НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ И ЛЕЧЕНИЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ПРИ ИЗЛЕКУВАНИТЕ ОТ COVID-19

НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ И ЛЕЧЕНИЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ПРИ ИЗЛЕКУВАНИТЕ ОТ COVID-19

  • При 71% от оздравелите се установява високочувствителен Тропонин T (hsTnT) над 3 pg/mL, което е маркер за увреда на сърдечния мускул.
  • При прекаралите COVID-19 може да се наблюдава понижена левокамерна фракция на изтласкване и увеличен левокамерен обем. При 78% от тях се установяват ритъмнопроводни нарушения при провеждане на сърдечносъдово ядреномагнитно резонансно изследване.
  • При биопсия на ендомиокарда на пациенти, излекувани от COVID-19, DZHK Zentrum към Universitätsklinikum Frankfurt установява и докладва миокардна патология и активен, персистиращ след прекараната инфекцията миокарден възпалителен процес.
  • При 7-20% от пациентите се установява миокардит или увреждане на миокарда, които влошават значително дългосрочната прогноза за пациента.
  • При някои пациенти се наблюдава и остър коронарен синдром.
  • В пика на пандемията повече от 50% от пациентите с действителен и прогресиращ инфаркт на миокарда изобщо не са потърсили специализирана спешна помощ.
  • Между 25 и 50% от пациентите с COVID-19 развиват сърдечна недостатъчност, което ги инвалидизира и намалява продължителността на живота им.
  • 17% от всички пациенти развиват аритмия или изпадат в състояние на внезапна сърдечна смърт. ? При 45-65% от пациентите се наблюдават промени в коагулацията и повишен риск от тромбози.
  • Почти всички пациенти съобщават за дългосрочни симптоми на силна умора и пристъпи на задух, което често е еквивалент на сърдечна недостатъчност.
  • От началото на COVID-19 пандемията в България са регистрирани 796 смъртни случая, а излекувани от инфекцията са над 14 000 души.

„Най-големият враг на сърцето е на първо място страхът от COVID, а след това и самият COVID-19“

Националната кампания: Същността на кампанията за установяване на последиците върху сърцето и сърдечносъдовата система при пациенти, излекувани от COVID-19, е скрининг и по-нататъшно лечение. Специалистите кардиолози на Българския Кардиологичен Институт ще извършват безплатни консултации, диагностика и лечение на всички пациенти от цялата страна, преболедували COVID-19. Кампанията е напълно безвъзмездна, доброволна и насочена към предоставяне на специализирана грижа и високотехнологична диагностика.

Цел на кампанията: Установяване на последствията от инфекцията върху сърдечносъдовата система, диагностика, лечение, дългосрочно проследяване и адекватни действия за подобряване на качеството на живот.

Времетраене на кампанията: безсрочна Кампанията ще стартира официално в Световния ден на сърцето, 29 септември 2020 г., първоначално в общините и областите Плевен, Велико Търново, Шумен, Варна, Бургас, Ямбол, Стара Загора и София, където БКИ е установил модерни и високотехнологични болници и медицински центрове. След това ще бъдат обхванати всички други общини и населени места. Координатори на кампанията са: г-жа Ани Иванова 02 4026406 и г-жа Илияна Боянова 02 4026533.

Защо национална, безплатна и безсрочна кампания? Социалният ефект от провеждането на инициативата лесно може да се открие в националната официална статистика: По данни на Единния информационен портал, от началото на COVID-19 пандемията до момента в България са регистрирани 20 055 случая на заболели, към момента излекуваните са 14 176 души, като най-засегнатата възрастова група е 50-59 г. – 3764 души. Следват възрастните лица между 40 и 49 години и 30-39 годишните. Именно това са българите в активна трудова възраст. Последните научни съобщения от Европа и Съединените щати алармират за персистиращи изменения на сърдечносъдовата система, хронична умора и отпадналост. Те са почти винаги резултат от сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, ритъмно-проводни нарушения и др. Не по-малко тревожна е дългогодишната статистиката на сърдечносъдовите заболявания. Всяка година те причиняват близо 1/3 от всички смъртни случаи на земята (над 17 млн. живота годишно). Ако ръстът в стойностите продължи със същия темп, към 2030 г. над 23 млн. души годишно ще умират от сърдечни заболявания. В Европа тези диагнози причиняват 47% от смъртността (52% при жените и 42% при мъжете). В България също, сърдечносъдовите заболявния са водещата причина за смърт. Основни проявления са исхемична болест на сърцето и инсулт. У нас процентът е дори още по-висок – над 60% от всички смъртни случаи се дължат на сърдечносъдови заболявания. Най-засегнати са хората над 55-годишна възраст – 91% от случаите. Въпреки че рискът е по-голям при населението в по-напреднала възраст, случаите на инфаркти и инсулти сред младите хора до 35 години тревожно нарастват. Прекараната COVID инфекция безспорно влошава показателите на сърдечно болните и допълнително затруднява лечението.

Натрупването на допълнителни рискови фактори като наднормено тегло, тютюнопушене, ниска физическа активност, стрес, нездравословно хранене, пропускането на редовните профилактични прегледи и изследвания водят до загуба на живот и влошаване качеството на живота.

За Български Кардиологичен Институт: Българският Кардиологичен Институт е водеща организации за кардиологично лечение в Югоизточна Европа. Институтът управлява най-голямата и бързо развиваща се медицинска група у нас, която се състои от 7 високотехнологични специализирани болници в градовете Плевен, Варна, Бургас, Ямбол, Велико Търново, Шумен и 8 медицински центъра за доболнична помощ. Лечебните заведения на БКИ в големите областни центрове покриват 2/3 от пациентския поток и ¾ от територията на страната. БКИ осигурява на българското население ежедневен и денонощен достъп до висококачествена и специализиран медицинска помощ на водещо европейско ниво. БКИ е уникален за страната в развитието на съвременна научна, учебна и лечебна дейност в областта на кардиологията, кардиохирургията, неврохирургията, неврологията, съдовата хирургия, а от началото на 2021 г., с подготвените в Европа и Съединените щати лекари и в онкологията, хирургията, ортопедията, генетиката, имунологията, лъчетерапията и радиохирургията. Уникалният за България Гама нож е в напреднал процес на изпитване и калибриране.




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists