ОРГАНИЗИРАНИЯТ ОТ НЗОК И БЛС СЕМИНАР ПРОДЪЛЖИ С ОБСЪЖДАНЕ НА НОВИТЕ МОМЕНТИ В ЗДРАВНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО, НЗС И НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНА КАРТА
Организираният от Българския лекарски съюз и НЗОК медиен семинар продължи с представяне на новите моменти в законодателната уредба в сферата на здравеопазването, Националната здравна стратегия и националната здравна карта.
Д-р Д. Петров, главен експерт в БЛС и д-р Цв. Райчинов представиха предложенията на съсловната организация за промени в законодателната уредба в областта на здравеопазването.
Като основна и най-важна промяна, д-р Петров посочи нуждата потребителската такса да бъде задължителна за всички български граждани. ”Ако има освободени граждани, тяхната такса трябва да се поеме от съответния орган, който ги е освободил, но не бива да бъде за сметка на лекаря”, подчерта д-р Петров.
Сред останалите предложения на Български лекарски съюз са: държавата да стане коректен осигурител, от основния пакет дейности да отпаднат няколко – на първо място неотложната помощ, медицинската екпертиза на трудоспособността да се финансира от НОИ и да се въведе електронна карта за всеки здравноосигурен български гражданин. />
Относно предложените от Съюза промени в НРД, д-р Петров подчерта искането договорът да се подписва за тригодишен период (освен договорът за цени и обеми, който да се подписва година за година, както и съответните анекси към НРД).
Сравнителен анализ на националните здравни стратегии представи д-р Юл. Йорданов. Като основна негативна оценка на Национална здравна стратегия 2014-2020, д-р Йорданов посочи липсата на яснота по фундаментални проблеми, това че стратегията не предвижда почти никакъв растеж на средствата в здравеопазването, липсата на визия по основните проблеми, касаещи демографските показатели, но най-вече – липсата на приемственост и последователност у всички здравни политики до момента. Цялата презентация на д-р Йорданов можете да видите ТУК:
Относно националната здравна карта пък, д-р Йорданов подчерта, че „тя ще даде единствено статуквото за момента, но няма да отчете бъдещите демографски промени и миграцията на населението”.