Няма специалисти, които да правят аутопсии

Няма специалисти, които да правят аутопсии

Половината болници без патоанатоми
Бавят дела заради недовършени експертизи при смъртен случай

Силвия Николова в.Монитор

Патоанатомите са на изчезване в българските болници. Съвсем скоро секторите по съдебна медицина също ще останат без хора, които да режат и установяват каква са причините за смъртта на починалите. Това заяви доц. Маргарита Каменова - патолог в спешната болница "Пирогов" и председател на Дружеството на патолозите.
Напълно възможно е дефицитът на такива медицински специалисти да даде отражение и върху делата и да ги забавя, тъй като именно патоанатомите са хората, които се произнасят от какво и по какъв начин е загинала жертвата на престъпления и катастрофи, алармираха лекари вчера.
Действащите патолози у нас са по-малко от стотина. Млади хора избягват да специализират патоанатомия, тъй като заплатите са малки, а няма откъде да се изкарат повече пари, каза още доц. Маргарита Каменова. Само шест човека са записали специализация за тази учебна година, поясни тя.
По думите й броят на патолозите е четири пъти по-нисък в България от средния за страната.
Сега работят 150-160 души, от които 45 са в пенсионна възраст, двама или трима са над 40 години, посочи проф. Каменова. По закон във всяка една болница трябва да има патолог.
Общо 321 са болниците в страната с отделения по патоанатомия.
Независимо че Националната здравноосигурителна каса е позволила по изключение само на тях да сключват по два или три договора, желаещи да работят тази работа няма, казаха още от Дружеството на патолозите.
Тези пък, които работят сега в секторите по патоанатомия, не разполагат с достатъчно консумативи, нямат и съвременна апаратура, а режат и поставят диагнози посмъртно така, както са правели колегите, живели век преди тях. Заради малките заплати няма и желаещи за патолаборанти.
520 лв. е началната заплата на лекар патоанатом. Началникът на отделение взима около 700 лева.
Допусна се кастово разделение на лекарите. Има колеги, които си докарват по 36 000 лв. заплата и други, които въпреки огромното натоварване получават жълти стотинки. Разликата идва от неадекватното остойностяване на НЗОК, изтъкна доц. Каменова.





Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists