ОНКОЛОГИЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ ВЕЧЕ НЕ СА СМЪРТНА ПРИСЪДА
Онкологичните заболявания вече не са смъртна присъда, а се приближават до хроничните заболявания. Това каза зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски в приветствието си при откриването на конференцията „Иновациите в онкологичната терапия – парадигма на настоящето“, която се провежда днес.
Проф. Габровски подчерта, че не може да не сме щастливи от развитието на медицина и от факта, че в последните 10-15 години сме навлезли в нова епоха и като оборудване, и като като начин на мислене.
Председателят на УС на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) д-р Красимира Чемишанска подчерта, че в Европа 3,7 млн. души са с онкологични заболявания, като всяка година смъртните случаи са 1,9 млн. В Европа са 1/4 от онкологичните заболявания в света, каза тя, но поясни, че лечението им е претърпяло истинска революция и все повече те се превръщат в хронични заболявания.
„Двама от трима онкоболни имат преживяемост по-дълга от пет години. 75% от онкоболните се връщат на работното си място след такава диагноза. България не изостава от тази тенденция. Показателно е, че хората, диагностицирани с рак през годините са два пъти повече от новорегистрираните случаи“, каза д-р Чемишанска.
Зам.-председателят на парламентарната здравна комисия доц. Лъчезар Иванов каза в приветствието си, че лечението на онкологичните заболявания е приоритет за правителството, за което е показателно увеличаването финансовите средства за диагностика и лечение в последните четири години.
Той цитира данни, според коитоза апаратура в периода 2015-2019 година са дадени 8,5 млн. лева,а инвестициите по европрограми са в размер на 68, 382 млн. лв. За болнично лечение през 2015 г. са отделяни 112, 293 млн. лв, а през 2019 г. те са вече 209 млн. лв. За медикаменти през 2015 г. НЗОК е отделяла 245 962 792 лв., а през 2019 г. – 416 104 355 лв.
„Комисията по здравеопзаване винаги е подкрепяла институциите, медицинските специалисти и пациентите по отношение на иновациите в лечението на онкологични заболявания. Доказателство за това е обсъждането по време на заседание на комисията на възможността за изграждане на протонен център в СБАЛОЗ-София, който би бил изключително полезен най-вече за лечение на онкологични заболявяния при децата“, каза доц. Иванов.
Източник:
Lastest news
Active campaigns
Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.