Лекарските грешки у нас са 12 пъти повече, отколкото по света, казва проф. Милан Миланов

Лекарските грешки у нас са 12 пъти повече, отколкото по света, казва проф.  Милан Миланов

Шерлок Холмс ще смени стандартите в болниците
Доктори превръщат клиники в бащиния

Кризата на доверие между пациенти и лекари продължава да расте. Ампутираха крака на млада жена от Русе заради немарливост на личния й лекар, който е лекувал злокачествен тумор с мехлем, алармираха от Центъра за защита правата на пациентите. Прокуратурата повдигна обвинение срещу четирима доктори, свързани с лечението на 4-годишната Гергана, която почина миналата Коледа заради усложнения след операция на сливиците. Защо нараства напрежението между белите престилки и болните? И какви са възможностите негативната тенденция да бъде стопирана? С тези въпроси се обърнахме към проф. Милан Миланов, председател на Централната етична комисия на Българския лекарски съюз и методичен ръководител на клиниките и отделенията по анестезиология и реанимация в "Пирогов". - Проф. Миланов, проблемите в родната медицина продължават. 23-годишна русенка стана инвалид заради забавено лечение на злокачествен тумор.

  • Запознат съм със случая. Младата жена е отишла при личния си лекар и е съобщила за болка в бедрото, без други оплаквания. Симптомите показвали, че това е миалгия, т.е. мускулна болка, която се случва при претоварване на крайниците. Джипито й предписал хапчета и мехлем срещу болката. Чак след две години се оказва, че е карцином на меките тъкани. Не искам нито за обвинявам, нито да оправдавам лекаря. Но смятам, че в началото рентгенът би бил съвсем безполезен. Това е карцином на меките тъкани, който дори и скенер няма да хване. Искрено съжалявам за тази жена, но представете си, че всеки семеен лекар за едно такова елементарно оплакване изпраща на рентген. При 99 от 100 души това няма да е нужно. Здравната каса ще отреже главата на такъв медик и ще го обяви за непоправим некадърник.
  • Наскоро имаше и друг фрапантен случай - заради лекарско недоглеждане 42-годишен мъж загуби дясната си ръка след коронарография. Пак ли белите престилки нямат вина?
  • Коронарографията е лечебен метод, който свали смъртността от инфаркти у нас с почти 30%. Постижение за медицината е, че вече се използва и за диагностика. Този човек е бил със симптоми за коронарен инцидент - слава Богу, не е било инфаркт. Но ако имаше инфаркт и лекарят се беше забавил, пак щеше да има обвинения.
  • Според пациента проблемът се е получил заради прекалено стегнатата превръзка.
  • Да, тази превръзка е много болезнена. Не зная какво са обяснили на пациента, но той би трябвало при първите обезпокоителни симптоми да потърси лекарска помощ. Възможно е и наднормено тегло или съпътстващо съдово заболяване да са довели до неблагоприятния изход.
  • Чуха се гласове, че кардиолозите от частната клиника са назначили коронарографията, за да получат 800 лв. от здравната каса.
  • Коронарографията е модерен метод, но нека попитаме защо той се изкористи. Кой допусна у нас да работят 15 частни кардиологични клиники? Защо не поставиха високи изисквания за извършване на тази дейност?!
  • Здравният министър Стефан Константинов предложи всички кардиолози да имат електронен подпис и да вписват в онлайн регистър всички изследвания и процедури, които извършват.
  • Това е гасене на пожар. Това, което е необходимо, е да се спазват правилата. В момента сериозно е нарушен балансът на доверие между лекарите и пациентите. Расте страхът в гилдията от предприемане на рискови манипулации и операции, които биха спасили човешки живот.
    Затова е добре, че зам. главният прокурор Галина Тонева предложи в Наказателния кодекс да залегне текст за оправдания лекарски риск.
  • Лансирахте нова система за контрол на лекарските грешки. Защо?
  • В рамките на няколко месеца 6 деца с различни заболявания починаха в болница. Значи става въпрос за грешки на системата, които показват, че са необходими бързи промени в педиатричната помощ.
  • Стана ясно, че 4-годишната Гери е оперирана от сливици, без да й вземат кръв за определяне на кръвната група.
  • В "Пирогов" се пуска изследване за кръвна група, дори и пациентът да е с пъпка на задника. Не може дете да постъпи в болница и да не се определи кръвната му група! Случаят "Гери" ще предизвика промяна в стандарта, но защо трябва да е на такава висока цена?
  • Предложихте болниците да разполагат със Шерлок Холмс, който да събира и обявява лекарските грешки. Ще има ли реален ефект от това?
  • Подобна практика има в САЩ и в някои европейски страни. Тези хора ще получават информация от лекарите за неблагополучия, за усъвършенстване на познати лечебни методи, за въвеждане на нови методики и пр. с цел да се подобри качеството на медицинските услуги. Примерно - медицинският стандарт казва, че висока температура е 38,5 градуса. Вследствие на опита в някоя от водещите болници се оказва, че 38,2 градуса е рискова за пациента. Тогава това правило ще смени старото и информацията ще се сведе до всички болници в страната.
  • Веднъж чух как жената на опериран пациент коментира с друга жена, че доктор от същото отделение сe изрепчил: "Вашият мъж не е мой пациент и не ме интересува".
  • Ако си истински лекар, всички пациенти са твои. Клиниката е едно цяло. Промяната в системата даде възможност лекарите да заработват своите доходи. При 10% от докторите се получи увълчване.
  • Възможно ли е пишман лекарите да назначават операции, без да е необходимо?
  • Не вярвам някой лекар да е способен да направи това. По-скоро се води нетолерантна битка за пациенти. Има ограждане на периметри в една клиника - периметър за пациенти, за консумативи и т.н.
  • Къде са ръководителите на тези звена?
  • Има ръководители, които са превърнали клиниките в частна собственост. Преди време заложихме в Закона за лечебните заведения всеки шеф на клиника да има право на 10% частни легла. Тази възможност обаче не се използва.
  • Защо?
  • Ако шефът е превърнал всичките 60 легла в частни, защо са му 10? Моделът за ползването на частни легла от водещи специалисти отдавна е показал своята ефективност в Германия. У нас тази възможност е изкривена под формата на такси за избор на екип, ВИП стая и т.н.
  • Статистиката сочи, че в 34% от случаите е нарушен принципът за достъпност и своевременно лечение. При 32% става дума за лоша организация, а в 12% - за лекарска небрежност...
  • Тази статистика ясно показва язвата - нарушават се правилата. Процентът на лекарска небрежност е убийствено голям. Лекарските пропуски в световната практика са не повече от процент - процент и половина.
  • Как да се постигне високо качество на медицинските услуги?
  • Като се спазват правилата. И като се даде възможност за развитие на знаещите и можещите. Трети Хипократ е на път да ми избяга - това е лекар, завършил с пълно отличие. Младите доктори бягат в чужбина не само за по-доброто заплащане, а и за уважението, което ще получат там. Свидетел съм как през последните 6 месеца в Централната реанимация на "Пирогов" бяха спасени 30 пациенти в изключително тежко състояние. За това обаче никой не говори.
    Румяна Милева




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists