МИНИСТЪР Т.АНДРЕЕВА - НЕ МОГА ДА НЕ ПОДКРЕПЯ ЛЕКАРИТЕ – АЗ СЪМ ЧАСТ ОТ ТЯХ
Интервю с Таня Андреева, министър на здравеопазването
БТВ, “Тази неделя”
Водещ: В седмица на лекарски протести си имаме един гост, който най-добре може да ни направи разрез на ситуацията в българското здравеопазване. За това дали ще се закриват болници, кой на кого има да плаща, какви са задълженията и какво изобщо ще се случва в здравеопазването ни, дали ще го има или не – здравният министър д-р Таня Андреева. Здравейте! Не може да не започна с актуалното – лекари ви поискаха оставката, опозицията ви поиска оставката. Вие готова ли сте да дадете оставка?
Таня Андреева: Вижте, аз се срещнах с моите колеги, т.е. техните представители, Български лекарски съюз. Желанията им са насочени в съвсем друга посока. Дори ако трябва да бъда искрена, независимо от това, което после се говори, на събора на лекарите не се е говорило за оставки. Говорило се е за това от какво системата има нужда, от това, че колегите, и то е съвсем естествено, очакват за своя труд да получат съответното заплащане, защото, за беда или за радост, лечебните заведения са търговски дружества и единственият начин да функционират добре финансово, е да получават от касата, защото това е основният източник на финансиране на лечебните заведения, всичко, което те са изработили.
Водещ: Д-р Андреева, вие подкрепихте лекарите, но казахте и по някакъв начин нападнахте касата. Това не е ли прехвърляне на горещия картоф и по този начин да се освободите наистина от исканията и от начина да бъдат решени проблемите в здравеопазването, от възможностите да бъдат решени?
Таня Андреева: Вижте, аз не мога да не подкрепя лекарите, аз съм част от тях. Преди една година работех в една болница с бяла престилка, със скалпел в ръка...
Водещ: И много добре знаете проблемите, нали така?
Таня Андреева: Помагах на жените да родят своите деца. Не бих могла изведнъж да се окажа от другата страна на барикадата, защото аз и като лекар, и като директор на лечебно заведение съм била в същата ситуация. Другият факт е, не заставам срещу касата, нека и това да изясним. Но това, което казах преди малко, е факт. Бюджетът на касата се гласува от Надзорния съвет на касата, той се внася в парламента и парламентът го гласува. Очевидно, когато е правен този бюджет, т.е. когато предстои да се прави в бъдеще, трябва малко по-добре да се съобразят новите реалности.
__ЦЕЛИЯТ РАЗГОВОР - ТУК:
ВИДЕО ОТ ПРЕДАВАНЕТО – ТУК:__