С П О Р А З У М Е Н И Е

С П О Р А З У М Е Н И Е

ЗА СЪВМЕСТНА ДЕЙНОСТ МЕЖДУ

БЛС

И
НАЦИОНАЛНО ПРЕДСТАВЕНИ
ПАЦИЕНТСКИ ОРГАНИЗАЦИИ:

__КОНФЕДЕРЕЦИЯ ЗА” ЗАЩИТА НА ЗДРАВЕТО „КЗЗ

ФЕДЕРАЦИЯ „БЪЛГАРСКИ ПАЦИЕНТСКИ ФОРУМ „ БПФ

„БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ПАЦИЕНТИТЕ” БАЗП__ Днес 30 04 2010 се подписа следното споразумение между страните :
1.БЛС
2. КОНФЕДЕРЕЦИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ЗДРАВЕТО -КЗЗ
3. ФЕДЕРАЦИЯ” БЪЛГАРСКИ ПАЦИЕНТСКИ ФОРУМ” -БПФ
4. БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ПАЦИЕНТИТЕ-БАЗП

Работната среща беше инициирана по повод активно протичащите промени в актуализацията на здравната реформа в страната и спешно провеждащата се законодателна дейност от парламентарното мнозинство в пакета здравни и други свързани с него закони / ЗЗО,ЗЛЗ,ЗВО/.
Отчетени и обсъдени бяха следните констатации:

  1. До момента в продължение на 8 месеца няма ясна и конкретна визия както в краткосрочен така и в по-дългосрочен план на бъдещата здравна реформа в отделните и сектори а ако се появяват на моменти предложения от институциите , то те не са устойчиви във времето.

  2. Не са ясни последствията които ще понесат както пациентите така и съсловните здравни организации/лекари, фармацевти,стоматолози и специалисти по здравни грижи/

  3. Провеждащите се чести и кардинални институционални промени в здравеопазването в рамките на последните осем месеца водят до дестабилизиране , както в здравното обслужване на пациентите ,така са и предизвикателство пред изпълнителите на медицинска дейност и ги затрудняват да спазват законово професионалните си задължения.

  4. Отчете се и липса на работен синхрон между финансовите и здравни институции ,който продължава с месеци и води до значително напрежение както между пациентите така и между лекари, стоматолози и фармацефти.

  5. Напрежение пораждат и ежемесечните неясноти в областта на финансирането на здравеопазването в страната- налични средства, събрани или не събрани здравноосигурителни задължения както от гражданите така и от страна на държавата.

  6. Ежемесечните предложения за смяна на здравноосигурителния модел в страната с не ясни финансови задължения за пациентите и не ясни бъдещи правила за изпълнителите на медицинска помощ.

Тези и други значими моменти в здравната система ,обединиха в желание за общи усилия за съвместно действие между БЛС и Национално представените пациентски организации в следната идейна рамка за краткосрочен и дългосрочен план пред всички институции в страната:

1.Отделяне на НЗОК от държавата с прозрачно управление на трипартитен принцип (организации на работодатели, синдикални организации и пациенти).

2.Категорично не приемаме въвеждането на задължителна национална здравна карта, преди въвеждането на лична електронна здравна карта.

3.Отделяне на бюджета на НЗОК от консолидирания държавен бюджет и гарантиране на неговата цялост и неприкосновеност. Държавата да изплаща своевременно задълженията си към бюджета на НЗОК чрез ресорните министерства и служителите да губят здравноосигурителните си права в случай на неизплащане.

4.Премахване на делегираните бюджети в болничната помощ замяна на сегашната система от лимити в доболничната помощ/ регулативни стандарти/ с регулация базирана на медицинската целесъобразност и свободния достъп и личен избор.

5.Своевременно и в пълен обем разплащане от НЗОК на изпълнителите на медицинска помощ. Безусловно спазване на всички клаузи по НРД 2010.

6.Ясни и конкретни, съгласувани със съсловните и пациентските организации и обществото, стъпки и правила за реформата в здравеопазването. Създаване на Обществен съвет към МЗ, като консултативен орган.

7.Конкретен план за финансиране и ускорена специализация на лекарите. Допълнително отпускане на места за специализация.

8.Незабавно да бъдат възстановени средствата , представляващи оперативен резерв на НЗОК , заедно с всички неразплатени средства.

9.Да се премахне административното определяне на размера на заплатите в лечебните заведения - търговски дружества.

10.Договаряне на анекс към НРД 2010, съобразен с промени в нормативната база, с последващо отблокиране на резерва на НЗОК снеобходимата сума от 360 млн. лева.

11.Изработване и приемане на закон за правата на пациента – срок 30 юли 2010 г..

  1. Изготвянето на Позитивния лекарствен списък, както и механизмът за доставяне на медикаментите по него да се извършват от НЗОК

13.МЗ да разработи и внедри задължителна електронна здравноосигурителна карта за всички български граждани – срок 30.12.2010 г.

  1. МЗ да представи отчет и анализ за изпълнение на всички програми и стратегии за периода 2008 – 2010 г. пред съсловните и пациентските организации – срок 30 май т.г.

  2. НЗОК чрез сайта си да информира обществеността за ежемесечните си приходи и разходи.

За БЛС
Председател:

Д-р Цветан Райчинов

За :
„Конфедерация защита на здравето”КЗЗ
Председател:
Г-н Владимир Томов
За
„Български пациентски форум”:БПФ
Председател:
Г-жа Теодора Захариева
За:
„БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ПАЦИЕНТИТЕ” Б Председател:
Г-н Пламен Таушанов




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists