ПРИ ПРЯКО ДОГОВАРЯНЕ МЕЖДУ ФОНД И БОЛНИЦИ ДА СЕ ГАРАНТИРА МИНИМАЛНА ЦЕНА НА УСЛУГАТА
Здравните фондове сами да договарят с лекари, зъболекари и болници какви да са цените на медицинските дейности в основния пакет, които ще им се заплащат. Това предвижда предлаганият от здравния министър Кирил Ананиев вариант за реформа.
За да се съгласят с тази идея оба че, от лекарския и зъболекарския съюз настояват основният пакет да бъде придружен с рамково договаряне на минимални цени, които фондовете ще са задължени да изплащат на лекарите и болниците при сключване на договор. Така ще се гарантира, че няма да се предлагат услуги на пациентите, които да са за сметка на самите изпълнители на медицинска помощ.
"Недопустимо е да се предлага отделни лекари, общопрактикуващи или специалисти, както и отделни болници да се договарят самостоятелно с много по-мощни структури, каквито са застрахователните фондове. Основният пакет трябва да е придружен с рамково договаряне за минимални цени, които да бъдат подсигурени на доставчиците на медицински услуги. В момента твърдим, че се заплаща изцяло от НЗОК, което не е вярно. При условие, че всички застрахователи ще получават равна вноска за пациент, те ще могат да предлагат по-добри условия, но не за сметка на изкуствено занижавани цени", каза пред седателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Той обясни, че преди две години съсловната организация е изготвила остойностяване, което е система с коефициенти и при нея не се договарят минимални базови цени, а отразяват тежестта на труда на самите изпълнители на медицинска помощ.
"Тази система сме я предоставили на Министерството на здравеопазването, тя е сложна, не може да се въведе за една година, но трябва да се работи и по нея", обясни Маджаров.
Въпреки това според него има две важни неща в концепцията, представена от министър Ананиев. В нея са отразени два сериозни проблема -че сегашният основен пакет медицински дейности е твърде разширен, както и че българските лекари са принудени да осигуряват лечението за своя сметка.
Другото положително било, че се заговорило за конкуренция не само между болниците, но и между финансиращите органи.
Според Маджаров обаче има и друг проблем - възможността застрахователният фонд да избира с кои лекари и болници да сключва договор ограничава правото на пациента да избира кой да го лекува, тъй като той ще трябва или да се съобразява с кой фонд имат договор определени лекари или болници, или обратното.
Източник