. За храната е ясно – по-малко сол и по-малко захар, повече плодове и зеленчуци. Движение задължително, не става дума за тежки физически натоварвания, но да има двигателна активност. Да се спортува в рамките на удоволствието. Най-важното е да има положителна емоция.
Цялото интервю с проф. Начев четете ТУК.