Обществено-здравната програма на Европейския съюз (2003-2007): ефективен път за подобряване на здравето?
Прес - комюнике от Европейската одиторска палата относно доклад, който засяга финансирането на бъдещата Обществено-здравната програма 2007-2013 г. За периода 2003 – 2007 г. около 352 проекта са получили финансиране, като общото участие на Общността е за приблизително 232 милиона евро.
Специален доклад „Обществено-здравната програма на Европейския съюз (2003-2007): ефективен път за подобряване на здравето?”
В този специален доклад Европейската одиторска палата анализира Обществено- здравната програма (ОЗП) на Европейския съюз за 2003-2007 г., управлявана от Европейската комисия. Одитът на Палатата задава въпроса дали са поставени правилните условия за здравните спомагателни действия, финансирани от бюджета на ЕС като допълващи мерките, взети от страните членки за защита и подобрение на общественото здраве.
ОЗП бе структурирана около три програмни направления: „здравна информация”, бърза реакция на „заплахи за здравето” и здравно подпомагане чрез обръщане към „здравните определители”.
Около 352 проекта са получили финансиране, като общото участие на Общността е за приблизително 232 милиона евро. Финансираните от ОЗП проекти са били доста различни от гледна точка на размер, подход и целева група.
Докладът описва подробно заключения и препоръки относно дизайна на програмата, приложението на програмата и управлението на проекта. Одитът заключава, че ОЗП си е поставила много широки и амбициозни цели, които рязко противоречат с ограничените средства на нейно разположение. Разнообразието на теми и множеството „зони на действие”, въведени в годишните работни планове на Комисията, са размили приноса и са довели до частични резултати. Програмата е следвала много различни пътеки и й липсва стратегически фокус.
Ефективността на проекта се е затруднила от слабостта на дизайна и проблеми по изпълнението. С много малко изключения, проектите не са дефинирали резултатите, които целят да постигнат. Проектите, общо взето, са постигнали планираните резултати, но Палатата не е намерила явен техен подем, т.е. ниска е устойчивата продължителност на проектните резултати. Комисията не е наблюдавала систематично проектите, а последващата оценка не е станала обичайна практика сред участниците в проектите.
Положителното е, че програмата е свързала акционери от различни страни. Общо взето, проектите имат европейско измерение и в много от случаите са улеснили обмена на опит и споделянето на знания.
С оглед на своите заключения, Палатата поставя под съмнение ползата от определени компоненти на такава Европейска обществено-здравна програма като ОЗП. Комисията и държавите-членки са подканени да преразгледат подхода на финансиране на ЕС в сферата на общественото здраве.
Палатата препоръчва, следващата програма да определи по-добре насочени програмни цели, които да спазват линията на бюджетните й средства. Броят на годишните „зони на действие” да бъде значително намален, а те да се фокусират върху стратегически приоритети. Европейската комисия трябва също да обърне внимание на слабостите в проектния дизайн и изпълнението.
Целта на това прес комюнике е да даде обобщение на Специалния доклад, приет от Одиторската палата, който можете да намерите на интернет сайта на Палатата (www.eca.europa.eu).