Position of Dr. Momchil Enchev on the dropping of the paper recipe
СТАНОВИЩЕ
Относно: Забрана на рецептите върху нартиен носител
В рамките на обявеният срок за обществено обсъждане на „Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти“ (Проекта) предлагам на вниманието Ви следното становище:
С §3 от Проекта се забранява използването на рецепти върху хартиен носител.
Считаме, че посоченото ще генерира редица проблеми, които ще резултират в хаос, ограничаване на достъпа на пациентите до лекарства и свързаните с това животозастрашаващи състояния.
Изписването на лекарства само по електронен път ще затрудни лекарите и особено тези, които нямат договор с НЗОК и не разполагат с електронни устройства (лаптоп, десктоп, смартфон). За да имат възможност да изписват лекарства всички лекари трябва да закупят на тези скъпи устройства, както и ежемесечно да заплащат абонаменти за електронен подпис, софтуер за достъп до Националната здравно- информационна система (НЗИС) и пакет с неограничен обем данни на мобилна мрежа. Посоченото се отнася и до редица аптеки, които нямат сключен договор с НЗОК.
Част от лекарите, особено по- възрастните се затрудняват да работят със смартфон или лаптоп. Тези лекари обслужват населението в малки населени места и райони с неблагоприятани условия.
Изписването на рецепти само по електронен път налага наличие на постоянна и сигурна Интернет свързаност, както и непрекъсваемо електрозахранване във всяка точка на страната. Следва да се има предвид, че в малките населени места спирането на електрозахранването и/или мобилната интернет връзка е доста често явление, което възпрепятства достъпа до НЗИС за неопределен период от време и може да се окаже критично за пациента при спешни или неотложни случаи. Тези обстоятелства осуетяват както изготвянето на рецепта, така и нейното изпълнение.
Не следва да се пренебрегва и опасността от блокиране на НЗИС, поради претоварване, хакерски атаки и други причини, което както е известно се случва често и принципно не може да се изключи, което ще води до сериозни проблеми.
При домашни посещения (вкл. спешна помощ) за да изпише рецепта лекарят трябва да носи лаптоп или смартфон, чрез които да се свърже с мобилната мрежа. Тук трябва да се отчете липсата на сигурно мобилно покритие в част жилищата и в отделни части от населените места, където такова покритие изобщо не съществува. Последните обстоятелства правят невъзможно изписването на рецепта.
Не е възможно изписването на рецепта за чужди граждани (туристи, бежанци, временно пребиваващи). Същият проблем съществува и при здравно неосигурените пациенти.
Обичайна практика е лекарите от болнична помощ да изписват рецепта на пациента с необходимите лекарства за домашна употреба, след изписване от болницата. Тази дейност също ще бъде затруднена.
Хартиената рецепта е документ, които се използва от пациентите при редица случаи, като представяне пред застраховател за реимбурсация, при пътуване в чужбина за консултации, второ мнение и удостоверяване лечението на хронични заболявания със съответните лекарства и за избягване на междулекарствени взаимодействия, представяне пред съдебните власти и редица други.
В момента голяма част от пациентите закупуват лекарства с хартиена рецепта, без да използват т.н. „Рецептурна книжка“ и съответните отстъпки в цената от НЗОК. Изключването на тази форма ще натовари бюджета на касата с нови разходи.
Необходимо е дебело да се подчертае, че никъде в Европа не е забранено използването на рецепта на хартиен носител, напротив тази форма е най- често прилаганата навсякъде, паралелно с електроната.
В мотивите към Проекта се посочват меко казано странни доводи за налагане на тази командно- административна мярка:
- „Целта на настоящия проект е да се оптимизира процеса по предписване на лекарствени продукти чрез въвеждане на електронна форма на предписване“?!!
Та нали електронната форма на предписване бе въведена още миналата година! - „създаване на условия за електронен обмен на документи“? Странно как забраната за използване на хартиена рецепта ще създаде условия за електронен обмен на документи? Този мотив следва да бъде разяснен подробно!
- „ще се облекчи работата на лицата ангажирани с процеса по предписване и отпускането на лекарствени продукти, извън действието и обхвата на НЗИС“ ?!! Работата именно на тези лица ще бъде затруднена до крайност точно защото им се отнема възможността да изписват лекарства по традиционно възприетият начин!
- Твърдението, че „Предложеният проект на акт няма да окаже финансово въздействие върху държавния бюджет“ е некоректно, тъй като разходите на НЗОК за лекарства за домашно лечение ще се увеличат, а бюджета на НЗОК е част от консолидирания държавен бюджет.
- Констатацията „За бюджета на лечебните заведения предложеният проект също няма да има финансов ефект.“ Е откровено невярна! Както бе упоменато по- горе лекарите на свободна практика и лечебните заведения ще бъдат принудени да отделят големи суми, както за закупване на електронна техника, така и за ежемесечни абонаментни вноски, за да могат да лекуват.
Забраната на рецептите върху хартиен носител, освен ограничаване на достъпа на пациентите до лекарства нарушава и правата на лекарите, които имат право да лекуват и съответно да изписват лекарства, без да им бъдат налагани ограничения, административни пречки, както и да им се вменяват допълнителни разходи за упражняване на професията. Тези административни ограничения представляват нарушение на разпоредбата на чл.190, ал.1 от Закона за здравето.
Във връзка с посоченото предлагам да бъде заличен §3 от Проекта.
17.04.2022г. д-р Момчил Енчев
Специалист по:
Медицинска информатика
Здравен мениджмънт
Вътрешни болести